Blog Profesia.sk
mar
21

Najobľúbenejšie nefinančné benefity: Ktorý by ste si vybrali?

Autor: | Kategórie: Pracovný život | Značky: , ,
Najobľúbenejšie nefinančné benefity: Ktorý by ste si vybrali?
Zamestnanecké benefity ako notebook či káva berieme ako samozrejmosť, niektoré však naozaj zvyšujú lojalitu zamestnancov. Ktoré nefinančné benefity letia?

Práca je neoddeliteľnou súčasťou života a v mnohom sa prelína so súkromím. To si uvedomujú aj zamestnávatelia, ktorí sa tomu snažia prispôsobiť moderné zamestnanecké benefity. Búrajú nimi stereotypné vnímanie pracoviska a dávajú zamestnancom garanciu výhod a pohodlia. Pozrite si trendy v oblasti súčasných nefinančných benefitov, ktoré zmapoval medzinárodný platový portál Paylab.

1. Vyvážené súkromie – vyvážená práca

Pracovné prostredie sa stáva viac nekonvenčné a je úplne bežné, že si pracovné povinnosti vieme vybaviť z kaviarne alebo detského ihriska. V poslednom období patria k najoceňovanejším benefitom work-life balance riešenia – teda flexibilná pracovná doba, práca z domu a preplatené sick days na zotavenie bez nutnosti navštíviť lekára. Určite každý zamestnanec uzná, že štandardný počet dovolenkových dní nestíha pokrývať všetko, čo by bežný človek rád za rok stihol. Keďže rastie potreba venovať sa naplno aj rodine, svojim koníčkom a záľubám, mimoriadne obľúbenými benefitmi je platené voľno navyše nad rámec zákona. V súčasnosti firmy bežne ponúkajú 2 až 5 bonusových dní dovolenky navyše, prípadne narodeninové voľnobonusové voľno pre novopečených oteckov.

Niektorí zamestnávatelia majú zriadený program zamestnaneckej pomoci – kde svojim podriadeným ponúkajú poradenstvo pri pracovných, osobných, právnych a iných problémoch. Kandidátom zo vzdialenejších oblastí pri prijímaní ponúkajú aj relokačný bonus, ktorý im pomôže pokryť zvýšené náklady spojené s presťahovaním do mesta, kde má spoločnosť svoje pôsobisko. Cez prázdniny, keď rodičia hľadajú zmysluplný program pre svoje deti, niektoré spoločnosti organizujú firemný detský tábor pre deti zamestnancov. Vo firmách sa tiež vyskytujú aj dobrovoľnícke hodiny – teda čas vyhradený pre dobrovoľnícku prácu alebo tzv. pets hours – čas vyhradený na venčenie psa.

profesia_blob_benefity_worklife_balance

2. Zaslúžilým zaslúžené voľno

Pre zamestnancov, ktorí už majú vo firme viac odpracovaných rokov a sú pre firmu kľúčoví, poskytujú firmy individuálne benefity vo forme rôznych kompromisov. Keď sa manažéri cítia vyhorení, firmy im ponúknu sabatikal – teda dlhšie neplatené voľno, aby chytili nový dych a načerpali elán a energiu. Zaujímavá je tiež možnosť práce na diaľku (remote work) – keď zamestnanec môže na určitý čas pracovať na diaľku a popri tom cestovať. Atraktívnou formou je aj takzvané workation – kde sa môže služobná cesta prepojiť s aspektom dovolenky. Teda okrem vybavenia pracovných záležitostí má zamestnanec možnosť viac spoznať mesto, prípadne si so sebou vziať partnera ako sprievod.

Ďalšími zaujímavými benefitmi môžu byť aj možnosť pracovať iba 4 dni do týždňa či preplácanie služieb za výpomoc v domácnosti (upratovanie, opatrovanie seniorov, opatrovanie detí), ktoré ponúka napríklad portál Domelia.sk.

3. Zamestnanci rastú spolu s firmou

Ďalším veľmi hodnotným benefitom je vzdelávanie a stimul osobného rozvoja. Zamestnanci majú pocit, že sa neustále rozvíjajú a napredujú, čo je nesmierne dôležité najmä pre mladú generáciu. Firmy preplácajú zamestnancom odbornú literatúru, investujú do odborných konferencií, školení, interných workshopov. V medzinárodných firmách majú zamestnanci možnosť vycestovať na pracovné stáže do pobočiek v zahraničí. Niektoré spoločnosti majú vlastných firemných koučov, ktorí trénujú mäkké aj tvrdé zručnosti zamestnancov, prípadne ich mentorujú v osobnostnom rozvoji a cvičia s nimi techniky, ako si napriek stresu zachovávať vnútornú harmóniu a rovnováhu.

profesia_blob_benefity_vzdelavanie

4. Zdravotná starostlivosť, wellness a relax

Prečo by mali zamestnanci chodiť za službami, keď služby môžu prísť za zamestnancami? Napríklad masér, kozmetička, osobný tréner, výživový poradca, fyzioterapeut, chiropraktik, šéfkuchár či lekár špecialista? Firmy prispievajú zamestnancom na športové a kultúrne aktivity, podporujú ich pri zakladaní športových tímov, dávajú im pravidelne vyšetrovať zrak. A čo tak víkendový relax vo firemnom apartmánovom dome alebo chate niekde v turisticky atraktívnej lokalite?

Populácia zamestnancov navyše starne, preto je potrebné myslieť na ich zdravie a prevenciu už teraz. Firmy prispievajú na nadštandardnú lekársku starostlivosť, modernú diagnostikuprogramy second opinion, kedy zamestnancom umožňujú získať vyjadrenie aj druhého špecialistu k pálčivému zdravotnému problému. Niektorí zamestnávatelia idú ešte ďalej – napríklad zamestnankyne Facebooku majú možnosť dať si zmraziť svoje vajíčka, vyhnúť sa tak tlaku biologických hodín a odsunúť rodičovstvo na obdobie, keď na to budú mať správneho partnera.

5. Benefity pre bezpečnú budúcnosť

Niektoré nefinančné benefity sa viažu na vzdialenú budúcnosť o operujú na pocite istoty a perspektívy, teda výhod, z ktorých bude zamestnanec profitovať aj neskôr, keď to bude naozaj potrebovať. Ide najmä o príspevky na dôchodok, doplnkové zdravotné poistenie, životné poistenie a podobne. Zamestnanci v niektorých firmách si môžu kúpiť akcie a  využívať rôzne investičné programy.

Mnohým spoločnostiam je tiež blízka GREEN POLICY – udržateľný prístup k ekológii, preto zamestnancom umožňujú dochádzať do práce na bicykli, preplácajú im lístky na verejnú dopravu a tiež preplácajú časť nákladov na kúpu bicyklov a ekologických spotrebičov do domácnosti.

Nefinančné benefity sú tiež prostriedkom, ako reálne vytvárať a komunikovať firemnú kultúru a uvádzať firemné hodnoty do praxe. Zamestnanci aj ich blízki vnímajú vďaka skvelým zážitkom z firemných benefitov aj značku svojho zamestnávateľa v pozitívnejšom svetle a stávajú sa jeho vernými ambasádormi. Zamestnávatelia tiež takýmto spôsobom investujú do lojality svojich podriadených, pretože aj vďaka príležitostiam, ktoré nefinančné benefity prinášajú, sa budujú a utužujú vzťahy a väzby medzi zamestnancami. Dobrým príkladom sú napríklad rôzne firemné akcie a podujatia.

profesia_blob_benefity_technika

dravecky@profesia.sk
Miroslav Dravecký
Projektový manažér Platy.sk
Profesia spol. s r.o.
Vyštudovaný pedagóg, ktorý pre dobro svoje a hlavne detí po roku učiť prestal. Venuje sa projektom, ktoré rôznym spôsobom pomáhajú ľudom na trhu práce. V blogoch rozoberá platy a benefity nielen na Slovensku.
Všetky články autora

Pridať komentár

Have your say!

správa *

meno *

e-mail *

Hľadať

Najčítanejšie za mesiac

Kategórie

Facebook