Blog Profesia.sk
jún
21

Referencie – ako si ich pýtať, a ako vám pomôžu získať prácu

Autor: | Kategórie: Hľadanie práce | Značky: ,
Referencie – ako si ich pýtať, a ako vám pomôžu získať prácu
Stalo sa vám, že si od vás na pohovore personalista vypýtal kontakt na bývalého zamestnávateľa, ktorý by bol ochotný poskytnúť na vás referenciu? Pamätáte si, ako ste zareagovali? Boli ste pripravení alebo zaskočení?

Referencie sú súčasťou výberového procesu a mali by byť zahrnuté do vašej prípravy na pracovný pohovor. Personalisti ich často využívajú, aby si potvrdili informácie zo životopisu a dotvorili obraz o kandidátovi. Pozitívne odporúčanie môže zvýšiť vaše šance na novú prácu. Prinášame vám návod, ako si s otázkou referencií poradiť.

  • Pripravte sa vopred

Nie je dobré, ak počas pohovoru padne otázka personalistu na referencie a vy zrazu neviete zareagovať. Referencie by mali byť súčasťou vašej prípravy na pohovor, ale aj vašej kariérnej cesty. Preto by ste si ich mali zbierať počas celej kariéry.

  • Vytipujte si viacero kontaktov

Prvá osoba, ktorá väčšine ľudí pri požiadavke na referenciu napadne, je priamy nadriadený. Predpoklad je, že vašu prácu pozná najlepšie a vie zhodnotiť vaše silné a slabé stránky. A áno, je to ideálna referencia, ale nemusí byť jediná. Personalisti odporúčajú kvôli dôveryhodnosti uvádzať aspoň tri kontakty. Požiadať môžete aj kolegov na rovnakej úrovni, kolegov z iných oddelení, podriadených alebo obchodných partnerov. Vaše kontakty by mali byť ľudia, s ktorými ste spolupracovali, a budú schopní túto spoluprácu zhodnotiť.

  • Oslovte ich vopred

Kedy je najlepší čas, pýtať si referenciu? Svoje vytipované kontakty môžete osloviť buď pri odchode zo zamestnania, alebo aj retrospektívne. Pri odchode si vypýtajte súhlas ľudí, s ktorými ste blízko spolupracovali, či ich môžete uviesť ako referenciu. Uchovajte si ich kontaktné informácie (telefonický kontakt alebo email) a v prípade, že ich poskytnete potenciálnemu zamestnávateľovi, vopred ich o tom informujte. Najmä kvôli tomu, aby boli pripravení a pôsobili dôveryhodne.

  • Vypýtajte si písomný posudok

Od bývalého zamestnávateľa si môžete vypýtať aj písomnú referenciu alebo posudok. Máte na to právo zo zákona a zamestnávateľ vám ho musí vystaviť do 15 dní. Stačí požiadať emailom. Ak by ste s obsahom posudku neboli spokojní, máte právo požiadať o jeho úpravu.

  • Referencie aj pre absolventov

Vedeli ste, že referencie môžu uviesť aj absolventi? A nie len od mamy a otca. Relevantné kontakty môžu byť vedúci diplomovej práce, učiteľ zo strednej školy, vedúci z praxe, stáže či brigády. Takéto referencie môžu dokresliť charakter absolventa a odlíšiť ho od ostatných.

  • Požiadať o referenciu môžete aj cez Konto Profesia

Ak si prácu hľadáte aktívne, môžete na získanie referencie využiť aj vaše konto na Profesia.sk. Cez formulár môžete známemu odoslať žiadosť o referenciu. K referenciám vo vašom konte sa budete vedieť vrátiť aj v budúcnosti, keď si budete hľadať novú prácu.

  • Čo ak ste sa nerozišli v dobrom?

Dostali ste výpoveď, nepredĺžili vám zmluvu, alebo ste sa nerozišli so zamestnávateľom v dobrom? Aj také veci sa stávajú. Čo však v momente, kedy potrebujete referenciu? V prípade, že ide o výnimku vo vašej pracovnej kariére, nemusíte uvádzať kontakty z tejto konkrétnej spoločnosti. Ak sa vás na to nový zamestnávateľ opýta, je lepšie byť transparentní a situáciu vysvetliť.

  • Personalisti si vedia získať referencie, o ktorých ani nemusíte vedieť

Personalisti radi pri svojej práci využívajú aj sociálne siete. Vedia si pozrieť profily kandidátov, alebo osloviť spoločných známych a získať od nich referenciu aj týmto spôsobom.

Vypýtať si referenciu od predchádzajúceho zamestnávateľa nie je vždy ľahké. Väčšina z nás má pred tým obavy a rešpekt. Na druhej strane je to bežná súčasť pracovného života. Ako ste na tom vy? Boli ste v situácii, že ste potrebovali získať referenciu? Napíšte nám o tom.

 

belanova@profesia.sk
Lucia Belanová
Copywriter
Profesia spol. s r.o.
Venuje sa oblastiam ako PR a komunikácia, no jej najväčšou vášňou je písanie textov na tie najrozličnejšie témy. Oddychuje pri filmoch a seriáloch. Keď si potrebuje vyvetrať hlavu, rada sa túla uličkami miest, alebo chodníčkami v horách.
Všetky články autora

Pridať komentár

Have your say!

správa *

meno *

e-mail *

Hľadať

Najčítanejšie za mesiac

Kategórie

Facebook