Blog Profesia.sk
feb
15

8 dôvodov, prečo pracovné veľtrhy nie sú strata času

Autor: | Kategórie: Hľadanie práce | Značky: ,
8 dôvodov, prečo pracovné veľtrhy nie sú strata času
Boli ste niekedy na pracovnom veľtrhu a zdalo sa vám to ako zabitý čas? Pravdepodobne ste vy zabili čas, ktorý ste na veľtrhu mohli naplno využiť.

Pravdou je, že je úplne jedno, koľko máte rokov, pracovných skúseností alebo eur na výplatnej páske. Pracovné veľtrhy sú totiž popri burze práce čoraz viac aj burzou myšlienok, inšpirácie a rozvoja. Preto by ste raz do roka mali ísť za pracovným úspechom aj klasickou cestou, osobne. Či už si hľadáte nové zamestnanie, alebo chcete byť lepší v tom, ktoré máte.

Internet pojem „hľadanie práce“ veľmi zjednodušil a veľa ľudí nadobudlo pocit, že jediným kliknutím, ktorým odošlú svoju reakciu na pracovnú ponuku, sa ich práca končí. V skutočnosti je však hľadanie zamestnania oveľa komplexnejší proces, ktorý práve na veľtrhu práce dokážete vybaviť na jednom mieste a za jediný deň. Najbližšie napríklad už v stredu a vo štvrtok na veľtrhu Profesia days.

1. Užite si výmenu rol

Veľkou výhodou pracovných veľtrhov je to, že si s personalistami prakticky vymeníte roly. Tentoraz sa o priazeň nemusíte uchádzať vy, vašu pozornosť sa budú snažiť získať zamestnávatelia. V stánkoch vládne priateľské neformálne prostredie, ktoré vám bude určite príjemnejšie než pracovný pohovor. Vyskúšajte ho vo viacerých stánkoch a k favoritom sa neskôr vráťte po druhý dojem.

2. Nájdite svoju príležitosť

Keď si vyberiete, ktorá spoločnosť vás svojimi pracovnými ponukami aj prezentáciou zaujala, uchádzajte sa o prácu. Odovzdajte svoj životopis a vyjadrite osobne to, čo by ste bežne poslali motivačným listom. Zistite o ponúkanom mieste oveľa viac detailov, než by ste sa dozvedeli na internete – na veľtrhu sa totiž často môžete porozprávať aj s človekom, ktorý prácu sám vykonáva.

Profesiadays_2015_1

3. Nacvičte si prejav

Na veľtrhoch je priestor na to, čo klasické výberové konanie neumožňuje – získať od firmy cennú spätnú väzbu. Ak aj pri bežnom hľadaní máte šťastie a pozvú vás na pohovor, málokedy je po ňom šanca prebrať váš výkon. V stánku vám však personalisti radi vysvetlia, čo robíte dobre a čomu sa naopak vyhnúť. To je ideálne najmä pre študentov a absolventov, ktorí si prácu hľadajú po prvý raz.

4. Využite šancu zaujať

Ak si myslíte, že zamestnávatelia chodia na pracovné veľtrhy iba rozdávať darčekové predmety a robiť si tak reklamu, ste na omyle. Je to totiž pre nich príležitosť dozvedieť sa o vás viac než len to, aké zručnosti uvádzate vo svojom životopise. Osobnostná súhra je pre firmy rovnako dôležitá ako vaše pracovné schopnosti, preto vás vo svojom stánku radi privítajú a porozprávajú sa.

5. Nahliadnite do srdca firmy

Práve na veľtrhu sa môžete o spoločnosti dozvedieť to, čo v inzerátoch zostáva tajomstvom. Zástupcovia spoločností vám osobne a radi povedia viac o tom, ako vyzerá ich pracovné prostredie, akí sú kolegovia, akým sa tešia benefitom, či ako prebieha bežný pracovný deň v ich firme. Podľa toho sa sami lepšie rozhodnete, u ktorého zamestnávateľa skutočne vidíte svoju budúcnosť.

6. Dobehnite utekajúci vlak

Možno ste sa bez práce ocitli po dlhej dobe alebo si len chcete zmonitorovať situáciu na pracovnom trhu. To, čo zamestnávatelia od kandidátov očakávali pred piatimi rokmi, dnes už neplatí. Vlastne, s vyvíjajúcimi sa technológiami sa nároky menia častejšie ako rok v kalendári. Využite aj testovanie počítačových či jazykových znalostí a zistite, na koľko percent spĺňate to, čo firmy vyžadujú.

Profesiadays_2015_2

7. Objavte nové možnosti

Veľtrh je výborná príležitosť zorientovať sa, kam sa posunul pracovný trh a aké sú šance zamestnať sa či kariérne rásť aj mimo vášho odboru. Možno zistíte, že vaše schopnosti sú oveľa žiadanejšie v iných profesiách, alebo objavíte možnosti podnikania, pre ktoré sa oplatí zmeniť zameranie. Networkujte, zoznamujte sa, nikdy totiž neviete, odkiaľ príde vaša príležitosť.

8. Odneste si motiváciu

Iba málokde stretnete toľko úspešných ľudí, ktorí sa s vami ochotne podelia o rady, a odborníkov, ktorých hlavnou náplňou práce je posunúť vás ďalej. Preto majú veľtrhy program nabitý príbehmi inšpiratívnych rečníkov a skúsených špecialistov. Vyberte si v programe témy a osobnosti, ktoré vás zaujímajú, a využite veľtrh aj na kladenie otázok – máte najväčšiu šancu dostať odpovede.

Vyskúšali ste už teda pri hľadaní práce naozaj všetko? Vráťte sa na jeden deň k starému spôsobu oslovovania zamestnávateľov a príďte si po svoju príležitosť na Profesia days 2016.

babulicova@profesia.sk
Dominika Babulicová
Produktová marketingová špecialistka
Profesia spol. s r.o.
Idealistka, ktorá sa snaží robiť svet lepším cez dobré texty a dobro(voľníctvo). Z médií presedlala na online marketing. Najčastejšie bloguje o motivácii, úspechu, produktivite a hľadaní práce.
Všetky články autora

2 komentáre

 1. Pridal: Milan | 15. februára 2016 15:30
  Odpovedať

  Bol by som zvedavy, kolko ludi si tam naozaj pracu najde a slecne Babulicovej odkazujem, skus si hladat pracu teraz a neopujaj nas rohlikmi :).

  • Pridal: Dominika Babulicová | 15. februára 2016 15:50
   Odpovedať

   Milan, na veľtrhu budeme zbierať referencie, takže nepochybujem, že po ňom Vám budem môcť odpovedať nejakými konkrétnymi príbehmi ľudí, ktorí na veľtrhu niečo našli – a podľa nás nemusí ísť iba o novú prácu, ale najmä kopec nových podnetných myšlienok, ktoré im aj v súčasnom profesijnom živote dokážu pomôcť a posunúť ich vpred. Ak sa rozhodnete prísť, rada sa s Vami stretnem a porozprávam osobne. Pekný deň a trošku optimizmu prajem :)

Pridať komentár

Have your say!

správa *

meno *

e-mail *

Hľadať

Najčítanejšie za mesiac

Kategórie

Facebook