Blog Profesia.sk
apr
12

Zasiahla vás kariérna kríza? Nebojte sa osloviť odborníka

Autor: | Kategórie: Motivácia a rozvoj | Značky:
Zasiahla vás kariérna kríza? Nebojte sa osloviť odborníka
Neustále zmeny a výzvy, ktoré priniesol minulý rok, zaskočili mnohých. Či už bolo priamo ohrozené vaše pracovné miesto, prekvapili vás meniace sa podmienky, alebo, naopak, máte pocit, že ste sa zasekli v jednom bode, všetko má spoločného menovateľa – kariérna kríza.

Trh práce už dávno nevyzerá tak, ako ho zažívali starí rodičia. Nastúpili do práce, zaškolili sa, ak boli šikovní, dostali vedúcu pozíciu, a do dôchodku odchádzali od toho istého zamestnávateľa, u ktorého po škole začali. V súčasnosti kariéra nemá také priamočiare smerovanie a prináša viac výziev.

Kariérna kríza nemusí byť dôsledkom len straty práce, môže ísť aj o vyčerpanie z pracovného kolotoča, dokonca o syndróm vyhorenia. Tiež vám môže vaša práca prestať dávať zmysel alebo vás nedostatočne motivuje k výkonom. Ako si s touto situáciou poradiť?

Čo stojí za kariérnou krízou?

Podľa koučky a absolventky psychoterapeutického výcviku Bronislavy Švrčkovej, ktorá sa venuje medziľudským vzťahom, sebarozvoju a podpore sebavedomia a asertivity, je za krízou najmä reakcia na neočakávanú situáciu. „V súčasnosti sa veľmi spoliehame na to, že si všetko vieme nejako poistiť, zabezpečiť či predvídať. Zmeny, a hlavne nečakané, znášame veľmi ťažko,“ hovorí autorka webu Dobrý kouč.

Tiež si všíma, že pandémia rozdelila ľudí na viacero tipov, no najviac jej rezonujú dve hlavné skupiny. „Jedna je od marca minulého roku v úplnej úzkosti a bezmocnosti a denne sa akoby prepadáva hlbšie a dúfa v lepšie časy. Druhá sa, pravdepodobne, pred rokom vydesila tiež, ale zareagovala úplne inak. Ľudia začali hľadať možnosti v tom, čo tu máme teraz. Našli si nový biznis model, otvorili si malý e-shop, našli si online brigády,“ opisuje stav Bronislava Švrčková. Rozdiel v tom, či niekto prežíva kariérnu krízu, tak nevychádza iba zo situácie samotnej, no tiež zo schopnosti reagovať na ňu.

Ako si s krízou poradiť?

Jednou zo základných schopností, ako zvládať krízy, je podľa koučky schopnosť čeliť zmene, pretože tých počas pracovného života zažívame niekoľko. „Je preto veľmi dôležité, aby sme sa poznali aj na hlbšej osobnostnej úrovni. Aby sme vedeli, ako reagujeme na krízu a sťažené podmienky a aby sme sa naučili pracovať sami so sebou,“ dodáva. S tým môže pomôcť práve kvalifikovaný odborník.

„Ešte stále máme často predsudky v tom, že by sme mali požiadať o pomoc odborníka, pretože sused z hornej dolnej to dal v pohode sám. Asi tu potrebujeme nájsť trochu pokory a uznať, že napríklad kariérny poradca tieto veci rieši denne, nie je s nami emočne previazaný a bude schopnejší nám dať nejaký nadhľad, ktorý sme možno niekde cestou stratili,“ vysvetľuje výhody odbornej pomoci Bronislava Švrčková.

Nájdite vaše Prečo

Pracovná kríza môže byť často spojená aj s tým, že zabúdate na dôvody, vďaka ktorým ste si vybrali ten-ktorý kariérny smer. V každodennom kolotoči povinností sa vytráca odpoveď na vnútorné Prečo. Prečo ste si vybrali túto prácu? Čo vás na tej teší a čo vám prináša do života? Čo vás v nej motivuje? Možno pri zodpovedaní týchto otázok zistíte, že potrebuje len miernu zmenu, alebo tiež, že daná kariéra už nie je pre vás.

Dôležité ja aj vnímanie života ako celku. Ten je zložený z viacerých oblastí a neurčuje ho len práca a s ňou spojené povinnosti. Ak práve zažívate stratu motivácie, môžete skúsiť novú činnosť, ktorá sa však s prácou nespája. Sú aj iné miesta, kde sa môžete rozvíjať a rásť, a to mimo pracovného prostredia.

Postoj víťaza

Dobrou stratégiou na zvládanie kríz a už spomínaných zmien je podľa odborníčky aj takzvaný postoj víťaza. Ide o postoj, keď sa vnútorné presvedčenie nastaví tak, že zvládnete každú situáciu a aj v tom najhoršom nájdete niečo dobré a pozitívne. Samozrejme, neznamená to prežívať len pozitívne pocity, ide skôr o sebadôveru v to, že aj to najťažšie raz prekonáte.

„Tento postoj nie je vôbec jednoduché do svojho života etablovať. Máme rôzne strachy a pochybnosti, často nám nahrávajú aj naši blízki, ktorí tieto strachy ešte podporujú. A je mimoriadne jednoduché skĺznuť do obáv a úplnej pasivity,“ hovorí odborníčka. Ako si teda postoj víťaza osvojiť?

Podľa autorky webu Dobrý kouč je dôležitý každodenný tréning, keď si zhodnotíte svoj deň a prejdete si udalosti, ktoré sa počas neho udiali. Dôležité je tiež vnútorné povzbudenie, že ste zvládli ťažké situácie a tiež vedomie, že každý deň môžete začať nanovo. „Už len to, že sme rok vydržali toto všetko, je niečo, za čo by sme si mali navzájom pogratulovať. Ak sa ešte stále po tomto všetkom dokážete usmiať a potešiť sa z niečoho pekného, tak podľa mňa víťazom jednoznačne ste,“ uzatvára Bronislava Švrčková.

nemethova-fake-user
Mojmíra Némethová
Copywriterka
Profesia spol. s r.o.
Profesionálna social media surferka a vo voľnom čase zberateľka horských výhľadov, učiteľka pozície bojovníka 2 a vyznávačka bežeckých okruhov. Keď jej zostane nejaký voľný čas, rada napíše texty na rôzne témy, ktoré ju zaujmú.
Všetky články autora

Jeden komentár

  1. Pridal: Maca | 30. mája 2021 17:31
    Odpovedať

    Dobry den.stratila som sebadoveru,citim ze uz nic neviem? Ale bola som uspesna.ako to vyriesit ,ze sa citim ze si neverim? Maca

Pridať komentár

Have your say!

správa *

meno *

e-mail *

Hľadať

Najčítanejšie za mesiac

Kategórie

Facebook