„Teším sa, že sú tu znova hodnotiace pohovory“ – si asi nehovorí veľa zamestnancov. Pre mnohých, nadriadených aj zamestnancov, je to povinná jazda, ktorú musia absolvovať. Čím skôr to majú za sebou a čím menej času im to zaberie, tým lepšie. Na druhej strane, môžete hodnotiaci pohovor vnímať ako príležitosť sadnúť si s nadriadeným zoči voči a v pokoji sa porozprávať o tom, ako sa vám pracuje, aký je kolektív, čo vás trápi a čo by ste zmenili. Prinášame vám pár tipov, ako na to.
Ak ste mali na začiatku roka, polroka alebo štvrťroka nastavené ciele, máte to jednoduché a pri pohovore vychádzajte z nich. Vopred si pripravte podklady a zamerajte sa predovšetkým na fakty a čísla. Zvýraznite svoje úspechy alebo náročné úlohy, ktorým ste počas roka čelili. Ak sa objavili úlohy, ktoré ste nesplnili dostatočne, alebo ste s nimi mali problémy, môžete ich vysvetliť. Venovať sa môžete aj náplni vašej práce – čo sa vám páči, čo radi robíte a naopak aj činnosti, ktoré nepatria medzi vaše obľúbené.
V rámci koncoročného hodnotenia, by ste mali mať priestor rozprávať aj o tom, ako sa vám v spoločnosti celkovo pracuje. Čo si myslíte o kolegoch v tíme, na oddelení, aká je spolupráca s inými oddeleniami. Vyjadriť sa môžete aj k benefitom. Mali by ste sa snažiť byť čo najviac konštruktívni a vedieť svoje tvrdenia aj vysvetliť. Pozrite si príklady:
„Nechcem ďalej pracovať s Jožom, je otravný a pomalý.“ je lepšie povedať viac diplomaticky: „Ťažšie sa mi spolupracuje s Jozefom. Nedodáva veci načas aj potom, ako som ho na to upozorňoval.“
„Chcel by som viac pracovať z domu.“ radšej vysvetlite: „Bol by som rád, ak by sa mohli prehodnotiť benefity v našej spoločnosti. Rád by som navrhol možnosť pracovať z domu alebo flexibilnú pracovnú dobu. Pomohlo by mi to efektívnejšie plniť úlohy a menej vymeškávať z práce.“
Na to, ako dávať spätnú väzbu existujú rôzne návody, tipy či postupy. My sa zameriame na konkrétny prípad, s ktorým sa bežne stretnete na koncoročnom pohovore, a to je hodnotenie nadriadeného. Mnohí sa zamotajú už na začiatku v tom, akú taktiku zvoliť: vyhnúť sa konfliktu a dať iba pozitívny feedback, vyrozprávať sa zo všetkého, čo ma v práci trápi alebo byť úplne neutrálni a nevytŕčať z davu?
My odporúčame držať sa princípov konštruktívnej kritiky:
Jedna vec je dávať spätnú väzbu, no iná je dostávať ju. Prirodzená inštinktívna reakcia v prípade negatívnej väzby je obrana alebo protiútok. Takto by ste však reagovať nemali.
Koncoročný pohovor je skvelá príležitosť spomenúť aj platovú otázku. Ak nemáte stanovené, že vám plat zamestnávateľ zvyšuje pravidelne, toto je vaša príležitosť. Pri žiadaní nadriadeného o vyšší plat vychádzajte rovnako ako počas celého rozhovoru z faktov. Pozitívne argumenty sú: získali ste väčšie právomoci, mali ste náročnejšie úlohy, prípade akákoľvek zmena vo vašich pracovných povinnostiach za uplynulý rok, vám môže pomôcť k pár eurám navyše. Ďalšie argumenty môžu vychádzať z toho, že sa firme darilo celkovo, alebo robíte jedinečnú prácu, ktorú nerobí nikto iný, alebo vám plat nebol zvýšený viac rokov po sebe. Určite by ste na zvýšenie platu nemali používať osobné dôvody ako napr. narodenie dieťaťa, hypotéka, zvýšenie nákladov a život a pod.
K platovej otázke je ešte dobré poznať aj dáta:
Veríme, že vaše hodnotiace pohovory dopadnú k obojstrannej spokojnosti. Ak by sa to však skončilo inak, tisícky pracovných príležitostí nájdete na Profesia.sk. 😉
Have your say!