Blog Profesia.sk
nov
16

Najľahšie spôsoby, ako si privyrobiť prácou v domácnosti

Autor: | Kategórie: Pracovný život | Značky: , ,
Najľahšie spôsoby, ako si privyrobiť prácou v domácnosti
Chcete si k výplate privyrobiť niečo navyše? Alebo ste bez práce a nechcete zostať úplne bez príjmu? Pomocou v domácnosti môžete zarábať prakticky okamžite.

Nie nadarmo sa vraví, že čas sú peniaze. O Slovákoch sa síce hovorí, že sme šetrný národ. No napriek tomu – a možno práve preto – pribúda ľudí ochotných zaplatiť za to, aby niekto namiesto nich vybavil drobné, ale nevyhnutné povinnosti. Čoraz viac Slovákov niektoré úlohy v rodine a domácnosti deleguje. A, samozrejme, nerobia to zadarmo.

To je výborná príležitosť pre všetkých podnikavcov, ktorí majú trochu voľného času a chcú ho nielen efektívne využiť, ale ešte si aj privyrobiť. Patríte k nim? Potom mám pre vás niekoľko tipov, ktorým sa môžete venovať prakticky okamžite. Žiadne investície do náradia, pomôcok či iného náčinia, len rýchle nájdenie klienta a môžete začať zarábať.

1. Viete to s deťmi? Opatrujte

Tiež máte známych, ktorí si pravidelne lámu hlavu nad tým, kto spoľahlivý im v prípade potreby opatrí dieťa? Ak vám starostlivosť o deti nerobí problém, ste zodpovední, viete si ich získať a zároveň udržať autoritu, zarobte si formou opatrovania.

Je len na vás, v akej intenzite sa chcete opatrovaniu venovať. Niektorí rodičia hľadajú pomoc príležitostne, napríklad keď niečo potrebujú vybaviť alebo dieťa ochorie a nemá s kým zostať doma. Veľa rodín však opatrovaním nahrádza škôlky a vyhľadávajú dlhodobú celodennú opateru. Náklady na prácu nie sú žiadne – opatrovanie zväčša prebieha v domácnosti rodiny a ak by ste dieťaťu museli niečo kúpiť, rodičia to preplatia.

Opatrovaním detí si môžete zarobiť priemerne 5,5 eur za hodinu.

2. Speňažte svoje vedomosti

Na základnej škole ste spolužiakom za keksíky písali úlohy z matematiky? Aj v dospelosti sa dá vedomosťami zarobiť, a pritom vôbec nemusíte mať pedagogické minimum. Doučovanie nehľadajú len rodičia deťom, ktoré potrebujú zlepšiť výsledky v škole. Podobnú pomoc využívajú aj maturanti alebo študenti pred blížiacimi sa skúškami a štátnicami. A veľkú skupinu klientov tvoria dospelí, ktorí sa chcú vo voľnom čase vzdelávať a rozvíjať.

Ak ovládate cudzí jazyk, školský predmet či hru na hudobný nástroj, stačí si vytvoriť profil na doučovanie a čoskoro zoženiete študentov. Navyše, doučovanie zvyčajne nie je iba jednorazová služba, takže vďaka pravidelným lekciám si môžete zabezpečiť dlhodobý zárobok.

Doučovaním si môžete zarobiť priemerne 6 eur za hodinu.

3. Ste systematickí? Upratujte

Ukážkový poriadok vo vašej domácnosti je pre vás absolútny štandard a udržiavať systém vo veciach vás dokonca baví? Potom máte výborné predpoklady na to, aby ste svojou šikovnosťou pomohli aj niekomu inému a vyslúžili si za to nemalú finančnú odmenu.

Upratovanie domácnosti je pre stále viac ľudí nevyhnutnosťou, ktorej sa snažia zbaviť. A nemám na mysli iba nárazové sezónne upratovanie pred veľkou rodinnou oslavou či Vianocami. Neustále pribúda počet klientov, ktorí hľadajú bežné upratovanie na pravidelnej báze, zväčša raz za týždeň. Nákladov na prácu sa nemusíte obávať, keďže čistiace prostriedky a náčinie by mal zabezpečiť majiteľ domácnosti. Vyskúšajte to a privyrobte si upratovaním.

Upratovaním si môžete zarobiť priemerne 8 eur za hodinu.

4. Uľahčite život starším ľuďom

Možno to znie neuveriteľne, ale aj obyčajná pomoc s drobnými úkonmi môže fungovať ako zárobková činnosť. A to v prípade, že sa rozhodnete pomáhať seniorom či ZŤP pacientom, ktorí často potrebujú iba odbremeniť od náročnejších činností a mať chvíľu spoločnosť.

Starostlivosť o seniorov a ZŤP môže prebiehať v rôznej intenzite, od čoho sa odvíja aj odmena za prácu opatrovateľa. Niektorí dôchodcovia potrebujú iba viac či menej pravidelné návštevy a jednoduché úkony, ktoré im vynahradia neprítomnosť rodinných príslušníkov. Náročnejší klienti, ktorí vyžadujú nepretržitú starostlivosť, zase hľadajú výpomoc na turnusy. Navyše, ak ide o vášho príbuzného, môžete od štátu získať príspevok na opatrovanie.

Opatrovaním seniorov a ZŤP si môžete zarobiť priemerne 5,5 eur za hodinu.

babulicova@profesia.sk
Dominika Babulicová
Produktová marketingová špecialistka
Profesia spol. s r.o.
Idealistka, ktorá sa snaží robiť svet lepším cez dobré texty a dobro(voľníctvo). Z médií presedlala na online marketing. Najčastejšie bloguje o motivácii, úspechu, produktivite a hľadaní práce.
Všetky články autora

6 komentárov

 1. Pridal: Klaudia Belokostolska | 21. novembra 2016 11:57
  Odpovedať

  Dobry den!som maminka na materskej mala bude mat v aprili 3roky!!potrebovala by som pracu na doma co by som stihala vedla malej kym pojde do skolky!!planujeme druhe babatko takze by som bola doma!potrebujem poradit!!mockrat dakujem pekny den

 2. Pridal: Dedicated server | 11. apríla 2017 09:15
  Odpovedať

  Som student na strednej skole a ako kazdy z nas aj ja rozmyslam ako si privyrobit , no studovat a zaroven mat brigadu je pre mna nezrealizovatelna predstava a to najma kvoli skole a casu venovanemu studiu. S kamaratom sme rozmyslali o zalozeni webovej stranky ponukajucej oblecenie zo zahranicia, no niesom si isty , ale zrejme by sme sa tymto dostali do rozporu so zakonmi , preto by som sa rad Vas tymto spytal , ci je nieco podobne mozne zrealizovat .

 3. Pridal: Elena | 3. mája 2017 05:19
  Odpovedať

  Dobry den som 28r mlada zena momentalne bez prace a rada by som si nasla nejaku tu brigadu ci uz upratovanie alebo o opatrovanie dietata.dakujem

 4. Pridal: Eva Brath | 5. mája 2017 14:46
  Odpovedať

  Som vyštudovaná zdravotná sestra,opatrným malé deti ,vypomozem v domácnosti,rada upratujem,a aj v záhrade spraviť poriadok mi neroby problém,robym to s nadšením.

 5. Pridal: Anna antosova | 13. mája 2018 18:42
  Odpovedať

  Ja som anna citam vas blog jeden po druhom a pritom hladam pracu som dochodca aneviem kde zacat mozem opatrovat deti a mozno aj starsich ludi alebo im byt ako spolocnik Mozno mozem aj upratovat Poradte mi budem velmi rada mam vela skusenosti Dakujema

 6. Pridal: Helena | 7. októbra 2019 06:00
  Odpovedať

  Dobrý deň.
  S istým časovým odstupom tu prispievam odpoveďou, a možno bude to na niečo aj dobré.
  Ja mám už skoro 65. Ešte pracujem, a veľmi sa snažím…ale cítim, že za chvíľu to bude musieť byť ináč. Teda zamestnanie nebude.
  Ani si to neviem predstaviť, lebo z toho nízkeho dôchodku, ktorý mám nevyžijem.
  Tak som už od svojich 63 hľadala možnosti. Skúšala som to na Domélii. Dlho to nebolo veľmi pre mňa zaujímavé, pretože pracovať a chodiť opatrovať – tak prichádzalo do úvahy iba počas víkendov. A našla som predsa spôsob. Cestujem 5 hodín rýchlikom za mojou už teraz druhou babičkou, pobudnem pri nej do nedele a potom cesta späť. Náročné, možno by to niekto nerobil, ale mne to vyhovuje zatiaľ. U nás som nenašla zatiaľ možnosť. Moje povinnosti ako spoločníčky sú nenáročné, vyhovujú mi. A som presvedčená, že sú so mnou v rodine mojej babičky spokojní. Tak si myslím, že treba "hľadať" a byť trpezlivejšia, a niečo sa samé objaví. To je môj odkaz. Hela K.

Pridať komentár

Have your say!

správa *

meno *

e-mail *

Hľadať

Najčítanejšie za mesiac

Kategórie

Facebook