Nedostatočná odmena za prácu a minimálne príležitosti na kariérny rast. To sú dva hlavné dôvody, ktoré opakovane zaznievajú tesne pred rozviazaním pracovného pomeru.
Podľa prieskumu americkej Pew Research Center ich dopĺňa neflexibilný pracovný čas, šikana na pracovisku, slabá motivácia do práce a veľká vzdialenosť medzi bydliskom a miestom práce. Niekedy sa o odchod zamestnanca postará šikovný headhunter či HR manažér z konkurenčnej firmy. Zamestnanec s vidinou lepších podmienok v budúcom zamestnaní tak požiada o ukončenie pracovného pomeru.
Podpísaná výpoveď z predchádzajúcej práce je založená v obale na vrchu škatule s dokladmi. Rozhodnutie zmeniť prácu prišlo nedávno a pred vami sa otvárajú nové dvere. Aké klišé. A možno aj nie. Rozlúčte sa s bývalými kolegami, odovzdajte poslednú spätnú väzbu svojmu nadriadenému a naberte nový vietor do plachiet. Čaká vás dobrodružstvo, prísľub lepších pracovných podmienok a vyššieho platu. Na čo pozitívne sa môžete tešiť?
Správa amerického Pew Research Center potvrdila, že väčšina zamestnancov, ktorí zmenili svoju prácu, boli ohodnotení lepšie ako v predchádzajúcom zamestnaní. Pre slovenských zamestnancov je zvýšenie mzdy to najväčšie pozitívum, ktoré sa môže pri zmene práce udiať. V správe TASR, ktorá sa odvoláva na prieskum Profesie v spolupráci s agentúrou Focus, sa až 83 % zamestnancov vyjadrilo, že najdôležitejším faktorom pri hľadaní práce je výška mzdy. O niečo menej dôležité je miesto výkonu práca a tiež dobré meno zamestnávateľa.
Ste šikovní, neustále sa na sebe pracujete a chcete rásť. No nie je kam. Na kariérnom rebríčku sa v predchádzajúcej práci nemáte kam posunúť. Príležitosť na kariérny rast vo vašom odbore alebo mimo neho sa naskytne zmenou práce. Kariérny i osobný rast v novej firme je pozitívum, ktoré vám vyčarí nielen úsmev na tvári, ale aj viac financií na účte.
V práci trávime tretinu dňa, a preto je podstatné cítiť v nej dobre nielen fyzicky, ale i psychicky. Ak ste sa rozhodli zmeniť prácu pre nevrlé vzťahy na pracovisku, despotického šéfa alebo enormnú pracovnú záťaž, vydýchnete si. Ja viac než pravdepodobné, že v novej práci to bude iné. Lepšie. Pozitívnejšie. Ak v sebareflexii priznáte, že ani vy ste neboli tým najlepším zamestnancom či kolegom, máte šancu začať odznova.
Platené hodiny angličtiny, športová karta Multisport alebo dovolenka navyše sú veľmi príjemné pracovné benefity, ktoré dnes ponúka čoraz viac firiem. Ak ste ich doposiaľ nemali, v novej práci môžu byť vaše.
Ak vám záleží na životnom prostredí a budúci zamestnávateľ sa nielen tvári, ale aj pristupuje k environmentálnym témam skutočne vážne, dostáva od vás zelenú. A nemyslíme tým iba triedenie odpadu. Skôr zelenú strechu či opätovné využívanie obalového materiálu.
Ste správcom IT vo firme, ktorú riadia technologickí dinosauri? Keď sa presúvate na modernejšie pracovisko, vaše srdce v novej práci zaplesá.
Ak ste sa v predchádzajúcom zamestnaní točili v jednom pracovnom kolotoči, je čas zmeniť to. Nastavte si denný plán odznova. Okrem práce si do neho zapíšte čas aj na svoje aktivity. Tento čas neškrtajte.
Nové milé aj nemilé životné okolnosti môžu byť spúšťačom na zmenu práce. Ak sa sobášite, rozvádzate, vraciate sa po materskej dovolenke alebo sa sťahuje za svojím partnerom, môže nastať čas aj na kariérnu zmenu. Nepochybujeme, že bude pozitívna.
Pocity, ktoré vo vás „bublú“ pri nástupe do novej práce, môžu byť nadšenie, strach či úzkosť. Prípadne ich kombinácia v rôznom pomere. Je to absolútne v poriadku.
Vstupujete do neznámeho prostredia, nepoznáte kolegov, systém práce. Príjmu vás? Bude vás nová práca napĺňať? Nájdete si v práci priateľov? Odpovede prídu postupne. Nezabúdajte však ostať samými sebou. Ak sa smejete nahlas, robte to od prvého dňa v novej práci. Veľa sa pýtajte. Na prácu, na obľúbené jedlo nových kolegov, na to, kam chodia ich deti do školy a tiež aká je ich obľúbená farba či hudba. Nebojte sa budovať si vzťahy na pracovisku od prvého dňa. Odmenou vám bude to, že ostane iba nadšenie, strach a úzkosť úplne pominú. A možno budete rovnako šťastní ako nový šofér autobusu kapely Hex. Náš Rudo.
Have your say!