Sedavá práca zahŕňa veľmi obmedzené množstvo fyzickej aktivity a podstatné úlohy tohto zamestnania sa môžu vykonávať v sede. Ak teda 6 z 8 pracovných hodín strávite prikovaní k stoličke, patrí vaša práca do kategórie sedavé zamestnanie. Zaraďujeme sem povolania šoférov na dlhé i krátke vzdialenosti, administratívnych pracovníkov, zamestnancov v IT sektore či v štátnej správe.
Viaceré realizované štúdie potvrdzujú, že celodenné sedenie poškodzuje zdravie. To nie je dobrá správa pre ľudí v kancelárii, za volantom, ale i v ordináciách či v rozličných obchodoch.
Vedci z Oueen´s University a Ulster University v britskom Belfaste skúmali vplyv sedavého zamestnania na zdravie v Spojenom kráľovstve. Podľa výsledkov štúdie, ktoré zverejnili v Journal of Epidemiology & Community Health, má sedenie alebo dlhodobé leňošenie počas dňa súvislosť s približne 70 000 úmrtiami ročne v tejto krajine. Tiež uvádzajú, že až 30 % dospelých ľudí vo Veľkej Británii trávi počas pracovných dní aspoň 6 hodín denne v sedavej polohe. Prekvapivé zistenie štúdie však bolo, že až 37 % dospelých trávi v sedavej polohe aj voľné víkendové dni.
V britskej štúdii sa záver konštatujú, že 69 276 Britov by žilo dlhšie, keby neprijali sedavý spôsob života, resp. keby si pri svojom sedavom zamestnaní zabezpečili dostatočný pohyb.
Aby ste predchádzali chorobám spojeným so sedavým spôsobom zamestnania, odborníci na zdravie odporúčajú hýbať sa častejšie. Nič prekvapivé. Chôdza sa často uvádza ako hlavný liek na sedenie. Podľa denníka The Guardian každodenná chôdza v trvaní aspoň 25 minút môže predĺžiť váš život až o sedem rokov. Pomáha aj popoludňajší či ranný beh a aktívne prestávky v práci, ktoré vám pomôžu ochrániť vaše telo pred bežnými chorobami a problémami súvisiacimi so sedavým zamestnaním. Sú nimi:
Pod vplyvom pandemickej situácie sa počas uplynulých dvoch rokov počet ľudí, ktorí pracujú z domu, zvyšoval. Ak ste napríklad do práce dochádzali pešo, tento dobrý zdravotný návyk ste nástupom éry home officov stratili.
I keď je to v mnohých domácnostiach náročné, pokúste sa domáce pracovné prostredie prispôsobiť čo najviac vášmu zdraviu. Napríklad korektné nastavenie výšky stoličky k počítaču je dôležité pre polohu vašich bedrových kĺbov. Tie by mali byť o pár centimetrov vyššie ako kolená. To, či máte správnu výšku stola, vám prezradia vaše ruku. Pri položení na klávesnicu by mali v lakti zvierať uhol 90 stupňov. Bolesť krčnej chrbtice pri sedavom zamestnaní poukazuje na nesprávne umiestnenie monitoru. Mal by sa nachádzať vo výške vašich očí. Už malými úpravami domáceho pracovného prostredia potešíte vaše zdravie.
Pravidelná pohybová aktivita sa odzrkadlí nielen na vašom zdraví, ale i na pracovnom výkone. Tu je pár tipov a trikov, ako rozhýbať vaše telo počas sedavého zamestnania.
Pohyblivý, výškovo nastaviteľný stôl, ktorý vám umožní pri práci nielen sedieť, ale i stáť.
Vymeňte stoličku za fit loptu. Donúti vás sústrediť sa na správne sedenie.
Krátke prestávky v práci využite na natiahnutie svojich svalov rúk, nôh i chrbtice.
Ak ste do práce priveľmi zahĺbení, nastavte si budík v pravidelných intervaloch. Upozorní vás, aby ste sa na chvíľu vzdialili od monitora a ponaťahovali si svoje stuhnuté telo.
Budete výrečnejší, myšlienky v hlave budú prúdiť rýchlejšie a predovšetkým potešíte svoje telo.
Have your say!