Prvý životopis, o ktorom sa v histórii dozvedáme, pochádza z pera Leonarda da Vinciho. Ešte pred tým, ako sa z neho stal slávny vynálezca, architekt sochár či autor Mona Lisy, hľadal si prácu ako každý z nás. V roku 1482 napísal list regentovi do Milána, v ktorom detailne uvádza svoje schopnosti a osobnostné vlastnosti a popisuje čo všetko by pre Miláno vedel urobiť. Dokonca spomenul 11 konkrétnych vecí, ktoré by zlepšili a pomohli Milánu v stave vojny aj v stave mieru. Tento list sa považuje za prvý životopis. A zafungovalo to? Áno, regent zavolal da Vinciho do Milána, kde následne pôsobil 17 rokov a vytvoril svoje najznámejšie diela.
Začiatkom roku 1500 mnohí obchodní cestujúci začali písomne predstavovať seba a svoje služby lokálnym pánom a lordom. Prvýkrát bolo toto predstavenie nazvané slovom „resumé – životopis“.
V tridsiatych rokoch 20. storočia neboli ešte životopisy formalizované. Stávalo sa, že boli písané na rôzne kusy papiera počas obchodných stretnutí. V roku 1937 publikoval americký autor Napoleon Hill, ktorý sa venoval literatúre osobnostného rozvoja, prvý motivačný článok na tému „Ako napísať super životopis.“
V tomto období sa životopisy začali formalizovať a štandardizovať. Stali sa očakávanou súčasťou procesu prijatia do zamestnania. Boli tvorené ručne alebo na písacom stroji. Kuriozitou je, že životopisy tejto doby obsahovali až príliš osobné údaje ako náboženské vyznanie, rodinný stav, vek a váhu.
Uchádzači o zamestnanie začali do životopisov uvádzať aj svoje mimopracovné aktivity a koníčky. Tým sa ich obsah priblížil tým dnešným.
Životopisy a oblasť personalistiky začínajú byť zaujímavé pre celú spoločnosť. Kuriozitou môže byť vznik videoživotopisov, kedy horliví kandidáti posielali do spoločností svoje video profily na VHS.
V roku 1984 vyšla prvá tlačená príručka, ktorá sa venovala iba tematike životopisov s názvom Ako napísať životopis. Začali vychádzať ďalšie publikácie, ktoré sa venovali životopisom a kariérnemu poradenstvu.
Deväťdesiate roky sú charakterizované nástupom a dostupnosťou počítačov. Výberové procesy nových zamestnancov, ako aj príprava životopisov sa presunuli práve do digitálneho sveta.
V roku 1997 však nastala na Slovensku revolúcia v oblasti hľadania práce. Vznikol portál Profesia.sk, prostredníctvom ktorého mohli záujemcovia posielať svoje životopisy na pracovné ponuky. Prvá uverejnená pracovná ponuka bola do SHMÚ a úspešne sa na pozíciu našiel človek z databázy životopisov. Viac príhod z histórie Profesie si môžete prečítať v článku venovanému 20. výročiu stránky.
Dizajnové životopisy, profily na sociálnych sieťach, video profily. Takto vyzerajú životopisy dnes. Digitálna doba prináša mnoho netradičných spôsobov ako zaujať a preukázať svoje schopnosti. Napriek tomu je tu životopis s nami viac ako 500 rokov a stále je najdôležitejším prvkom pri hľadaní novej práce.
Viete odhadnúť, koľko životopisov ste už za svoju pracovnú kariéru poslali? Budeme radi, ak nám vaše čísla napíšete do komentárov.
Have your say!