V minulosti bol často za preklepy obviňovaný tlačiarenský škriatok, dnes už to je škriatok počítačový alebo smartfónový. Tak ako sa mení spôsob, akým si uchádzači hľadajú novú prácu, menia sa aj nástrahy, ktoré vám hľadanie môžu skomplikovať. Takým sú aj preklepy a gramatické chyby v životopise. Či už posielate životopis na pracovnú ponuku z počítača a program vám nepodčiarkol v texte chyby, alebo reagujete z telefónu a autocorrect vám doplnil slová, ktoré tam nemajú čo hľadať. Je na vás, aby ste si životopis a motivačný list po sebe skontrolovali.
To, že pri písaní urobíte v texte preklep alebo chybu je bežná vec a môže sa stať každému. Stačí, že ťuknete o klávesu vedľa a preklep je na svete. Za to, že preklep pri následnej kontrole prehliadnete, môže z veľkej časti váš mozog. Ten je totiž v tomto prípade až príliš vynaliezavý a naučil sa čítať automaticky. To znamená, že stačia začiatočné písmená akéhokoľvek slova a mozog si už sám doplní, o aké slovo ide. Vďaka tomu, dokážete napríklad prečítať text, v ktorom sú vypadnuté písmená či porozumieť, ak sú v slove vynechané samohlásky.
Vyskúšajte si malý test. Dokážete prečítať nasledujúce slová?
žvtps
mtvčn lst
admnstrtvn prcvnk
Mm zjm o prc vo všj splčnst, ktr bl vrjnn na strnk Prfs.sk.
Preklepy idú ruka v ruke s gramatickými chybami ako jedna z prvých vecí, ktorá vám môže zavrieť brány k novej práci. Personalistovi stačí pár sekúnd na vyhodnotenie životopisu. Ak ho ako prvé zaujmú gramatické chyby alebo preklepy, je pravdepodobné, že taký životopis skončí na kope označenej červeným krížikom.
Prinášame vám najčastejšie typy preklepov, ktoré sa nachádzajú v životopisoch alebo motivačných listoch:
Často sa stretávame s tým, že v životopisoch, v sekcii znalosti, nachádzame preklepy v názvoch programov. Toto je nešťastné z viacerých hľadísk. Za prvé, ak si nie ste istí, ako sa daný názov píše, dokážete si ho jednoducho vyhľadať a skontrolovať. Za druhé, personalista ťažko uverí, že s programom viete pracovať, keď nepoznáte ani jeho správny názov.
Pozrite si najčastejšie preklepy pri programoch, ktoré sme v životopisoch našli:
Slovenčina je jazyk, v ktorom výslovnosť zodpovedá napísanému texty. Zjednodušene povedané, píšeme tak ako počujeme. Výnimkou však je spodobovanie. Ide o páry spoluhlások, ktoré sa v spoločnosti ďalších spoluhlások zamieňajú. A môžu sa jednoducho zamieňať aj pri písaní.
Znelé spoluhlásky b, d, ď, dz, dž, g, h, v, z
Neznelé spoluhlásky p, t, ť, c, č, k, ch, f, s
Klasický preklep, kedy pri písaní ťuknete na iné písmeno, ako ste chceli. Odporúčame preto mať pri písaní životopisu zapnutú kontrolu gramatiky a pravidelne kontrolovať text. Napríklad, po každej vete zdvihnite zrak a pozrite sa, čo ste napísali. Ak kontrolujete naraz celý text, môžete preklepy jednoducho prehliadnuť.
Zamieňanie a nesprávne používanie samohlások y a i, nie je ani tak preklep, ale gramatická chyba. Patrí však k najčastejším chybám, ktoré sa v životopisoch vyskytujú. A taktiež k tým najzávažnejším, ktoré spôsobia, že očakávaný telefonát od personalistu nepríde. Ak si v gramatike neveríte, je dobré nechať životopis skontrolovať niekomu, kto mal zo slovenčiny jednotky.
Have your say!