Blog Profesia.sk
dec
8

8 rád, ako som dosiahol úspech, a jedna, ktorá mi ho pomohla udržať

Autor: | Kategórie: Príbehy úspešných | Značky: ,
8 rád, ako som dosiahol úspech, a jedna, ktorá mi ho pomohla udržať
Dodržiavate všetky tipy, ako dosiahnuť úspech, no ten akosi neprichádza? Tento muž vám za 3 minúty prezradí poslednú radu, ktorá vám k úspechu chýbala.

Marketér a v súčasnosti aj špecialista na úspech Richard St. John letel koncom deväťdesiatych rokov na konferenciu TED, keď mu prísediaca tínedžerka jedinou otázkou zmenila celý život. Mladá pasažierka sa ho počas letu spýtala naoko jednoduchú otázku:

„Čo skutočne vedie k úspechu?“

A hoci sa s výnosným biznisom a dobrou kariérou Richard považoval za úspešného, zrazu si uvedomil, že jej nevie povedať, ako sa mu to podarilo. Keď teda dorazil na TED, povedal si: „Som predsa na konferencii plnej úspešných ľudí! Jednoducho sa začnem pýtať ich, čo im pomohlo k úspechu.“ A tak sa rozhodol hľadať jednoznačný recept na úspech medzi tými najpovolanejšími.

O sedem rokov a päťsto rozhovorov s úspešnými ľuďmi neskôr Richard sám stál na pódiu TEDu a v troch rýchlych minútach prezradil divákom osem základných princípov úspechu. K týmto ôsmim kľúčovým slovám sa dopracoval pri písaní svojej knihy ‚8 to be great‘ (8 čŕt k úspechu) a reprezentujú osem princípov, ktoré sa permanentne opakovali v odpovediach úspešných ľudí, keď mu opisovali svoju cestu k úspechu.

Boli medzi nimi osobnosti zo všetkých oblastí života, z vedy, kultúry, športu aj politiky, napríklad Bill Gates, Russell Crowe, Martha Stewartová, Rupert Murdoch, Richard Branson, Goldie Hawnová a stovky ďalších. Osem kľúčových čŕt, ktoré ich spájali, sa preto zdalo byť dostatočným návodom ako uspieť:

1. Buďte poháňaní svojou vášňou

Nie peniazmi. Ak niečo robíte so zapálením, peniaze prídu samy.

2. Sústreďte sa na jednu vec

Nechcite mať všetko, pretože by vás to odpútalo od toho, v čom ste skutočne dobrí.

3. Na svojej vášni tvrdo pracujte

Nič nejde ľahko, ale ak vás niečo napĺňa, zistíte, že aj tvrdá práca vás môže baviť.

4. Slúžte ostatným

Ponúkajte hodnotu či službu, ktorá bude pre ich životy cenná. Iba tak ľudia skutočne bohatnú.

5. Buďte dobrí v tom, čo robíte

Neustále sa zlepšujte. Kúzla neexistujú, všetko je prax, prax a ešte raz prax.

6. Pretlačte sa

Mentálne aj fyzicky, musíte sa pretlačiť cez všetky prekážky, ktoré vám prídu do cesty.

7. Kreujte nápady

Počúvajte, objavujte, buďte zvedaví, pýtajte sa, riešte problémy a budujte si kontakty.

8. Vytrvajte aj napriek pádom

Kritika, odmietanie či neprajníci určite prídu. Úspech na seba vždy nechá chvíľu čakať.

Po mimoriadnom úspechu svojej knihy však Richard doplatil na to, že jeden základný princíp dosahovania úspechu, ktorý všetky ostatné spája, jednoducho nepochopil… A tak sa po páde na dno a ďalších troch rokoch opäť postavil na TED pódium, aby všetkým prezradil tú poslednú radu, ktorú sa zo svojho vlastného zlyhania naučil. Jedinú jednoduchú radu, ktorá ho naučila, ako osem čŕt úspešných zaviesť do života a nezísť z cesty:

„Úspech nie je jednosmerka“

Richard zistil, že cesta za úspechom nie je jednosmerná a nemá koniec, z ktorého by už nebolo kam pokračovať. Úspešní ľudia vedia, že na to, aby si svoj úspech udržali, musia ísť ďalej, zlepšovať sa a nikdy nezostať na mieste. Niekedy to bude vyčerpávajúce, niekedy si to pýta ťažké rozhodnutia, niekedy to chce posotiť – kvôli čomu boli podľa Richarda vynájdete matky. :)

Zistite preto za krátke tri minúty, ako svoj život priviesť k úspechu. Či chcete uniknúť z chudoby, vybudovať vlastný biznis, vychovať rodinu alebo zmeniť svet. Nezabudnite, že dôležité je neustále sa hýbať vpred. Aj Albert Einstein predsa povedal: „Zlyháš len vtedy, keď sa prestaneš snažiť.“

Foto: TED.com

babulicova@profesia.sk
Dominika Babulicová
Produktová marketingová špecialistka
Profesia spol. s r.o.
Idealistka, ktorá sa snaží robiť svet lepším cez dobré texty a dobro(voľníctvo). Z médií presedlala na online marketing. Najčastejšie bloguje o motivácii, úspechu, produktivite a hľadaní práce.
Všetky články autora

2 komentáre

 1. Pridal: Pavol | 10. decembra 2015 13:52
  Odpovedať

  Dobry den,

  v pohode preklad. ALE…

  7. Kreuj nápady. Počúvaj, objavuj, buď zvedavý, pýtaj sa, rieš problémy a buduj si kontakty.

  Kreuj??? to naozaj sa nedalo vytvorit pekne slovenske slovo?

  Dakujem

 2. Pridal: Web Hosting | 7. decembra 2016 16:24
  Odpovedať

  Uspesnych ludi je pomerne malo. Chcete sa stat uspesnym clovekom? Chvalim vas zaujem chciet dosiahnut uspech a pracovat na sebe. Je mozne, ze poziadavky, ktore uspech na seba kladie, budu pre vas prilis vysoke. Je vsak lepsie aspon to skusit, ako to neskusit nikdy.

Pridať komentár

Have your say!

správa *

meno *

e-mail *

Hľadať

Najčítanejšie za mesiac

Kategórie

Facebook