Blog Profesia.sk
apr
24

Otázky a odpovede o zverejňovaní platov pri ponukách

Autor: | Kategórie: Hľadanie práce | Značky: ,
Otázky a odpovede o zverejňovaní platov pri ponukách
Od 1. mája 2018 platí novela zákona, podľa ktorej každá ponuka práce musí uvádzať aj základnú zložku mzdy. Tešíte sa, že budete vedieť, koľko zarobíte ešte skôr ako kliknete na „poslať životopis“? Také jednoznačné to však nie je. Povieme vám, čo presne sa zmenilo, a ako túto zmenu vidno v ponukách na Profesia.sk.

Uvedenie platu v inzerátoch bolo do mája 2018 pre firmy dobrovoľné. Väčšina preto uvádzala dobre známu formulku „plat dohodou“. Informáciu o ponúkanej mzde malo doteraz na Profesii len  27 % pracovných ponúk. Najčastejšie išlo o pozície, kde sa pracuje na zmeny alebo pozície v maloobchode ako operátor strojov a zariadení, robotník, montážnik či predavač. Pripravili sme pre vás odpovede na najčastejšie otázky, ktoré ste sa nás opýtali.

Aké zmeny nastanú v pracovných ponukách od 1. mája?

Od 1. mája 2018 majú zamestnávatelia povinnosť uvádzať pri pracovných ponukách základnú zložku mzdy. To platí pre všetkých zamestnávateľov, ktorí majú sídlo na území Slovenskej republiky a zamestnávajú podľa Zákona o službách zamestnanosti.

Čo je základná zložka mzdy?

Mzda, alebo plat sa môže skladať zo základnej a variabilnej zložky. Základná zložka je pevná časť mzdy a nie je možné ju zmeniť bez písomnej dohody medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Do základnej zložky mzdy nepatria: príplatky za nočnú prácu, príplatky za rizikovú prácu, príplatky za prácu nadčas, odmeny, prémie, 13. plat, atď. Na druhej strane, variabilná zložka je taká, ktorá závisí od rôznych faktorov a ich naplnenia. Môže sa každý mesiac meniť, alebo môže byť vyplácaná iba za určité obdobie.

Dozviem sa v pracovnej ponuke, koľko budem reálne zarábať?

Zamestnávatelia sú povinní v pracovných ponukách uvádzať základnú zložku mzdy. Tu si treba dávať pozor. Základná zložka mzdy a plat nemusí byť to isté. Zákon hovorí, že nie je možné, aby ste na pracovnej zmluve mali nižšiu sumu, ako bola v ponuke. Váš finálny plat však môže byť vyšší. Preto neprestávajte o vašom plate vyjednávať. Pamätajte tiež na to, že suma v ponukách bude uvedená v hrubom. Výpočet čistej mzdy si môžete vypočítať v našej kalkulačke.

Existujú zamestnávatelia, ktorí plat zverejňovať nemusia?

Áno. Táto novela zákona sa nevzťahuje na inštitúcie, ktoré zamestnávajú podľa Zákona o štátnej službe (napríklad úradníci, pracovníci súdov, ozbrojených zložiek a pod.). Títo zamestnanci majú plat stanovený podľa tabuliek. Tiež sa nevzťahuje na firmy so sídlom mimo Slovenskej republiky, ktoré hľadajú zamestnancov pre prácu v zahraničí.
Ak pracujete na živnosť, vystupujete ako dodávateľ služieb a Zákon o službách zamestnanosti sa vás tiež netýka.

Ako je to s personálnymi agentúrami, ktoré hľadajú zamestnancov pre rôzne firmy? Tiež musia zverejniť základnú zložku mzdy?

Áno, aj personálne agentúry sú podľa definície zákona zamestnávateľom, musia teda pri zverejňovaní pracovnej ponuky uviesť základnú zložku mzdy.

Musia všetky firmy uvádzať základnú zložku mzdy rovnakým spôsobom? 

Zákon presne nedefinuje, ako má byť základná zložka mzdy v ponuke uvedená. Či sa firma rozhodne uviesť minimum, alebo uvedie vyššiu sumu, je už iba na nej. Platí však, že základná zložka mzdy môže byť uvedená ako hodinová, týždenná či mesačná mzda, alebo mzda na základe výkonu alebo kombinácia časovej a výkonovej.

Kde na Profesia.sk nájdem informáciu o základnej zložke mzdy?

Keď si otvoríte akúkoľvek pracovnú ponuku na www.profesia.sk, pod názvom pozície sú uvedené základné informácie ako miesto práce, druh pracovného pomeru, termín nástupu a od 1. mája 2018 základná zložka mzdy a iné odmeny. V sekcii Zamestnanecké výhody a benefity sa môžete dozvedieť, aké finančné a nefinančné benefity spoločnosť ponúka.

Kedy teda zistím svoj finálny plat?

Odporúčame si otázku platu vždy overiť na konci pracovného pohovoru. Opýtajte sa, či je plat v ponuke finálny, alebo k nemu patria aj doplňujúce zložky. Konečný plat a všetky ostatné podmienky by ste sa mali dozvedieť najneskôr v momente, keď vám je ponúknutá pracovná zmluva.

Zverejňuje Profesia aj ponuky, ktoré základnú zložku mzdy neuvádzajú?

Povinnosť uvádzať základnú zložku mzdy pri pracovných ponukách majú zamestnávatelia. Profesia, ako prevádzkovateľ portálu, nie je zodpovedná za to, keď sa zamestnávateľ rozhodne v inzeráte základnú zložku mzdy neuviesť a porušiť tak zákon. Profesia však zamestnávateľov dôkladne upozorňuje, ak údaj o základnej zložke mzdy neuvádzajú.

belanova@profesia.sk
Lucia Belanová
Copywriter
Profesia spol. s r.o.
Venuje sa oblastiam ako PR a komunikácia, no jej najväčšou vášňou je písanie textov na tie najrozličnejšie témy. Oddychuje pri filmoch a seriáloch. Keď si potrebuje vyvetrať hlavu, rada sa túla uličkami miest, alebo chodníčkami v horách.
Všetky články autora

16 komentárov

 1. Pridal: Ingrid Bútorová | 25. apríla 2018 08:37
  Odpovedať

  Dobrý deň,

  zamestnávateľ má povinnosť zverejňovať plat aj pri tzv. dohodároch (DOBPŠ), alebo sa to týka iba TPP?
  Ďakujem.

  • Pridal: Lucia Belanová | 2. mája 2018 14:37
   Odpovedať

   Dobrý deň Ingrid,
   „dohodár alebo brigádnik“ je zamestnanec na základe obdobného pracovného vzťahu, preto je potrebné aj v týchto ponukách uvádzať základnú zložku mzdy.

   Pekný deň želám.

 2. Pridal: Pavol | 30. apríla 2018 06:38
  Odpovedať

  Prida profesia.sk do rozsireneho vyhladavania aj filter na mzdu?

  • Pridal: Lucia Belanová | 29. júna 2018 15:56
   Odpovedať

   Dobrý deň Pavol,
   ďakujeme za otázku. Momentálne na stránke Profesia.sk nemáme funkciu, ktorá by umožňovala filtrovať pracovné ponuky na základe uvedenej základnej mzdy. V budúcnosti pridanie tejto možnosti vyhľadávania nevylučujeme, aktuálne to však neplánujeme. Pekný deň.

 3. Pridal: Iveta Táborová | 9. mája 2018 11:10
  Odpovedať

  Dobrý deň,
  legislatívna povinnosť zverejňovať plat sa týka aj vytvorených pracovných ponúk pred dátumom 1.5.2018?
  Ďakujem a želám pekný deň.

 4. Pridal: Michal | 16. mája 2018 07:32
 5. Pridal: Jaromir Sedlak | 24. mája 2018 10:55
  Odpovedať

  Muzete nam uvest nejaky priklad, jak tedy ma nabidka mzdy vypadat, aby byla realisticka a oslovila i dostatecne mnozstvi uchazecu?

  Muzu uvest zakladni slozku mzdy (treba 500€) a dalsi odmeny (treba 1.000 + 1.200€)?

  Dekuji za reakci.

  • Pridal: Lucia Belanová | 24. mája 2018 15:52
   Odpovedať

   Dobrý deň p. Sedlák,
   neexistuje žiadne presné pravidlo, ktoré by určovalo ako zverejňovať informáciu o ponúkanom plate. Zákon hovorí, že je povinné zverejniť základnú zložku mzdy a v pracovnej zmluve nesmie byť uvedená nižšia suma ako v inzeráte. Zároveň základná zložka mzdy musí byť jasne označená a oddelená od iných odmien a príplatkov.
   Samozrejme každá pracovná ponuka je špecifická a výška ponúkanej mzdy je ovplyvnená viacerými faktormi ako región, oblasť, druh pracovného pomeru a pod. Príklad, ktorý uvádzate však môže byť jednou z ciest ako zaujať uchádzačov.
   Kompletné informácie o povinnom zverejňovaní platov pri pracovných ponukách si môžete pozrieť v špeciálnej brožúre: https://www.slideshare.net/Profesia_sk/povinn-zverejovanie-platov-pri-pracovnch-ponukch.

 6. Pridal: Deni | 25. júna 2018 21:04
  Odpovedať

  Dobrý deň,

  ak bola v inzeráte uvedená základná zložka mzdy príklad 900 +prémie. Môže byť táto suma v zmluve rozdelená: na 700 základnú zložku, plus 50 príklad dochádzkový bonus, plus 150 výkonostné = 900 ? S tým že súčet tvorí inzerátom ponúkanú základnú mzdu 900?

  Ďakujem

 7. Pridal: zuzana | 18. septembra 2018 09:18
  Odpovedať

  dobry den,

  ak uvediem všeobecne, že hladam ludi do nového kolektívu, a neuvediem presne pozície, musím uvadzať taktiez mzdu? Dakujem

  • Pridal: Lucia Belanová | 26. septembra 2018 10:50
   Odpovedať

   Dobrý deň Zuzana,

   minimálnu zložku mzdy je povinné uvádzať iba ku konkrétnej pracovnej ponuke. Takže, ak uvediete, že hľadáte ľudí do nového kolektívu, tam nie je povinné základnú zložku mzdy uviesť. Ďakujeme a pekný deň.

 8. Pridal: Katarína Jakubeková | 6. marca 2019 14:03
  Odpovedať

  Dobrý deň,

  ako zverejniť výšku mzdy pre dohodára – montéra, ktorý bude platený len od namontovaných ks výrobkov, pričom cena za jednotlivé výrobky sa líši?

 9. Pridal: Viera | 30. mája 2019 09:34
  Odpovedať

  Dobrý deň,
  viete mi prosím povedať, či je niekde v zákone odvolávka na to, že vo všeobecných inzerátoch nemusíme uvádzať výšku mzdy (napr. hľadáme nových kolegov na naše prevádzky). ďakujem

 10. Pridal: PETKA | 3. septembra 2019 08:55
  Odpovedať

  Dobrý deň,

  chcela by som sa opýtať, ako to je ak zamestnávateľ uvedie do inzerátu vyššiu sumu napr. 800 € a na pracovnú zmluvu zamestná niekoho za 624 €? Môže to tak byť?

 11. Pridal: Linda | 9. marca 2022 10:40
  Odpovedať

  Dobrý deň,

  v článku sa spomína, že "základná zložka mzdy môže byť uvedená ako hodinová, týždenná či mesačná". Je možné inzerovať mzdu aj ako ročnú, ak v takejto forme bude uvedená aj v zmluve?
  Zákonník práce definuje základnú zložku mzdy len ako zložku poskytovanú podľa odpracovaného času alebo dosiahnutého výkonu, ale nepopisuje presnejšie, v akom časovom formáte môže byť uvedená. Vopred ďakujem za odpoveď.

 12. Pridal: Monika | 6. marca 2023 08:59
  Odpovedať

  Dobrý deň,
  je povinný zamestnávateľ zverejňovať mzdu aj keď posiela ponuku interne, mailom na celú firmu?
  Ďakujem

Pridať komentár

Have your say!

správa *

meno *

e-mail *

Hľadať

Najčítanejšie za mesiac

Kategórie

Facebook