Blog Profesia.sk
dec
13

Otázky a odpovede, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní sa o kariérnej ceste

Autor: | Kategórie: Hľadanie práce, Pracovný život | Značky: ,
Otázky a odpovede, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní sa o kariérnej ceste
Do pracovného kolotoča v jednej firme ste nastúpili pred pár rokmi. Cítite, že to nie je to pravé orechové, no pokračujte v rutine. Alebo ste dostali novú pracovnú ponuku, no nie ste si istí, či si polepšíte? Prípadne vás láka úplne iná pracovná oblasť, no máte strach zahodiť za hlavu všetko, čo ste sa na prechádzajúcej pozícii naučili? Ak ste sa kariérnej križovatke, dávajte si otázky a hľadajte odpovede.

Pýtajte sa priamo, odpovedajte úprimne

Tentokrát nie svojich priateľov či partnera, ale seba. V rýchlom kolotoči pracovných  povinností často zabúdame opýtať sa samých seba na to, ako sme spokojní vo svojej práci. Či nás napĺňa, baví alebo je pre nás iba rutinou.

Pri takomto úprimnom zastavení a spovedi seba samého či samej môžeme dospieť k rozhodnutiu zmeniť kariérny smer a vydať sa celkom iným smerom.

Aké otázky je fajn si položiť, aby vás nasmerovali na tú správnu cestu? Pozor, odpovedajte úprimne. Inak obalamutíte iba samých seba.

Čo ma naozaj baví? 

Úplne prvá a základná otázka pri rozhodovaní sa o kariérnom smerovaní. Som dynamický človek, ktorý neobsedí na jednom mieste a neustále niečo vymýšľa? Alebo pokojne presedím na jednom mieste a neprekáža mi rutinná práca?

Sebapoznanie je dôležité pri rozhodovaní sa nielen v kariérnej oblasti. Pýtajte sa, čo vás napĺňa, pričom pociťujete stav flowu (hlbokej sústredenosti) a čomu sa najradšej venujete vo voľnom čase. 

Nemusí to bezpodmienečne znamenať, že zo záľuby sa stane práca. Aj keď to nie je vylúčené. Aj Steve Jobs, zakladateľ spoločnosti Apple, bol na začiatku nadšenec dizajnu a nových technológii. Láska k nim viedla k vytvoreniu jednej z najúspešnejších spoločností na svete. Ak sa vám podarí nájsť niečo, čo milujete a v čom ste dobrí, máte veľkú šancu byť úspešní.

Aké sú moje silné a slabé stránky? 

Hore spomínané sebahodnotenie je kľúčové k pochopeniu toho, čím som, ale aj čo môžem ponúknuť môjmu budúcemu zamestnávateľovi. Súčasťou sebahodnotenia je aj definícia silných a slabých stránok. K tomu pomáhajú talentové testy Gallup®, ktoré odhaľujú vaše talenty.

Spomedzi 34 talentov vám bude po otestovaní jasné, v čom vynikáte a ktoré sú vaše slabé stránky. Podstatou metodiky Gallup® však nie je snažiť sa zlepšiť svoje nedokonalosti, ale podporiť rozvoj toho, čo v tom ste naozaj dobrí. Podporiť vaše silné stránky.

Aké sú hodnoty, ktoré nezapredám?

Vaše osobné hodnoty by mali byť v súlade s hodnotami vašej práce a spoločnosti, pre ktorú pracujete. Skvelým príkladom je Patagonia, známa outdoorová spoločnosť. Tá má vo svojej DNA silno upevnenú udržateľnosť a environmentálnu zodpovednosť. Dokazujú to jej majitelia, vyžaduje sa to od ich zamestnancov. Ak sú tieto hodnoty pre vás veľmi dôležité, práca v spoločnosti Patagonia alebo podobnej by mohla byť pre vás vhodná voľba.

Mám milión Eur. Čo s tým? 

Predstavte si situáciu, že vyhráte milión Eur. Čo s nimi urobíte? Táto otázka vás núti premýšľať mimo rámec finančných obmedzení.

Čo by ste robili, ak by nepotrebovali zarábať peniaze, resp. peniaze by neboli problém? Popustite uzdu svojej fantázii a zasnívajte sa. Odletíte s celou rodinou na pol roka do Austrálie? Nakúpite školské pomôcky pre chudobné deti? Otvoríte si Excel a začnete rozpočítavať životné náklady do konca života? Tam v hlbinách svojich myšlienok a snov bude skrytá vaša vysnívaná práca.

Mám strach. Čo ak nebudem úspešný či úspešná?

Strach z neúspechu je jednou z najväčších prekážok v rozhodovaní o kariére. Všeobecne, strach nám zaväzuje ruky. A strach v kariérnej oblasti nevynímajúc. Aj Jeff Bezos, zakladateľ Amazonu, vo svojich rozhovoroch opakoval, že poučenie z neúspechov mu pomáha ďalej rásť. Snaží sa tento prístup vštepovať aj svojim zamestnancom. Lebo keď sa zbavíte strachu, je to oslobodzujúce a môže to viesť k nečakaným úspechom.

Rozhodovanie o kariérnej ceste je komplexný proces, ktorý vyžaduje sebapoznanie, odvahu a otvorenosť voči novým možnostiam. Klaďte si otázky, ktoré vám pomôžu lepšie pochopiť, čo hľadáte a možno aktivujú váš výstup z komfortnej zóny. Kariéra nie je len o finančnej odmeny, ale aj o osobnom naplnení a zmysluplnosti práce, ktorú vykonávate. Na to nezabudnite.

fabrici-fake-user
Zuzana Fabrici
Copywriterka
Profesia spol. s r.o.
Marketingu sa venuje niekoľko rokov, najviac ju však ťahá k písaniu. Energiu si dobíja pri športe, zaspáva pri (ne)dobrej knihe. Miluje žltú farbu, vôňu lesa a pyžamové rána.
Všetky články autora

Pridať komentár

Have your say!

správa *

meno *

e-mail *

Hľadať

Najčítanejšie za mesiac

Kategórie

Facebook