Blog Profesia.sk
okt
19

5 chýb z CV na Profesia.sk, ktoré už nikdy nechcete zopakovať

Autor: | Kategórie: Hľadanie práce | Značky: ,
5 chýb z CV na Profesia.sk, ktoré už nikdy nechcete zopakovať
Nevinná hrúbka či e-mail s vtipnou prezývkou sú naozaj nič. Niektorí uchádzači vedia vo svojich životopisoch spáchať oveľa väčšie prehrešky. Poučte sa z nich.

O tom, akých najbežnejších chýb sa pri písaní životopisu vyvarovať, sme už čo-to popísali. Napriek tomu sa od tej doby u nás nazbieralo zopár perličiek, pri ktorých ani najtolerantnejší personalista neprižmúri oko. Vezmite si preto príklad z týchto reálnych životopisov na Profesia.sk a vyhnite sa najväčším chybám, ktoré pri výbere nového zamestnanca nechce vidieť žiadna firma.

1. Spomínate rodičov a príbuzných

Budúceho zamestnávateľa naozaj nezaujíma, že vaša mama bola dlhé roky lojálnou zamestnankyňou potravinového reťazca alebo že otec sa zameriaval na výrobné profesie. Veď už samotný výraz Curriculum vitae môžete z latinčiny preložiť ako „priebeh môjho života“. Vášho, nie vašich príbuzných. Personalistu zaujímate vy, konkrétne vaše pracovné pozadie, nie to súkromné.

Profesia_blog_chyby_CV_6

2. Životopis si nedáte skontrolovať

Nemusíte mať diplom zo slovenského jazyka a aj nad nejakou tou hrúbkou vedia ľudia zodpovední za nábory prižmúriť oko. No ak vaše formulácie nedokáže rozlúštiť ani Google translator, vaša žiadosť o zamestnanie poputuje rovno do koša. Teda predtým, než ňou personalista pobaví kolegov. Vždy dajte CV skontrolovať človeku, ktorého jazykovým schopnostiam dôverujete.

Profesia_blog_chyby_CV_3

3. Zachádzate do osobných detailov

Fakt, že ste vdova s dvoma deťmi, nemá skutočne žiadny vplyv na váš pracovný výkon. Môže to byť predmetom rozhovorov, až keď už obaja budete reálne zvažovať podpísanie spolupráce. Dovtedy sa súkromných detailov zdržte, podľa zákona nemá firma ani právo sa vás na tieto informácie pýtať. Ak však máte pocit, že o niektorých skutočnostiach by mal zamestnávateľ vedieť už pred výberovým konaním, uveďte ich radšej do motivačného listu.

Profesia_blog_chyby_CV_4

4. Podceňujete pracovnú históriu

Možno chcete pôsobiť skromne, no budete skôr vyzerať ako skúpi na slovo. Ak chcete byť tajnostkármi a prinútiť tak personalistu ozvať sa vám, aby vôbec zistil niečo o vašej pracovnej histórii, škaredo sa mýlite. CV vás má predať. A ak v ňom neuvediete ani len časové rozmedzie svojich pracovných skúseností, nikto vám to „nekúpi“. Nebojte sa byť o praxi konkrétni a uveďte všetko, čo vám náplňou práce môže pomôcť získať daný job.

Profesia_blog_chyby_CV_5

5. Preceňujete pracovnú históriu

Nedajte sa pracovnou históriou prekabátiť. Hoci hovorí o minulosti, naozaj nemusí pôsobiť ako kronika. Ak ste vystriedali mnoho zamestnaní, spomeňte posledné tri pozície, ktoré súvisia s tou, na ktorú sa hlásite. Budúceho zamestnávateľa oveľa viac zaujíma, s akými pracovnými problémami a výzvami ste sa pri práci reálne stretli, preto stručne opíšte pracovnú náplň. O ďalších pracovných skúsenostiach, ak s pozíciou súvisia, môžete porozprávať počas pohovoru.

Profesia_blog_chyby_CV_1

babulicova@profesia.sk
Dominika Babulicová
Produktová marketingová špecialistka
Profesia spol. s r.o.
Idealistka, ktorá sa snaží robiť svet lepším cez dobré texty a dobro(voľníctvo). Z médií presedlala na online marketing. Najčastejšie bloguje o motivácii, úspechu, produktivite a hľadaní práce.
Všetky články autora

9 komentárov

 1. Pridal: K | 22. októbra 2015 09:22
  Odpovedať

  Tak ak ma nejaki Bc. hladac ludi viradi z konkurzu napr.: CAD konstrukter, kuchar/cukrar, klampiar, PLC programator alebo nieco podobne, lebo nepisem jak z jazikovednedneho ustavu… Tak taki hladac je mi ako zamestnavatelovi na prd. :/ Lebo nevie co je dolezite. Je to skodna zver.
  Dneska sa zamestnavaju upraveni panaci, co vedia prd. Stretavam sa s tym vsade kde pridem.
  Zakladate si na uplne nepodstatnych veciach. A potom sa cuduju majitelia preco im firmicka nefacha. Sak maju tak starostlivo vybranych ludi… >.<
  pííííííís!

  • Pridal: Maria Hofferova | 24. októbra 2015 10:35
   Odpovedať

   Odpoved…

   Nuz precitala som si vasich uverejnenych 5 chyb, kt. sa ludia dopustaju najviac pri pisani CV… Nuz tak mozem vam povedat, ze ja sa nedopustam ani jedinej jednej chyby, a napriek tomu takmer nikto mi neodpovie…
   Nuz OK… a teraz ja vam napisem, kde vy robite chyby, pri vasich uverejnovanych formularoch ako napisat CV.
   Nikdy neuverejnovat roky.. datum narodenia….. je to diskriminujuce..
   nikdy neziadat foto… ak hladate modelky tak to tam jasne uvedte…. je to diskriminujuce…
   a po dalsie, vsade vo svete je alfa omega plaat, pretoze ked sa snazzite prezentovat demokraciu tak, vysoko demokraticke je uvadzat plat, mesacne alebo rocne, za kazdu … aj tu najposlednejsiu pracu… ziadne dohodou…. alebo stale cheteaby ludia prcovali za almuznu?
   co sme v novodobej otrokarskej spolocnosti????
   Toto neexisstuje nikde iba na Slovensku…
   ked ponukate za pracu 2,80 v cistom… tak kde to zijeme??? Ci aj vy pracujete za 2,80 na hodinu??? Po 26 rokoch po neznej revolucie???? JE TO NEHONESTUJUCE a URAZAJUCE, ZDRVUJUCE a vlastne az chore…. Mam Vam poslal nascanovanu zmluvu jedej spolocnosti, ako je dehonestujucuca az urazajuca, znicujuca, zdvujuca??? NUz uz len otrok moze podpisat taku zmluvu…

   Hladala som si pracu akukolvek. pretoze za pracu by sa clovek nemal hambit…
   a;e napisem Vam toto……Za pracu sa nehambim, ale vazim si sama seba, lebo nie som odpad,tejto spolocnosti, nechem a nikomu nedovilim aby na mna niekto pozeral ako na niecije ho……o.. pretoze stale a stale sa presviedcam, ze mam viacej vedomosti a skusenosti celovom v pracovnej oblasti ci jazykovych , ako mnoho tisicky ludia vo vlastom postaveni……

   Preto si myslim, keby sa konecne niekto zaoberal skutocne aj takymito vecami…. nie iba pozera na seba… a stale je iba ON….zasa ON… potom dlho nic a az potom niekde na konci su otroci… Som starsia zena pracovala som 23 rokov ako manager, ovladam jazyky… cize som strasia pani, ale nie som SPROSTA… a na to URAZA.. do slova a do pismena URAZA…. videla som na tejto stranke az jeden komentar a ja som si dovolila pridat moj druhy komentar… vela ludi si to neprecita… ze????
   Zelam vam vela stastia, ale kazdy veduci musi byt vzorom a prikladom, az potom nieco moze ziadat od pracovnikov, zamestnancov.podradenych…. alebo ludia su stale len ovce a tak sa k nim pristupuje????
   Zelam Vam pekny den
   S pozdravom
   Maria .

   • Pridal: Dana Jaramaz | 18. novembra 2015 10:10
    Odpovedať

    Pani Márija plne s Vami súhlasím☺ úroveň niektorých zamestnávateľov je pochybná!? O serióznosti už ani nehovorím…
    Pri pracovnom pohovore v nemenovanej firme som požiadala, aby ma presvedčili prečo by som mala pre nich "strácať svoj čas" (odhliadnúc od finanč.ponuky)! Vyzerá to tak,že potrebujú ľudí,ktorí sa nič nepýtajú a vôbec nepožívajú svoj rozum!!! Neviem teda….dopracovali sme sa k "pracovným táborom"??!! ….a prečo sa znevažuje ľudská dôstojnosť???….na to by sa páni KMETI z parlamentu mali podívať….
    Neviem čo je na tom čudné,že si chcem prípadnú zmluvu aj s podmienkami prečítať a príp. požiadať o doplňujúce zrozumiteľné informácie! Ja mám totiž z predchádzajúceho zamestnania len výbornú skúsenosť a obdobnú skúsenosť mám aj zo zahraničia, mohla som
    pripojiť pripomienky pred podpísaním zmluvy a vôbec celkový pracovný pohovor bol úplne inak vedený….s tým som sa tu v priebehu mesiaca vôbec nestretla!…. Niekoľko rokov som vo svojej praxi pôsobila na odd. PP….Poniektoré PA by mali pracovať s húskami a nie s osobami,že??

 2. Pridal: Pavol | 28. októbra 2015 01:03
  Odpovedať

  Všetko je uhol pohľadu, každý má na tieto veci rozličný názor. Tiež som odpracoval viac ako 20 rokov, tiež som nezamestnaný a mám problém si prácu nájsť. Za min. mzdu zatiaľ nie som ochotný pracovať. Prečítam si niečo o životopisoch, pohovoroch a pod., lebo s tým skúsenosti nemám. Už začínam mať pocit, že nič neviem a patrím do starého železa aj keď som pracoval v IT a posledné roky ako vedúci IT oddelenia. Je to podľa mňa aj o šťastí. O pozícii, ktorú by som dostal sa nedozviem a na tú, na ktorú zareagujem sa nedostanem. Ale to sú iba moje pocity.
  – Vidím, že to komentujú ľudia, ktorým pravopis a korešpodencia veľa nehovoria. Neškodí to po sebe aj prečítať a opraviť prípadné chyby. Vulgarizmy a nadávky tu tiež nepatria.
  – Životopis podľa formulárov nie je povinné používať, ani prikladať k reakcii na ponuku. Je možnosť priložiť vlastné dokumenty.
  – Princíp peňazí a obchodu platí stále. Čo a za koľko kupujem, alebo predávam. Práca zamestnancov nie je výnimkou. Ak má zamestnávateľ zaplatiť, tak si vyberá komu. Na jeho kritéria sa sťažovať nedá, lebo človek sa mu ponúkne sám a nikto ho nenúti prácu prijať. Jeho kritéria môžu byť okrem vedomosti, praxe a nárokom na výšku mzdy aj povaha a výzor, známosti, a pod. Keby nebola určená minimálna mzda, bolo by to ešte horšie, lebo sa využíva situácia, kedy je človek z núdze ochotný prijať akúkoľvek prácu a možno by bol ochotný pracovať iba za stravu, ubytovanie a nejaké vreckové, aby prežil. Súhlasím s tým, že spoločnosti by mali uvádzať aspoň rozmedzie platu, aby sa zbytočne nereagovalo na ponuku, pri ktorej by pre mzdu nedošlo k podpísaniu zmluvy.
  – Otrokárstvo je nútená práca a k tej má najbližšie fakt, že pri poberaní soc. dávky si musí človek odrobiť 32 hod. za min. mzdu, lebo ak si to neodrobí, nepríde iba o sumu za tieto hodiny, ale o celú dávku, lebo sa to bude považovať ako nespolupráca s ÚP a môže byť vyradený z evidencie.

  • Pridal: Dominika Babulicová | 29. októbra 2015 09:07
   Odpovedať

   Ďakujeme za podnetný komentár, Pavol. Máte správnu perspektívu a sme presvedčení, že s takou si uplatnenie, aké si zaslúžite, čoskoro nájdete. Držíme Vám palce a keby ste s niečím potrebovali poradiť, neváhajte nás kontaktovať :)

 3. Pridal: Viktor | 28. októbra 2015 21:12
  Odpovedať

  Suhlasim s pani MAriou,

  Firmy si uz nerobia personalistiky sami, ale davaju to agenturam ktory ide o zamestnanie cloveka a nie o skutocnu pridanu hodnotu pre spolocnost pre ktoru pracuju. A tak to potom konci ze clovek ma bohate skusenosti, robil na velkych projektoch, ale to cez syto nedostane.
  Preco ? lebo zamestnaju neskusenych ludi, alebo na absolventsku prax. daju podmienky: chcem 2 stupen, vek, pohlavie atd .. a raz dva je clovek vyradeny bez toho aby je CV videl nejaky personalista…
  Osobne skusenost ked som obisiel agenturu.. nasiel som manazera ku ktoremu nabor bol tak som bol zaujimavy profil o ktorom sa nedozvedel cez standardne kanaly.

  taktiez ked pridete do agentury a tam vas "spoveda" 22 rocna baba ktora pomaly nerozumie co sa pyta lebo dostala salvu otazok ktore sa ma pytat.

  a v neposlednom rade kym sa najde clovek ktory je ochotny travit cas ako opica za 2,80 tak ti co ochotni nie su maju smolu. ak by sa nik nenasiel aby siel pod 5 tak by sa taketo pozicie ani neponukali.

 4. Pridal: Dana Jaramaz | 18. novembra 2015 10:31
  Odpovedať

  Pri pracovných pohovoroch sa aj pobavím, lebo pracovník je nepripravený a vôbec skupinový pohovor nezvláda ani technicky….pôsobí to celkovo amatérsky….posledne to vyzeralo akoby pani vytiahli od pracovnej linky (famózny automobilový priemysel).
  Alebo máte záujem o ponúkanú pracovnú pozíciu…..,ktorú vôbec nepotrebujú v danom momente
  a s otázkou "nechceli by Ste byť …." NIE NECHCELA,Ďakujem☺
  Ostanú namrzení….Vyzerá to ako na tržnici (keď nemám paradajky tak si kúp uhorky)
  A TAK SI UROBIA PP? alebo čo už sú ??čiarku…vypijú kávičku a skonštatujú,že ľudia nechcú pracovať

 5. Pridal: Mirka | 25. júla 2016 15:19
  Odpovedať

  Často sa mi stáva, že pohovor vedie človek,), ktorý nemá ani páru ani slychu o základoch slušného správania. Dnešná skúsenosť: pohovor dohodnutý na 13h, 13:15 nikde nikoho…potom rýchlo rýchlo, "ale viete toto sú veci na ktoré ja vám neviem odpovedať, to vám povedia na druhom pohovore, to vám povie niekto druhý???". Ďalšia skvelá možnosť: na pohovore si dohodnite prac.čas, ktorý vám vyhovuje – v skutočnosti vám nikto takú možnosť nedá.

 6. Pridal: Katarína | 4. decembra 2016 11:39
  Odpovedať

  áno ale po rokoch som si radšej dopísala do životopisu stav: slobodná, lebo polovica zamestnávateľov sa ma pýtala asi tak prvú/druhú otázku či som pani alebo slečna, aký mám stav, aj keď je určite dosť nevhodné sa na to pýtať, resp. mám tam dátum narodenia a aj tak sa ma niekto spýta na vek (čo aj to si tam mám dopísať??), našťastie už mám po tomto období chodenia po pohovoroch

Pridať komentár

Have your say!

správa *

meno *

e-mail *

Hľadať

Najčítanejšie za mesiac

Kategórie

Facebook