Blog Profesia.sk
dec
21

Práca ako zo seriálu: top profesie, ktoré sledujeme v seriáloch

Autor: | Kategórie: Motivácia a rozvoj | Značky: ,
Práca ako zo seriálu: top profesie, ktoré sledujeme v seriáloch
Čo vás inšpirovalo k vášmu súčasnému zamestnaniu? Bola to rodina, priatelia, váš talent alebo televízne programy? Viaceré prieskumy hovoria o tom, že postavy v televíznych seriáloch majú vplyv na to, aké profesie si mladí ľudia vyberajú.

Keď malé deti odpovedajú na otázku čo budú, keď vyrastú, často si vyberajú povolania svojich rodičov alebo povolania zo seriálov či rozprávok a samozrejme veľká časť sa chce byť youtuberom. Nie sú to ale iba deti, ktoré sa nechajú ovplyvniť populárnou kultúrou. Výskumníci zistili, že 39 % mileniálov (dnešní dvadsiatnici a tridsiatnici) sa pri rozhodovaní o svojej kariére inšpirovalo obľúbeným seriálovým hrdinom.

Vedeli ste, že najviac obľúbené televízne seriály sú z policajného, zdravotníckeho a právnického prostredia?

Pozreli sme sa na to, ako sú jednotlivé profesie v populárnych seriáloch vykreslené a pridali sme vám aj pár tipov, aby ste mali čo pozerať cez sviatky.

Ak chcete, aby vaša práca bola napínavá a zároveň zábavná, pracujte v policajnom zbore

Vedeli ste, že policajný zbor môže byť to najzábavnejšie miesto, kde môžete pracovať? Presne to tvrdia policajné sitcomy. Práca policajtov v seriáloch je buď nesmierne zábavná alebo nesmierne napínavá. Nie je núdza o naháňačky, vypočúvanie, záhadné prípady a vraždy, no pozitívne je, že miera vyriešených prípadov je veľmi vysoká. Tiež si môžete byť istí, že sa vaši kolegovia stanú vašimi blízkymi priateľmi.

Veľký ohlas vyvolal seriál CSI: Crime Scene Investigation, ktorý sa zameral na vyšetrovateľov miesta činu a ich vedecké metódy a postupy pri obhliadke miesta činu. Celkovo sa vysielal 15 rokov a vznikli ďalšie dve verzie CSI: Miami a CSI: New York. Seriál dokonca vyvolal obavy, že by mohol napovedať reálnym kriminálnikom, ako lepšie po sebe zahladiť stopy tzv. CSI efekt. To sa však nepotvrdilo. Na druhej strane veľká popularita seriálu viedla k tomu, že pre milióny ľudí otvorila nové kariérne možnosti vo vedeckých či vyšetrovateľských odboroch.

Inšpirujte sa týmito seriálmi: Brooklyn Nine – Nine, Criminal Minds, Hawai 5-O, Právo a poriadok, CSI: Las Vegas/Miami/NewYork, Komisár Rex

Ak chcete vo svojej kariére chrániť a pomáhať, informácie o tom, aké sú podmienky prijatia do policajného zboru nájdete na stránkach Ministerstva Vnútra SR.

Lekári, chirurgovia a sestričky sú sexi

Práca v zdravotníctve je viac ako len práca, pre mnohých je to poslanie. V tomto prípade ale radi zabúdame na realitu slovenských nemocníc a nechávame sa uniesť seriálovým nemocničným prostredím. Baví nás sledovať náročné a kuriózne prípady a zároveň prežívať s postavami ich zamotané osobné životy. Pretože podľa seriálov sú tiež ľudia pracujúci v zdravotníctve tak zaneprázdnení, že dokážu vzťahy (priateľské aj milostné) nadväzovať iba na pracovisku. Seriály z lekárskeho prostredia fungujú aj u nás, Ordináciu v Ružovej záhrade sledovali diváci približne 5 rokov a aktuálne boduje seriál Sestričky.

Inšpirujte sa týmito seriálmi: Greys Anatomy, New Amsterdam, The Good Doctor, House, ER (Pohotovosť), Srubs

Buďte ako Meredith Grey, Gregory House alebo Doktor Martin a vyberte si zdravotníctvo ako svoje životné poslanie.

Kľúčový dôkaz v procese sa objaví vždy na poslednú chvíľu

Právnické seriály majú mnoho spoločného s tými zo zdravotníctva. Až na to, že právnici a právničky nosia štýlové obleky a kostýmy. Dramatické situácie z operačnej sály nahradia dramatické scény zo súdnej siene. Pridajte k tomu ešte rôzne intrigy, manipulačné techniky, dôkazy na poslednú chvíľu a veľké množstvo vyšetrovania. Kto by sa po 5 častiach nechcel prihlásiť na právo?

Inšpirujte sa týmito seriálmi: Suits, How to get away with murder, Právo a Poriadok, The Good Wife, Ally McBeal

Ak aj vy chcete pracovať v medziach zákona, pozrite si, aké pracovné pozície na vás čakajú.

ITčkári sú introverti vo vlastnom svete

Sú sociálne nezruční ale zároveň vynikajúci v tom čo robia. Viete o lepšej predlohe pre sitcomy? Zobrazenie IT sveta obsahuje ešte stále veľa stereotypov, no zároveň sú mnohí, ktorým situácie v seriáloch prídu ako z každodenného pracovného života.

Inšpirujte sa týmito seriálmi: Silicon Valley, IT Crowd, Mr. Robot, Halt and Catch fire

Ak ste v seriáloch z IT prostredia uvideli samého seba, zistite čomu všetkému sa v IT sektore môžete venovať.

Nahliadnite za oponu showbiznisu

Zaujíma vás, čo sa deje na druhej strane televíznej obrazovky? Mnohokrát je to väčšia dráma alebo väčšia zábava ako pred ňou. Odhaľte zákulisie fiktívnych televíznych programov či marketingových kampaní. Môže si byť istí, že uvidíte atraktívnych ľudí v zamotaných či humorných situáciách.

Inšpirujte sa týmito seriálmi: UnREal, The Newsroom, Mad Men, 30 Rock, Murphy Brown

Ak chcete byť ako Don Draper alebo Liz Lemon, hľadajte pracovné ponuky z oblasti marketingu a PR alebo žurnalistiky.

Niekedy nezáleží na tom, kde pracujete, ale dôležitý je kolektív

Približne tretinu svojho produktívneho života venujeme práci. Niekedy sme viac so svojimi kolegami ako s rodinou. Aj preto je pracovný kolektív tvorený individualitami ideálnym priestorom na tie najbláznivejšie, najzábavnejšie a najvážnejšie a najkurióznejšie situácie.

Inšpirujte sa týmito seriálmi: Superstore, Corporate, The Office, Parks and Recreation

Máte aj vy obľúbenú seriálovú postavu, ktorá vás inšpirovala k výberu svojej kariérnej cesty? Alebo sa len usmievate nad tým, ako sú jednotlivé pracovné prostredia v seriáloch vykreslené? Budeme radi, keď nám napíšete do komentára, prípadne doplníte ďalšie tipy na vaše obľúbené seriály z pracovného prostredia.

belanova@profesia.sk
Lucia Belanová
Copywriter
Profesia spol. s r.o.
Venuje sa oblastiam ako PR a komunikácia, no jej najväčšou vášňou je písanie textov na tie najrozličnejšie témy. Oddychuje pri filmoch a seriáloch. Keď si potrebuje vyvetrať hlavu, rada sa túla uličkami miest, alebo chodníčkami v horách.
Všetky články autora

Jeden komentár

  1. Pridal: Julia.kozlikova | 25. decembra 2018 23:03
    Odpovedať

    Praca.na.doma

Pridať komentár

Have your say!

správa *

meno *

e-mail *

Hľadať

Najčítanejšie za mesiac

Kategórie

Facebook