Spisovná slovenčina je jedna z prvých vecí, ktorú si personalisti pozerajú pri hodnotení životopisov. Prečo je to tak, keď pri mnohých pozíciách ovládanie gramatiky nesúvisí s náplňou práce? Ak sa do vášho životopisu vkradne jedna chybička alebo preklep, dá sa to ešte prehliadnuť. Ak ich však personalisti nájdu viac, naznačí im to, ako pristupujete k zadaným úlohám. Životopis s gramatickými chybami im hovorí, že ste si ho neprezreli a chýba vám svedomitosť či dôslednosť.
Aby sme vás naviedli na to, čo si pred odoslaním životopisu skontrolovať, pozreli sme sa na najčastejšie gramatické chyby v životopisoch. Ak si chcete situáciu trochu uľahčiť, vytvorte si životopis online, mnohé časti sú už preddefinované a môžete tak urobiť menej chýb.
V sprievodnom či motivačnom liste adresátovi vykajte. To znamená, že osobné zámená ako Vy, Vás, Váš píšte vždy s veľkým začiatočným písmenom. Pri vykaní je tiež sloveso v množnom čísle.
Žiadam Vás o prijatie do zamestnania.
Reagujem na pracovnú ponuku, ktorú ste uverejnili na Vašej webstránke.
Hrúbka alebo hrubá chyba patrí medzi najčastejšie, ktoré v životopisoch vidíme. Keďže pravidlá písania i a y sú obsiahle a vybrané slová by ste si mali mať do pamäti vryté od základnej školy, vybrali sme príklady najviac problematických gramatických situácií.
Nominatív prídavných mien v mužskom rode
Veselý chlapec, podriadený zamestnanec
Veselí chlapci, podriadení zamestnanci
Základné a radové číslovky v mužskom rode
Siedmi pretekári – základná číslovka v mužskom rode. Odpovedáte na otázku koľkí?
Siedmy pretekár – radová číslovka v mužskom rode. Odpovedáte na otázku koľký v poradí?
Oni/ony, radi/rady
Mäkké i na konci znamená, že hovoríme o mužskom životnom rode v množnom čísle: oni, radi
Ypsilon značí, že hovoríme o ženskom, strednom a mužskom neživotnom rode alebo o všetkých: ony, rady
biť (mlátiť) – byť (existovať)
mi (mne) – my (všetci)
tip (odhad) – typ (druh)
tikať (zvuk hodín) – tykať ( opak vykania)
Rím (mesto) – rým (zvuková zhoda na konci slova)
vír (vietor) – výr (sova)
viť (pliesť) – vyť (zavýjať)
Pri privlastňovacích zámenách svoj, tvoj, môj, náš, váš rozlišujeme dĺžňom jednotné a množné číslo a pády datív a inštrumentál. Rozdiely sa prejavujú pri odpovediach na otázky komu a s čím.
Na projekte som spolupracoval so svojím kolegom – inštrumentál jednotného čísla, s kým, s čím
Na projekte som spolupracoval so svojimi kolegami – inštrumentál množného čísla, s kým, s čím
Report som odovzdal svojim kolegom – datív množného čísla, komu, čomu
Pri niektorých slovách v niektorých tvaroch dochádza k pridaniu alebo odobraniu samohlásky.
môžete, môžeme – správne
môžte, môžme – nesprávne
klientmi – správne
klientami – nesprávne
Bohemizmy alebo čechizmy sú výrazy, ktoré sa u nás udomácnili ešte z čias Československa, no existujú aj také, ktoré sme od našich susedov prebrali neskôr. Podľa Pravidiel slovenského pravopisu do spisovnej slovenčiny nepatria. Mnohí si na ne zvykli tak, že si neuvedomujú, že hovoria nespisovne. A to je v poriadku v bežnej komunikácii, patrí to k pestrosti jazyka, no v životopise ich radšej vynechajte. Vybrali sme pár príkladov typických pre pracovný život.
jedná sa – ide o
jednanie – rokovanie, zaobchádzanie
dotaz – otázka
kľud – pokoj
nápodobne – podobne
sada – rad, súprava
vada / závada – chyba
doporučenie – odporučenie
Dátumy sú v životopise dôležité a nie jedno ako ich napíšete. Pri dátume narodenia píšte číslice bez nuly na začiatku a jednotlivé zložky oddeľujte medzerou.
01.01.1980 – nesprávne
1. 1. 1980 – správne
Dátumy sa používajú aj na vyjadrenie dĺžky vašich pracovných skúseností a štúdia. Uvádzajte ich vo forme mesiac začatia a ukončenia a rok. V prípade štúdia píšte iba ukončenie. Ak máte štúdium prerušené alebo nedokončené, vysvetlite to slovne. Nemusíte uvádzať kompletné dátumy.
Dnešná doba nám uľahčuje kontrolu napísaného textu. Ako prvá záchranná sieť vám slúži kontrola gramatiky, napríklad v programe Microsoft Word. Tá ale nie je sto percentná. Keď si nie ste istí, ako sa píše nejaké slovo, dajte si ho do vyhľadávača, alebo použite online slovník slovenského jazyka. Finálna kontrola by mala byť od niekoho, komu veríte, že žiadne chyby neprehliadne.
Have your say!