Už sa nebudete schovávať v poslednej lavici a tváriť sa nenápadne. Prvé brigády či part-time job prinášajú so sebou aj trochu stresu. Zároveň vás prvá pracovná skúsenosť, ktorú získate, posunie z detského života do života dospelých.
Stretnúť sa môžete s prácou, ktorá vás (ne)bude baviť, tiež s nervóznym šéfom, hlučnou kolegyňou alebo nediplomatickým zákazníkom. Všetko je nové a je iba na vás, ako sa vysporiadate s novou situáciou. Každá skúsenosť však zvyšuje vaše šance na rýchle zamestnanie po ukončení štúdia.
(Ne)budem robiť za barom, (ne)chcem robiť za pásom, (ne)zvládnem komunikáciu s mnohými ľuďmi naraz… Vďaka prvým pracovným skúsenostiam sa vám začne rysovať cesta, ktorou sa vo svojom profesijnom živote vydáte.
V prvej práci zistíte, čo vás baví viac i menej. Možno objavíte, že radšej komunikujete s ľuďmi ako spisujete objednávky do Excelu. Možno vám práve prvé pracovné skúsenosti dodajú motiváciu zlepšovať svoje študijné výsledky s vidinou lepšieho (nielen) pracovného života.
Usmiaty, šikovný a pracovitý študent si privyrába počas štúdia prácou v kaviarni. Pravidelná ranná návštevníčka kaviarne je staršia pani, ktorá si prichádza do kaviarne vypiť pomarančový džús a malé espresso. Študent je každé ráno rovnako usmiaty, vždy ho rýchlo obslúži a úctivo sa prihovára každému zákazníkovi. O sedem rokov neskôr je tento mladý študent obchodným riaditeľom medzinárodnej spoločnosti. Tá staršia pani z kaviarne je jeho nadriadená. Mala čuch na ľudí a oslovila ho s pracovnou ponukou. Toto nie je to skutočný príbeh. Ale mohol by byť.
V škole nás učili teóriu, v práci nás hodia do vody a očakávajú, že budeme plávať. Mladí ľudia na stážach a brigádach majú príležitosť prepojiť teoretické znalosti a konkrétnymi pracovnými situáciami. Kým v škole učili mladých účtovníkov ako zaúčtovať, v praxi dostanú na stôl faktúry a idú do toho na ostro. Aj s rizikom zlého výsledku. A vyhodnotenie tu nerealizuje učiteľ, ale nadriadený.
Aj keď rodičia svojim deťom počas štúdia dávajú vreckové, hodnotu peňazí začnú vnímať intenzívnejšie až vtedy, keď dostanú prvú výplatu. Tak dlho musím pracovať, kým si kúpim lístok na festival alebo nové rifle? Finančnú gramotnosť mladí ľudia po prvej brigáde či stáži už nevnímajú len ako nepovinný predmet. Je väčšia šanca, že nebudú míňať na hlúposti a odložia si časť výplaty. Lebo vlastné (ťažko zarobené peniaze) sa púšťajú do obehu ťažšie ako tie rodičovské.
Nie je výnimočné, že ak pracujete v posledných ročníkoch vysokoškolského štúdia v spoločnosti, ostanete v nej aj po promóciách. Ak prejavíte záujem, nadšenie z práce a šikovnosť, váš nadriadený vám vytvorí plnohodnotné pracovné miesto. Tu môžete ďalej rozvíjať to, čo ste sa počas brigády či stáže naučili. A vaši spolužiaci, ktorí počas štúdia leňošili, iba začínajú posielať prvé životopisy.
V škole sa ide podľa osnov. Toto sa naučte a keď to budete ovládať, získate dobré ohodnotenie. V práci vzniká priestor na väčšie objavovanie seba. Každým novým projektom, každou novou prezentáciou, novým stretnutím sa formuje osobnosť mladého človeka. Objavuje silné a slabé stránky, formuje svoje hodnoty a ciele. Mladí pracujúci rýchlejšie dospievajú.
Have your say!