Respondenti štúdie, ktorá mapovala uvádzanie (ne)pravdy v životopisoch, dostali otázku, či poznajú osobu, ktorá klamala vo svojom životopise. Až 93 % z nich odpovedalo áno. Zvyčajne sa ku klamstvám v životopise uchyľovali viac muži ako ženy. Rozdielnosť zaznamenali aj medzi generáciami. Čestnejší boli kandidáti z generácie Boomers, klamstvo so životopisu zas najviac vkladali mladí z generácie Z.
Hádam všetko okrem vlastného mena. Aj to iba vtedy, ak sa nevoláte Jozef Lenivý alebo Petra Pomalá. Podľa prieskumu Resumlab a personalistov si najčastejšie v životopise prikrášľujeme pracovné skúsenosti. Naťahujeme si dĺžku obdobia, počas ktorého sme pracovali na opisovanej pozícii a vylepšujeme jej názov tak, aby znel hodnovernejšie, dôležitejšie. Tí najodváženejší klamári si dokážu svoju minulú pracovnú pozíciu úplne vymyslieť. Tam sa však už klbko lží začína úplne zamotávať.
Ak ste na strednej škole falšovali vysvedčenia v strachu pred vlastnými rodičmi, v dospelosti vám tendencia klamať vo výsledkoch vzdelávania pravdepodobne ostala. Nebolo to správne vtedy, nie je to správne teraz.
Výsledky štúdia nemusia ovplyvniť rozhodnutie personalistu v otázke, či ste pre ponúkanú pracovnú pozíciu vhodný kandidát alebo nie. Kľúčové a rozhodujúce sú vaše zručnosti. Nezahmlievajte pravdu ani v tej časti životopisu, kde sa spomínajú jazykové znalosti. Personalista alebo budúci šéf vám vie veľmi rýchlo položiť pár otázok v cudzom jazyku. Už tri vety z vašich úst prezradia, či ste si úroveň C1 nepoplietli s A2.
Podľa štúdie Resumelab, do ktorej sa zapojilo 1000 Američanov, sa až 37 % z nich rozhodlo klamať v životopise, pretože boli dlhodobo nezamestnaní. Ruky im zväzovala obava, že budú pred budúcim zamestnávateľom vyzerať ako lenivci, i keď dôvody dlhodobej pracovnej výluky sú veľakrát zdravotné alebo citlivo rodinné. Častým dôvodom uvádzania poloprávd v životopise je snaha získať vyššiu mzdu alebo nedostatočná kvalifikácia na vypísanú pracovnú pozíciu.
Áno, môže sa stať, že vaše malé klamstvo v životopise prehliadnu a vy získate vysnenú prácu. V takom prípade si však musíte vyhrnúť rukávy a začať náležite makať. A uvidíte, či to ustojíte. Ak totiž vaše jazykové vybavenie nebolo také, ako ste prezentovali, pri prvom telefonáte s anglicky hovoriacim obchodným partnerom budete potiť krv.
Prípadne, keď ste na pohovore oslnili aj napriek zahmlenej a nedostatočnej kvalifikácii, štart na novej pracovnej pozície s vysokými nárokmi bude pre vás ťažkou skúškou. Stále riskujete, že klamstvo sa prevalí a vaša reputácia bude poškodená. A vy zostanete na pozícii s nálepkou klamár.
Have your say!