Blog Profesia.sk
nov
6

Prečo rušíme mobilnú aplikáciu Profesia?

Autor: | Kategórie: Hľadanie práce, Zákulisie Profesie | Značky: ,
Prečo rušíme mobilnú aplikáciu Profesia?
Mobilné aplikácie sú hit. Ich počet stúpa, rovnako ako ich sťahovanie do mobilných telefónov. Prečo sa teda Profesia rozhodla zrušiť tú svoju? Myslíte si, že sme sa úplne zbláznili? Vysvetlíme vám, ako sa na túto tému pozeráme my a prečo si myslíme, že mobilná aplikácia nie je nevyhnutnosť.

Od 1.12.2018 nebude dostupná mobilná aplikácia Profesia a nebude možné cez ňu vyhľadávať pracovné ponuky, ani na ne reagovať. Preto vám odporúčame si ju odinštalovať.

Naša webstránka je plne prispôsobená pre mobily

Profesia spustila svoju aplikáciu v roku 2012. Bola to prvá aplikácia pracovného portálu na Slovensku. Jej zámerom bolo, aby ľudia mali skrátenú a pohodlnejšiu cestu k svojej novej práci priamo zo svojho telefónu. Podľa našich dlhodobých štatistík viac ako polovica návštevníkov stránky Profesia.sk si ju prezerá práve z mobilného telefónu. Aj preto v roku 2015 stránka prešla kompletným redizajnom a veľa času a úsilia sme investovali do toho, aby naša webstránka bola plne prispôsobená rozhraniu mobilných telefónov. Tak sa stalo, že vo svojej funkcionalite prekonala aj aplikáciu. Aké sú jej výhody:

 • Môžete vyhľadávať podrobnejšie, podľa viacerých kritérií ako len lokalita, vzdelanie, druh pracovného pomeru.
 • Ihneď máte k dispozícii všetky novinky a vychytávky, ktoré má verzia pre počítače, pričom niektoré funkcie sú prispôsobené pre jednoduchšie ovládanie cez telefón.
 • Môžete sa prihlásiť do svojho konta a reagovať na pracovné ponuky rovnako ako v aplikácii.
 • Ak máte životopis uložený v telefóne, môžete na pracovné ponuky reagovať aj bez vytvoreného konta.
 • Nezaberá vám miesto v internej pamäti telefónu.
 • Viete si nastaviť posielanie pracovných ponúk aj na email.

Nechceme byť jednou z mnohých rýb v mori aplikácii

Viete z koľkých aplikácií si aktuálne môžete vyberať tú svoju? Podľa portálu Bussiness of apps sa aktuálne nachádza v App store pre iOs 2,2 milióna aplikácií na stiahnutie. Tí, ktorí používajú Androidy si môžu vyberať dokonca z 3 miliónov aplikácií. Ľudia na celom svete si v roku 2017 stiahli o 32% (čo predstavuje nárast približne o 50 miliárd) aplikácií viac ako v predchádzajúcom roku.

Zamyslite sa, koľko aplikácií ste si za posledný rok stiahli vy? A koľko z nich využívate pravidelne a nie sú to sociálne siete?

Životný cyklus mnohých aplikácií je pomerne krátky. Ľudia si ju stiahnu, pár krát použijú a buď nechajú tak, alebo odinštalujú. My nechceme byť zabudnutá mobilná aplikácia. Radšej vám uvoľníme miesto v pamäti telefónu a budeme stále pre vás k dispozícii na webstránke.

Ideme vlastnou cestou – tou najlepšou pre používateľa

Používateľskému zážitku našej stránky venujeme veľkú pozornosť. Naším cieľom je, aby Profesia.sk bola zrozumiteľná, jednoducho sa používala, a aby sme vám uľahčili náročný proces hľadania si tej pravej práce pre vás.

Ako to robíme? Pravidelne sa návštevníkov pýtame na ich názor a skúsenosti s používaním stránky. Ak ste reagovali na pracovnú ponuku, mali by ste dostať email, v ktorom sa vás jednoduchými otázkami pýtame na to, ako ste boli so stránkou spokojní a čo by ste zlepšili. Neustále sa snažíme prinášať novinky a vylepšenia, ktoré možno na prvý pohľad bežný používateľ ani nepostrehne. Tie vždy pred nasadením testujeme a z výsledkov vieme povedať, či náš nápad bude prospešný alebo nie. Vieme vyhodnotiť vaše predchádzajúce správanie na stránke, aké ponuky ste vyhľadávali a odporučiť vám také, ktoré sú pre vás vhodné. Ako vidíte, ide o nekonečný proces.

Profesia.sk nemusí zmiznúť z vášho telefónu

Možno vám napadne myšlienka: „Aplikáciu som mal na ploche a keď som potreboval, jednoducho som si ju otvoril. Nemusel som vyhľadávať stránku.“ Riešenie je jednoduché – odkaz na stránku Profesia si môžete pridať na domovskú obrazovku vášho telefónu. Takto ju budete mať hneď po ruke, rovnako ako aplikáciu. Funguje to pre operačné systémy Android aj iOS.

Ako na to, ak mám Android? V hornom riadku (kde píšete názov webstránky) pôjdete do menu a vyberiete možnosť Pridať na domovskú obrazovku. Vytvorí sa vám odkaz, ktorý si môžete premiestniť tam, kde vám vyhovuje.

Ako na to, ak mám iOS? V internetovom prehliadači si nájdete stránku www.profesia.sk. V spodnej časti obrazovky kliknete na tlačidlo Zdieľania, vyberiete možnosť Pridať na plochu. A je to.

S našou mobilnou aplikáciou sme strávili šesť rokov a sme radi, že sme ju mali. Chceli by sme sa poďakovať všetkým, ktorí si ju stiahli, používali ju a našli si cez ňu novú prácu. Veríme, že si na život bez aplikácie Profesia zvyknete a nové pracovné príležitosti sa vám budú hľadať rovnako dobre, ak nie ešte lepšie, cez našu mobilnú verziu stránky.

belanova@profesia.sk
Lucia Belanová
Copywriter
Profesia spol. s r.o.
Venuje sa oblastiam ako PR a komunikácia, no jej najväčšou vášňou je písanie textov na tie najrozličnejšie témy. Oddychuje pri filmoch a seriáloch. Keď si potrebuje vyvetrať hlavu, rada sa túla uličkami miest, alebo chodníčkami v horách.
Všetky články autora

5 komentárov

 1. Pridal: Jan Krempasky | 8. novembra 2018 10:25
  Odpovedať

  Troska chabe argumenty na zrusenie aplikacie. Ved si teda priznajme, ze vyvoj dobrej aplikacie je velmi drahy, nemame na to peniaze, nemame na to ludi a preto neponukneme zakaznikom nieco, co si naozaj oblubia.

  • Pridal: Anton Khúla | 9. novembra 2018 14:51
   Odpovedať

   Dobrý deň pán Krempaský,

   ďakujeme za Váš názor. Pri úvahách, či mobilné aplikácie používať aj naďalej sme sa v prvom rade odrážali od toho, koľko ľudí ju reálne používa. Počty používateľov aplikácií na Androide a iOS boli oproti mobilnej verzii webstránky zanedbateľné. Okrem toho sme názoru, že mobilná aplikácia by nemala byť obyčajnou kópiou webovej stránky, ale poskytovať určité funkcionality naviac.

   Nespochybňujeme, že vývoj mobilných aplikácií (alebo hocijakých iných webových aplikácií) nie je lacná záležitosť, avšak v našom prípade sme sa rozhodovali skôr podľa aktuálnych priorít. Radšej budeme ďalej pracovať na zlepšovaní mobilnej verzie webstránky s potenciálne väčším zásahom na používateľov, ako udržiavať mobilnú aplikáciu s minimálnou pridanou hodnotou pre malú skupinu používateľov.

   V tomto článku sme sa hlavne snažili ukázať alternatívu súčasným používateľom mobilnej aplikácie, ako neprísť o možnosť rýchleho prístupu k vyhľadávaniu pracovných ponúk na Profesii.

   Anton Khúla,
   Profesia.sk

 2. Pridal: Lenka | 4. decembra 2018 00:15
  Odpovedať

  myslienka – zrusit vasu mob.aplikaciu sa mi paci. nikdy som si aplikaciu nestiahla, tak mi ani nebude chybat. na vasej www ci uz v smartphone alebo na PC som vzdy nasla vsetko presme tak, ako opisujete vo svojom vysvetleni. dakujem, ze ste/existujete. pokracujte v zdokonalovani www, drzim palce.

 3. Pridal: Ladislav | 4. decembra 2018 18:59
  Odpovedať

  Presne tak. Držím palce v ďalšom, myslím úspešnom pokračovaní.

 4. Pridal: Nika | 9. decembra 2018 04:02
  Odpovedať

  Veľmi správne rozhodnutie.

Pridať komentár

Have your say!

správa *

meno *

e-mail *

Hľadať

Najčítanejšie za mesiac

Kategórie

Facebook