Blog Profesia.sk
sep
18

8 chýb, pre ktoré stratíte prácu ešte v skúšobnej dobe

Autor: | Kategórie: Pracovný život | Značky: ,
8 chýb, pre ktoré stratíte prácu ešte v skúšobnej dobe
Skúšobná doba je pre zamestnávateľa aj pre zamestnanca obdobím overovania si spolupráce a napĺňania očakávaní. Neurobte počas neho niektorú z týchto 8 chýb.

Nastúpili ste do novej práce a začína vám plynúť skúšobná doba. Štandardne trojmesačná, ale pri vyšších manažérskych pozíciách môže byť až šesťmesačná. Toto obdobie je rovnako pre zamestnávateľa ako aj pre zamestnanca obdobím overovania si vzájomnej spolupráce a napĺňania obojstranných pracovných očakávaní. V skúšobnej dobe zamestnávateľ hodnotí váš výkon, správanie a najmä prístup k práci o čosi prísnejšie než po jej uplynutí alebo ako u zamestnancov, ktorí v spoločnosti pracujú niekoľko rokov a majú za sebou preukázateľné výsledky. Existujú však isté nepísané pravidlá správania a situácie, ktoré sú zamestnávateľom vnímané negatívne a môžu sa dokonca stať dôvodom ukončenia pracovného pomeru v skúšobnej dobe. Preto pokiaľ chcete uspieť v novej práci, vyvarujte sa týchto ôsmich základných chýb.

1. Neviem, nechcem, nemôžem

Odpovediam „neviem, nechcem, nemôžem“ sa v tomto období pokúste čo najviac vyhnúť.  Je prirodzené, že sa s niektorými pracovnými úlohami pravdepodobne stretnete po prvýkrát a nepoznáte riešenie či postup. Preukážte zamestnávateľovi svoju iniciatívu a chuť učiť sa novým veciam práve tým, že sa pokúsite si ich doštudovať. Rovnako ak naznačíte, že daná činnosť už nie je vo vašej pracovnej náplni a kompetencii, a tak odmietnete pomôcť, môžete vzbudiť negatívny dojem. Prístup k novým poznatkom a postupom a možnosť naučiť sa pracovať s novými nástrojmi berte ako výzvu, nie ako záťaž. Buďte naklonení učeniu sa.

2. Neskoré príchody do práce

Pokiaľ to nie je opodstatnená situácia, môžu byť opakované neskoré príchody do práce pre zamestnávateľa dôvodom ukončenia pracovného pomeru. V skúšobnej dobe je naozaj veľmi dôležité, aby ste takúto základnú podmienku dodržiavali. Preto ak by ste mali meškať, kontaktujete svojho zamestnávateľa, najlepšie cez mobil, a ospravedlňte sa. Neskoré príchody do práce vyvolávajú dojem, že si neviete správne zmanažovať čas. Navyše, vaše opakované omeškania predstavujú pre zamestnávateľa riziko, že v budúcnosti nebudete schopní prísť včas ani na obchodné stretnutie, školenie alebo zaspíte na služobnú cestu.

3. Odmietanie spätnej väzby

Argumentácia, diskusia a vyslovenie vlastného názoru sú dnes takmer v každej spoločnosti vítané a vnímané ako prínos. No ak sa stretnete s negatívnejšou spätnou väzbou na svoj názor či skúsenosti z predchádzajúcich zamestnaní, nesnažte sa za každú cenu presviedčať druhú stranu a nebodaj vstúpiť do konfliktu hneď v skúšobnej dobe. To, že vaše riešenie či návrh sú podľa vás najlepšie, neznamená, že sú vždy vhodné aj pre potreby súčasného zamestnávateľa. Skôr sa snažte veľa počúvať, vnímať, zisťovať, ako v novom prostredí všetko prebieha. A až keď nadobudnete relevantné skúsenosti, vyjadrujte kritickejší názor na nedostatky, ktoré si všimnete.

4. Pracovná doba „od – do“

Pokiaľ nepracujete na smeny, ale už od prvého dňa každodenne kontrolujete svoju dochádzku a odpracovaný čas, aby ste v práci strávili presne osem a pol hodiny a ani o pár minút navyše, nie je to tá najlepšia vizitka. Striktné vymedzovanie pracovnej doby „od – do“ a odmietanie práce navyše je negatívne hodnotené najmä vtedy, keď sa blíži uzávierka, kľúčový projekt alebo je potrebné bezodkladne vyriešiť neočakávanú vzniknutú situáciu. Takýto prístup k práci môže pri hodnotení vášho trojmesačného pôsobenia v spoločnosti takisto zavážiť.

5. Práca z domu a čerpanie voľna

Po nástupe do novej práce je veľmi dôležité nasávať firemnú kultúru, spoznávať kolegov a najmä sa dôkladne venovať svojej pracovnej náplni a pracovným úlohám. Pokiaľ patrí medzi firemné benefity možnosť príležitostne pracovať z domu, snažte sa jej v prvých mesiacoch vyhnúť a rovnako aj čerpaniu dovolenky. Zamestnávateľ toto obdobie považuje za mimoriadne dôležité pre vzájomné spoznanie sa. Dôležitý je preňho nielen váš výkon a znalosti, ale aj to, ako zapadnete do tímu. A preto je potrebné, aby ste v skúšobnej dobe boli čo najviac v kontakte s kolegami.

6. Nedôslednosť a chyby

S obhájením svojho miesta vo firme súvisí najmä kvalita odvedenej práce, ktorá má vášho zamestnávateľa utvrdiť v tom, že na danú pracovnú pozíciu vybral toho pravého človeka. Samozrejme, môže sa stať, že sa chybe pri plnení rôznych úloh nevyhnete. Z tohto dôvodu váš nadriadený rozlišuje, či išlo o chyby napríklad z dôvodu neznalosti interných procesov, alebo sa stali v dôsledku vašej nedbanlivosti či povrchného prístupu k práci. V skúšobnej dobe je namieste dôslednosť, precíznosť a dvojitá kontrola.

7. Poznámky nepotrebujem

Pokiaľ sú veci pre vás nové, zapisujte si v priebehu vysvetľovania dôležité informácie. Zaznamenávajte si postupy, aby ste sa nemuseli na všetko pýtať viackrát a aby ste sa k poznámkam mohli kedykoľvek vrátiť. Nespoliehajte sa na to, že si všetko zapamätáte. Vďaka zápiskom vzbudíte tiež dojem, že ste dôslední a chcete robiť veci správne a podľa stanovených pravidiel, a tak vám neuniknú dôležité fakty, ktoré možno v priebehu skúšobnej doby neviete odhadnúť.

8. Negatívny prístup

Nemusíte sa siliť do úsmevu, ak pre vás prvé dni v novom zamestnaní predstavujú mierny stres. Snažte sa však zachovať prirodzené a priateľské správanie a pozitívny prístup. Aj keď máte nejaké nečakané problémy v súkromí, nechajte ich doma a skúste sa naladiť tak, aby to nemalo vplyv na váš výkon ani vzťah k novým kolegom. Pamätajte si, že ľudia vyhľadávajú skôr pozitívne naladených ľudí a v rámci skúšobnej doby je to tiež jeden z atribútov, ktorý je pri hodnotení vnímaný ako kľúčový.

Ak ste zdolali túto trojmesačnú alebo šesťmesačnú „skúšku“, gratulujeme! Nezabudnite však, že ani skončením skúšobnej lehoty by sa váš prístup k práci nemal zmeniť.

kanuchova@profesia.sk
Zuzana Kaňuchová a Petra Nováková
HR manažérka a HR špecialistka
Profesia spol. s r.o.
Dve kolegyne z oddelenia ľudských zdrojov spoločnosti Profesia, ktoré sa s vami v spoločných blogoch podelia o svoje skúsenosti z oblasti trhu práce a poradia, ako na ňom uspieť.
Všetky články autora

5 komentárov

 1. Pridal: Miriam Geletová | 29. februára 2016 11:11
  Odpovedať

  Dobrý deň :) áno to je všetko pravda čo je tu napísané ale v dnešnej dobe chce zamestnávatel aby ste uź na druhý deň vedeli všetko tak dobre ako ten čo tam pracuje pol roka. Máš robiť rýchlo ale pri tom aj precízne a to prve dni a týždne moc do seba nezapadá že aj rýchlo aj precízne hlavne ked je človek pomalší typ :)

  • Pridal: Maria | 29. októbra 2019 16:18
   Odpovedať

   …tak ,tak a ešte ked dostanete despotu ktory Vas zauča…

 2. Pridal: Mária Petőczová ,MUDr. | 26. októbra 2017 11:30
  Odpovedať

  Niekedy je to priam tzv. taylorizmus, ako sa v mnohých rezortoch správajú zanesznávatelia,
  učili sme sa o ňom v škole , tento spôsob určite napomáha rozvoju firmy, zamestancov ale dokonca
  ani samotnému zamestnávateľovi..

 3. Pridal: Mária Petőczová ,MUDr. | 26. októbra 2017 11:32
  Odpovedať

  Taylorizmus nikomu neprospieva,dokonca ani samotnému zamestnávateľovi alebo majiteľovi firmy..

 4. Pridal: Jan | 20. novembra 2023 07:38
  Odpovedať

  Najlepšie je keď vám dávajú v skúšobnej dobe robiť profesiu ktorú nemáte v zmluve a tvária sa že všetko je OK.

Pridať komentár

Have your say!

správa *

meno *

e-mail *

Hľadať

Najčítanejšie za mesiac

Kategórie

Facebook