Na konci júna v Londýne vyšiel svetoznámy román Harry Potter a Kameň mudrcov. Išlo o prvý diel z celkovo ôsmich kníh o mladom čarodejníkovi, ktorého sprevádzajú počas štúdia na Rokforte jeho verní kamaráti Ron a Hermiona. Autorkou tohto extra populárneho diela je Joanne Rowling a knihu do sveta vypustilo vydavateľstvo Bloomsbury. Na pulty slovenských kníhkupectiev sa dostala v roku 2000.
V novembri 1997 sa prvýkrát na japonskom trhu objavilo tamagoči. Išlo o zvieratko skryté v elektronickom zariadení, ktoré malo zvyčajne tvar vajíčka s tromi tlačidlami. Dieťa mohlo svoje zvieratko kŕmiť, hladkať, uspávať, hrať sa s ním, zasvecovať mu ráno a zhasínať večer. Význam slova tamagoči nie je známy, no môže ísť o zlúčené slová tamago, čo znamená vajíčko a tomodachi čo znamená priateľ.
V USA mal 19. decembra premiéru dlho očakávaný film Titanic. Ide o jeden z najúspešnejších filmov všetkých čias v hlavných úlohách s Leonardom DiCapriom a Kate Winslet. Titanic je príbeh lásky dvoch ľudí z rôznych spoločenských vrstiev. Ide o jeden z najdrahších filmov v histórii, v tej dobe bol dokonca najdrahší. Jeho rozpočet bol približne 200 000 miliónov USD.
Východne orientovaná politika Vladimíra Mečiara v roku 1997 na Slovensku spôsobila, že naše dvere zostali pred vstupom do Severoatlantickej aliancie zatvorené. Naopak, krajiny Česká republika, Maďarsko i Poľsko získali na summite v Madride oficiálnu pozvánku na vstup do NATO.
Národný park Poloniny a Národný park Muránska planina boli 1. októbra 1997 oficiálne uznané za národné parky. Poloniny sa nachádzajú na poľsko-ukrajinských hraniciach v pohorí Bukovských vrchov. Národný park Muránska planina nájdete v Banskobystrickom kraji a skrýva viac ako 250 jaskýň, ktoré nie sú prístupné verejnosti. V roku 2002 sa do zoznamu pripísali aj Národný park Slovenský kras a Národný park Veľká Fatra. Uzatvorili tak skupinu 9 národných parkov na Slovensku s nádhernou faunou a flórou.
Popredné umiestnenia v rebríčku pop-music patrili v roku 1997 dievčenskej kapele Spice Girls. Išlo o zoskupenie piatich dievčat – Emma, Victoria, Mel-B, Mel-C a Geri. Ich piesne sa raketovou rýchlosťou dostali na prvé miesta nielen európskych, ale i svetových hitparád. Boli vzormi a idolmi mnohých mladých dievčat, ktoré si zakladali malé skupinky. V nich spievali a tancovali na známe songy tejto dievčenskej skupiny ako Wannabe, Stop, Say you´ll be there, Viva Forever, Mama, ..
V roku 1997 zomrela jedna z najdlhšie žijúcich osôb na svete, a to Francúzka Jeanne Calment. Dožila sa obdivuhodného veku 122 rokov. Spolu s Misao Okavwa z Japonska či Taliankou Giuseppinou Projettovou patrila k najdlhšie žijúcim ženám na tejto planéte.
Dopravná nehoda britskej princeznej Diany otriasla 31. augusta 1977 celý svetom. V parížskom tuneli narazil do steny automobil, v ktorom sa viezla princezná spolu so svojimi priateľom Dodim Al Fayedom. Stalo sa to krátko po tom, ako vodič Henri Paul stratil kontrolu nad riadením vozidla v snahe vyhnúť sa paparazzi. V krvi vodiča sa našli aj stopy alkoholu a drog.
Škótski vedci vo februári 1997 oznámili úspešné naklonovanie ovce. Dali jej meno Dolly a bola prvým cicavcom, ktorý sa úspešne podarilo naklonovať z dospelej bunky. Tento kontroverzný fakt v genetike rozdelil ľudí na dva tábory. Kým prví z nich tento krok odsudzovali, lebo sa domnievali, že ide o začiatok klonovania ľudí, druhá skupina tento krok uvítala. Predpokladali, že by tieto skúsenosti mohli pomôcť k ďalším lekárskym objavom.
Počítač Deep Blue z dielne IBM v máji 1997 po prvýkrát porazil šachového majstra Garryho Kasparova. Išlo o kľúčový bod vo vývoji umelej inteligencie. Inžinieri a pozorovatelia ho označili za deň, keď vývoj počítačov začal predbiehať ľudský vývoj.
V indickej Kalkate zomrela 5. septembra 1997 nositeľka Nobelovej ceny za mier Matka Tereza. I keď jej celoživotná práca je spájaná prevažne s náboženstvom, je považovaná za symbol obetavosti a pokory. Svoj život obetovala chudobným a hoci sa narodila v Albánsku, takmer celý život prežila v Indii.
Have your say!