Blog Profesia.sk
apr
1

10 najhorších fotiek v slovenských životopisoch

Autor: | Kategórie: Hľadanie práce | Značky: , ,
10 najhorších fotiek v slovenských životopisoch
Ich tempo reagovania na pracovné ponuky je vražedné. Ich súpermi sú štát, zamestnávatelia, personalisti a konkurenti. Sú prihlásení vo dne v noci. Uchádzači bez zdravého úsudku. Zachrániť ich kariérnu budúcnosť je našou povinnosťou.

Hoci spraviť z reakcie na pracovnú ponuku totálny fail trestné nie je, mnohí tým pravidelne páchajú nenapraviteľné škody. Náš profesionálny tím forenzných vyšetrovateľov na čele s detektívom HoRáciom preto vyskladal zoznam najmasovejších prípadov Slovenska, v ktorých vinníci fotkou totálne zabili svoje životopisy. A s nimi aj šancu uspieť pri hľadaní práce.

Kvôli zachovaniu vyšetrovacieho tajomstva a aby sme neodhalili identitu obvinených, chceli inkriminujúce zábery zrekonštruovať samotní zamestnanci Profesie. Lenže to, čo našim supporťákom pri overovaní životopisov občas prejde rukami, to skrátka nenapodobníš. Upozorňujeme teda, že zábery sú autentické a vhodné len pre silné… bránice. :)

Najhoršie fotky zo životopisov na Profesia.sk

Poslať pri žiadosti o zamestnanie so životopisom aj fotografiu alebo neposlať? Naša odpoveď: určite áno, vôbec sa toho nemusíte báť. Ak je vaša profilová fotka vyhotovená dobre, personalista si vás vďaka nej zapamätá, bude vás vnímať osobnejšie a príjemný vzhľad vám môže vo výberovom procese pridať plusové body. Nie vždy to však vyjde tak, ako odporúčame.

Vám sa záber pripnutý k vášmu CV môže zdať úplne v poriadku, no v personalistovi, ktorý robí prvé kolo náboru, možno vzbudí úplne opačné pocity. Pozorne si preto pozrite desiatku nevydarených fotiek zo životopisov na portáli Profesia.sk a prečítajte si, ako by mala vyzerať správna fotografia, ktorá vaše CV posunie vo výberovom konaní ďalej.

1. Doružova

zivotopis, fotografia, fotka, fail, CV

Páči sa nám kúpeľňový obklad aj to, že uchádzač k nemu zladil i uteráky, do profesijného životopisu však takýto záber nepatrí. Popravde, takáto póza, gestikulácia, odraz svetla aj samotného mobilu nezaujímajú ani vašich priateľov na Facebooku. Nie to ešte personalistu, ktorý vás má posunúť do druhého kola výberového konania.

2. Z rodinného albumu

zivotopis, fotografia, fotka, fail, CV

Fotky v kategórii rodinných sú obľúbeným artiklom hlavne u tých kandidátov, ktorí chcú zabiť dve muchy jednou ranou. Načo sa predsa líčiť a vyobliekať do fotoateliéru, keď tuhľa máte celkom vydarené zábery z neterinej svadby či synovej stužkovej, ktoré stačí odfotiť mobilom a pridať k CV-čku. Pravdu? Takto, prosím, nie.

3. Chcem byť šéf

zivotopis, fotografia, fotka, fail, CV

Vaša ašpirácia na pozíciu šéfa je síce pri budovaní kariéry úctyhodná, no môžete ju dať najavo aj inak ako amatérskym záberom v životopise. Oveľa viac by vás vo firme chceli za nadriadeného, ak by ste siahli po elegantnom obleku, dali si pozor na umiestňovanie značiek do záberu a nahodili priateľský úsmev.

4. Kebab do ruky

zivotopis, fotografia, fotka, fail, CV

Jediná chuť, ktorá zaujíma vášho potencionálneho zamestnávateľa, je vaša chuť do práce. A tú sa vám rozhodne nepodarí zachytiť na profilovú fotografiu do CV. Vždy dbajte na to, aké „kulisy“ máte pri fotení v pozadí, a vzdajte sa aj akýchkoľvek „rekvizít“, ktoré vám zabránia spraviť z fotky vhodný výrez tváre.

5. Kolotočárska

zivotopis, fotografia, fotka, fail, CV

Spoločenské udalosti akéhokoľvek typu nie sú najlepším miestom, kde vyhotovovať fotografiu do žiadosti o prácu. Stavte radšej na interiér, z rúk odložte všetky rekvizity a nič nekonzumujte – či by malo ísť o pivo alebo len nevinný pomarančový džús.

6. Herkules

zivotopis, fotografia, fotka, fail, CV

Objemná svalová hmota a zastrašujúci pohľad sú síce dobré presviedčacie techniky, no musíme vám prezradiť, že na trhu práce nemajú absolútne žiadny účinok. Takýmto záberom možno potešíte oko niektorej personalistky, ale o svojich schopnostiach nepresvedčíte, ani keby ste sa práve uchádzali o pozíciu osobného trénera či tatranského drevorubača.

7. Grafický skill

zivotopis, fotografia, fotka, fail, CV

Mierna postprodukcia dokáže profilovej fotografii prospieť, ak však nie ste profík alebo nemáte úplne štandardný vkus, nechajte grafické úpravy na niekoho iného. Vraví sa síce, že šokujúcim životopisom personalistu zaujmete, no nie každé prekvapenie znamená, že to bude pozitívny šok vo váš prospech. :)

8. Skriňa do Narnie

zivotopis, fotografia, fotka, fail, CV

Selfie v zrkadle, odraz blesku, póza v predklone a naokolo celý inventár vašej spálne. Sami snáď už na prvý pohľad uznáte, že takýto záber v životopise skutočne nemá čo robiť a ak vám podmienky nedovoľujú spraviť si dobrú profilovku doma, je lepšie nechať fotenie na profesionálov v ateliéri.

9. U babičky

zivotopis, fotografia, fotka, fail, CV

Fotíte sa bratovi v novom outfite alebo recruiterovi do reakcie na pracovnú ponuku? Vždy sa vopred zamyslite nad vhodnosťou záberu, ktorý sa pri žiadosti o prácu chystáte použiť. Pri nábore do malomestskej hip-hopovej formácie by snáď táto fotka bez obuvi stačila, do seriózneho zamestnania však už nie.

10. Dobre mi je

zivotopis, fotografia, fotka, fail, CV

10. Máte radi neformálne prostredie, oblečenie aj vzťahy? Fajn, určite by vás radi privítali v nejednom pracovnom kolektíve, nie však na základe takejto fotky. Nezáleží na tom, o akú prácu sa uchádzate, váš zjav – počnúc oblečením a končiac polohou tela – by vždy mal byť dostatočne dôstojný a reprezentatívny. No povedzte, mali by ste odvahu poslať budúcemu šéfovi so svojím životopisom fotografiu, na ktorej je vám takmer vidieť do nohavíc? :)

babulicova@profesia.sk
Dominika Babulicová
Produktová marketingová špecialistka
Profesia spol. s r.o.
Idealistka, ktorá sa snaží robiť svet lepším cez dobré texty a dobro(voľníctvo). Z médií presedlala na online marketing. Najčastejšie bloguje o motivácii, úspechu, produktivite a hľadaní práce.
Všetky články autora

11 komentárov

 1. Pridal: Juraj | 1. apríla 2015 11:26
  Odpovedať

  Hahaha
  I can't believe it. Sranda.

 2. Pridal: Riso | 1. apríla 2015 13:40
  Odpovedať

  Takze na Slovensku nielenze nefunguju sudy, ale casto ani sudnost……

 3. Pridal: phsnake | 1. apríla 2015 13:44
  Odpovedať

  len dufam ze je to v ramci prveho aprila – ak je to real tak potom….

 4. Pridal: Tomas | 1. apríla 2015 14:12
  Odpovedať

  Na fotke cislo 1 neni Martin Jakubec? Podoba sa.

 5. Pridal: Milos Homer | 3. apríla 2015 13:32
  Odpovedať

  Keby som takuto nehoraznost poslal agenture v UK , tak si mozm kupit letenku do inej krajiny ,
  pretoze zamestnat sa na slusnej urovni by nehrozilo .
  Ale nakoniec to velmi zjednodusuje vyniest verdikt preco NIE je ta osoba vhodny kandidat .
  Ako napriklad sef v teplakoch ,okruzkovany dvoma striebornymi prstenmi .
  Ako je vyssie uvedene , oblek je predpisany . V UK kde pracujem pre technikov existuje uniforma
  s logom nohavice na styl pracovnych nohavic ovsem tie nesmu mat ani naznak znecistenia .
  Mojho brata uniforma je oblek ,nie extraordinerny ,ale slusny oblek a v Piatok maju povoleny
  "CIVIL" . Iny kraj , iny mrav .
  s pozdravom ,

  Milos Homer

  • Pridal: N | 7. apríla 2015 14:22
   Odpovedať

   Hlavná vec že práve do uk odchádzajú tí, čo si tu nevedia nájsť prácu a robia tam najpodradnejšie roboty ;)

 6. Pridal: Jozo Kollar | 8. apríla 2015 16:58
  Odpovedať

  Fotky potahane z fb, a uz je clanok na svete….

 7. Pridal: zuzana | 15. apríla 2015 19:59
  Odpovedať

  To sa mám smiať? …Vysmievať? …Mne príde tento článok zbytočný. Každý uvedomelý človek vie aká fotografia má posielať (aby vás btw nadľudia-svk podnikatelia, zamestnávatelia, personalisti mohli posudzovať, odsudzovať, diskriminovať atd. na základe Vášho zjavu)

  • Pridal: Hroznysh | 23. apríla 2015 09:15
   Odpovedať

   Evidentne sú aj neuvedomelý ľudia. Viď článok a tí by si to mali aj pozrieť. Inak je to veľmi trefný príklad na to ako to nerobiť a myslím si, že ho najme ocenia čerstvý absolventi.

 8. Pridal: martina | 28. apríla 2015 08:35
  Odpovedať

  urcite spravna fotka, moze spravit vela, mne to vsak pride, ze mladi ludia to robia aj z takej recesie, pretoze …vieme…ako to u nas s pracou je….:(

 9. Pridal: Betty | 1. mája 2015 10:09
  Odpovedať

  Jasné, že by mal uchádzač o "vyššie miesta" vyzerať upravený ale hlavne by mal mať niečo aj v hlave nie len na sebe. Mám pocit, že zbytočne všetko len komplikujú a čo by mali vymyslieť ako prácu uľahčiť tak robia pravý opak. A posudzovať niekoho len podľa zovňajšku je absurdné možno má oveľa lepší úsudok. Niekedy škoda reči!

Pridať komentár

Have your say!

správa *

meno *

e-mail *

Hľadať

Najčítanejšie za mesiac

Kategórie

Facebook