Koncept rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom evokuje predstavu rovnoramenných váh, na ktorých vyvažujeme dva aspekty nášho života. Toto delenie však výrazne redukuje život na “prácu” a “to ostatné”. Súčasne umelo oddeľuje do striktných kategórií oblasti, ktoré sú vzájomne prepletené.
Podoba práce sa navyše za posledné roky výrazne premenila a pandémia celý proces ešte výrazne urýchlila. Na jednej strane sa tešíme väčšej časovej flexibilite aj možnostiam práce prakticky odkiaľkoľvek, na druhej strane sa v porovnaní s minulosťou naša práca stala neoddeliteľnou súčasťou celých našich dní.
Organizačná psychologička Kristína Pomothy v podcaste magazínu Forbes Nevyhorení hovorí o tom, že v súčasnosti, teda vo vedomostnej ekonomike a pandemickej resp. post-pandemickej dobe, delenie života na pracovný a súkromný prakticky nemôže existovať.
Tým, že práca zásadne zasahuje do nášho osobného života, nie je možné ju od neho striktne oddeliť. Lepšie je v tomto zmysle hovoriť o “life balance”, teda o hľadaní a nachádzaní rovnováhy v živote ako takom, resp. budovaní vyrovnaného, harmonického života.
Podľa výskumu realizovaného Ioanou Lupu a Mayrou Ruiz-Castro, ktorého závery si môžete prečítať v Harvard Business Review, je ešte stále pomerne dosť zamestnancov, ktorí vnímajú vysoké pracovné nasadenie prejavujúce sa v nadčasoch a neustálej disponibilite ako prejav cnosti. Zároveň ale identifikovali významnú menšinu profesionálov (až 30 % mužov a skoro 50 % žien), ktorá dokázala odolávať tlaku na výkon.
Títo ľudia potom popísali svoje unikátne stratégie, pomocou ktorých sa bránia dlhému pracovnému času (v zmysle nadčasov a permanentnej pripravenosti pracovať kedykoľvek a za každých okolností) a udržiavajú si zdravšiu životnú rovnováhu. Individuálne stratégie sa líšili v detailoch, v základe ale boli postavené na podobnom mentálnom procese. Ten zahŕňal neustále prehodnocovanie a zvedomovanie, reflexiu a zmenu priorít a samotnú implementáciu zmien.
Autorky dodávajú, že tento cyklus nie je uzavretý, nejde totiž o jednorazový projekt. Podobne Lauren Brown v článku pre BBC píše, že aj keď väčšinou rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom vnímame ako jasný a želaný cieľ, ide skôr o celoživotný proces, cyklus alebo aj pohyb po špirále. Túto rovnováhu budeme vo svojom živote hľadať prakticky celý život, neustále znova nastavovať, revidovať a reflektovať nové okolnosti.
Have your say!