Blog Profesia.sk
apr
11

Čo je to reziliencia a prečo je dôležitá nielen v pracovnom živote?

Autor: | Kategórie: Motivácia a rozvoj, Pracovný život | Značky: ,
Čo je to reziliencia a prečo je dôležitá nielen v pracovnom živote?
Neúspechy a prekážky sú súčasťou života, no nie každý sa s nimi ľahko vyrovnáva. Schopnosť rýchlo sa otriasť a poučiť z ťažkostí je dôležitá vlastnosť dnešných dní. V súkromí i práci. Prečo je reziliencia tak dôležitá a ako ju môžete posilniť?

Čo je reziliencia? 

Nie je to rezistencia ani rezidencia. Reziliencia je podľa Joanne B. Ciulla, americkej filozofky a riaditeľky Institut for Ethical Leadership, schopnosť jednotlivca rýchlo sa zotaviť z rôznych neúspechov a prehier.

Je bežné, že občas zápasíme so strachom a neistotou, obávame sa zlyhania. Rezilientní jedinci sú ochotní a schopní rýchlo sa popasovať s týmito pocitmi a eliminovať ich. Vnímajú neúspech ako dar, ako príležitosť učiť sa, príležitosť na rast.

Polená padajúce pod nohy i krízové situácie podnecujú kreativitu a zvyšujú schopnosť rýchlej rekcie na zmeny. Problémy tu boli aj budú. Naučte sa s nimi žiť, buďte rezilientní.

Nielen IQ a EQ, ale aj RQ

Okrem známeho inteligenčného a emočného kvocientu existuje aj resilient quotient. Ide o kvocient odolnosti, ktorý definuje našu schopnosť zvládať neúspech, stres, strach, prehry či neistotu. Silné životné momenty, strata blízkeho, oznámenie neočakávanej lekárskej diagnózy, ale aj strata zamestnania či šikana zo strany nadriadeného alebo kolegu preverí vašu odolnosť a schopnosť otriasť sa. Tejto téme sa venujú viacerí, no britské psychologičky Boniwell & Tunariu ju skúmajú aj v pracovnej oblasti. Vo svojich publikáciách zadefinovali 6 faktorov reziliencie. Sú nimi:

Uhol pohľadu 

Na začiatku možno váš problém vyzerá neriešiteľne. Odstúpte od neho a pozrite sa znovu z iného pohľadu. Z diaľky alebo zozadu. Vyhodili vás z práce? Otvára sa vám možnosť kariérnej zmeny. Vaša pozícia sa vo firme ruší? Vzdelávajte sa v inej oblasti, rozšírte si obzory. Možno to bude začiatok nového života.

Pozitívne emócie

Neutápajte sa v negatívnych myšlienkach. Pozitívne myslenie podnecuje kreativitu a pripraví vám pôdu pre vymýšlanie alternatívnych riešení vášho problému. Obklopte sa pozitívnymi ľuďmi, pomôžu vám vymazať tmavé myšlienky.

Fyzická aktivita

Buďte fyzicky aktívni. Vďaka tomu zvládnete napäté situácie a znížite vplyv stresu na váš organizmus. Nezáleží pritom, či budete polhodinu trieskať do boxovacieho vreca alebo sa pôjdete vyvetrať na prechádzku do parku. Každá fyzická aktivita sa počíta.

Sociálne prepojenie 

Nemyslíme Facebook či Instagram. Skôr riadnu dávku človečiny. Intenzívny, emočný a dôveryhodný vzťah s priateľmi, susedmi, kolegami či akýmikoľvek členmi domácnosti je zodpovedný za zvyšovanie vašej odolnosti.

Silné stránky

Uvedomovanie si a zapájanie silných stránok nám pomáha robiť veci (nielen) v práci rýchlejšie, efektívnejšie, presnejšie. Cítime sa sebavedomejšie, zvyšujeme si vlastnú sebahodnotu. V momente, keď sa dostaneme ranu od života, ľahšie ju ustojíme.

Optimizmus do budúcnosti

Optimistický pohľad do budúcnosti nám môže pomôcť rozpoznať, že neúspechy sú zvyčajne dočasné a prekonateľné. Vďaka tomuto presvedčeniu ucítite väčšiu nádej a pozitívny pohľad na to, čo vás bude čakať.

Nielen v súkromí, ale aj v práci 

Schopnosť zvládať krízové situácie a zachovať si psychické zdravie je dôležité nielen v súkromnom, ale i v pracovnom živote. Štúdia Zenger Folkman potvrdzuje, že zamestnanci i kolegovia považujú lídrov s vysokou mierou reziliencie za efektívnejších. Firmy, kde je odolnosť prítomná, nielenže prežívajú, ale aj prosperujú.  A to aj napriek polenám pod nohami či krízovým situáciám, s ktorými sa stretávajú. Skúsite aj vy zapracovať na svojej reziliencii?

fabrici-fake-user
Zuzana Fabrici
Copywriterka
Profesia spol. s r.o.
Marketingu sa venuje niekoľko rokov, najviac ju však ťahá k písaniu. Energiu si dobíja pri športe, zaspáva pri (ne)dobrej knihe. Miluje žltú farbu, vôňu lesa a pyžamové rána.
Všetky články autora

Pridať komentár

Have your say!

správa *

meno *

e-mail *

Hľadať

Najčítanejšie za mesiac

Kategórie

Facebook