Keď si ľudia myslia, že majú hrať prvú ligu – a je jedno, či je to v umení, v športe, v politike či v biznise – tak ju hrať budú. Ak si myslia, že patria do divízie, tak skončia v okresnej lige. Keď sa Jan Mühlfeit prvý raz stretol s Billom Gatesom, mal na krku mladomanželskú pôžičku a jeho šéf na konte 100 miliárd dolárov. „Ja som sa ale k nemu správal ako rovný k rovnému,“ vraví úspešný manažér, ktorý po 22 rokoch opustil teplé miestečku v renomovanej firme a dnes radí manažérom, politikom, vplyvným, ale aj obyčajným ľuďom, ako byť úspešný. Tí, ktorí absolvovali niektorú z jeho prednášok, sa asi pousmiali nad niektorými jeho myšlienkami, ktoré napohľad s úspechom a šťastím nijako nesúvisia, no práve vo svojej jednoduchosti sú viac ako pravdivé. „Jedno české príslovie hovorí: Sedávej, panenko v koutě, budeš-li hodná, najdou tě… Vravím, že je to zločin na duši českého národa. Lebo keby Popoluška sedela doma v kúte, dodnes by svojho princa zrejme nenašla,“ vraví s úsmevom Mühlfeit.
Aby sme boli dobrí v tom, čo robíme, mali by sme využívať svoje silné stránky. Koľko času venujú žiaci tomu, aby sa zlepšili v predmetoch, v ktorých neprospievajú? Podľa Jana Mühlfeita je to viac, ako je potrebné. „Totiž, každé dieťa sa narodí ako originál, no už v škole od nás chcú, aby sme sa správali ako kópie. Porovnávajú nás s ostatnými, lenže každý je dobrý v niečom inom. A ja som ešte nestretol šampióna, ktorý by bol výnimočný v tom, v čom vlastne nevynikal. Iste, môžete sa zlepšiť v tom, čo vám nejde, ale len do istej miery. Navyše, často na úkor toho, čo by ste mohli dosiahnuť, ak by ste sa venovali svojej silnej stránke. Ak je niekto slabý v matematike a driluje ju na úkor toho, v čom je dobrý, nikdy sa z neho nestane šampión. A tým pádom nebude šťastný,“ tvrdí Mühlfeit a dodáva, že podľa prieskumu Gallupovho inštitútu z dvoch miliónov ľudí, ktorých oslovili, len 17 percent pracuje v zamestnaní, v ktorom využívajú svoje silné stránky.
Vedeli ste, že človek dokáže za 17 milisekúnd rozpoznať, či ten druhý je alebo nie je autentický? Byť sám sebou je dôležité, pretože len tak budete jedinečný, a tým aj charizmatický. „Charizmatickí ľudia sú sami sebou, nehrajú sa na niekoho iného. Nepoznám žiadneho virtuóza alebo úspešného šampióna v akejkoľvek ľudskej činnosti, aby nebol charizmatický,“ vraví úspešný manažér a kouč. Nie všetci však presne vedia, čo sú ich silné stránky, hoci v podvedomí to môžu cítiť. Ak si ale nie sú celkom istí, existuje spôsob, ako to zistia. „Na to, aby človek zistil, v čom je nadaný, pomôže špeciálny test silných stránok, ktorý odporúčam svojim klientom. Ak viem, v čom som dobrý, čo je moja silná stránka, môžem sa na to zamerať a rozvíjať svoj talent,“ prízvukuje Jan Mühlfeit, ktorý má najnovšie aj vlastnú televíznu talk show Skrytý potenciál, v ktorej s pomocou odborníkov a známych osobností pomáha nájsť skryté možnosti ľuďom, ktorí sa do programu prihlásia s prianím zmeniť svoj život a pracovať na osobnom rozvoji.
Jan Mühlfeit sa ako hlavný spíker zúčastní aj populárneho veľtrhu práce a príležitostí Profesia days 2016, kde ho môžete stretnúť osobne. Ak to bude pre vás málo, príďte ho zažiť na celodenný kurz do Bratislavy 27. februára. Viac informácií získate tu.
Have your say!