Blog Profesia.sk
jan
25

Napredujte v pracovnom živote. Vyskúšajte jedno z týchto predsavzatí

Autor: | Kategórie: Motivácia a rozvoj, Pracovný život | Značky:
Napredujte v pracovnom živote. Vyskúšajte jedno z týchto predsavzatí
Čerstvý začiatok roka automaticky zvádza k predsavzatiam. Vedeli ste však, že nemusíte svoje ciele a sny nastavovať len v súkromnom živote, no viete nimi dosiahnuť pozitívne výsledky aj v pracovnom živote? Máme pre vás také, ktoré sa oplatí vyskúšať.

Nový rok je skvelým obdobím na bilancovanie minulého roka a tiež nastavenie predsavzatí. Práve tie v pracovnej oblasti môžu pomôcť zlepšiť pracovný výkon, doplniť vám potrebné zručnosti alebo dokonca naštartovať novú kariéru.

Nech už sa rozhodnete, že chcete popracovať na vzťahoch s kolegami alebo si lepšie nastaviť pomer medzi súkromím a pracovnými záležitosťami, dôležité je nezabúdať na vašu motiváciu. Je dokázané, že ľudia majú vyššiu šancu byť úspešní pri dodržiavaní dlhodobých cieľov, ak ich cieľ vychádza z vnútornej motivácie. Preto je dôležité pri nastavovaní predsavzatia vedieť, prečo danú vec robíte, a pravidelne si tento fakt opakovať. Pokojne aj každý deň. Aké predsavzatie si v pracovnom živote tento rok nastavíte, je už na vás, no môžete sa inšpirovať našimi tipmi.

1. Naučíte sa novú zručnosť

Je jedno, na akej pozícii ste a akú kariéru práve máte, vždy sa nájde zručnosť, ktorá vám môže pomôcť napredovať. Ak by ste sa každý rok mali naučiť len jednu pracovnú zručnosť, tak o desať rokov máte nový set schopností, ktoré vás automaticky posunú na vyšší level. Či už by sa vám zišlo vylepšiť vaše jazykové schopnosti, naučiť sa robiť s excelovskými tabuľkami alebo pochopiť CMS systém, teraz je ten správny čas vybrať si, a pustiť sa do toho.

2. Aktualizujete a vyšperkujete si životopis

Kedy ste sa naposledy pozreli na váš životopis? Máte vôbec nejaký? Aj napriek tomu, že momentálne neuvažujete o zmene zamestnania, dať dokopy prehľad vašich pracovných skúseností a schopností môže byť skvelá revízia pracovnej odbornosti. Nechýba tam niečo? Máte sa kam posúvať? Nielenže si pripravíte profesionálny životopis na obdobie, keď sa vám zíde, získate tak aj cennú spätnú väzbu, ktorá vás môže profesijne nasmerovať už teraz.

3. Uprednostníte mentálne zdravie

Možno vo vašom prípade nie je potrebné v práci pridať, ale naopak spomaliť. Ak máte pocit, že ste po minulom roku, so všetkými jeho nástrahami, úplne vyčerpaní, spomaľte. Nie je ťažké v dnešnej dobe prepáliť tempo a od každodenného stresu je len krok k vyhoreniu. Doprajte si voľno, nájdite si relaxačné voľnočasové aktivity, pravidelný pohyb a ak treba, choďte sa vyrozprávať k terapeutovi. Každá investícia do zdravia sa vám vždy vráti, a to aj napríklad v podobe lepšieho výkonu v práci.

4. Porazíte prokrastináciu

Prokrastinácia, najmä pri súčasnej práci z domu, dokáže riadne potrápiť aj skúseného odborníka na to-do listy. Vedeli ste však, že prokrastinácia úzko súvisí s emóciami? Namiesto nejakej vzdialenej a neurčitej odmeny dá ľudský mozog prednosť aktuálnemu zlepšeniu nálady. Dajte si záväzok, že tento rok prokrastináciu porazíte, podarí sa vám to aj vďaka nášmu článku s užitočnými tipmi ako na to.

5. Vytvoríte si bočný príjem

Minulý rok prekvapil mnohých aj po finančnej stránke. Ak si chcete byť do budúcna istí, že vás vonkajšia situácia až tak nezaskočí, môžete si začať budovať bočný príjem. Či už sa rozhodnete predávať rukodielne výrobky, pomáhať s opatrovaním detí (napríklad cez portál Domelia), alebo sa naučíte investovať na burze, berte tento rok ako možnosť pustiť sa do toho. Popremýšľajte nad svojou silnou stránkou a urobte z nej vec, ktorá vám zarobí peniaze. A nikdy neviete, možno sa z vášho bočného príjmu stane ten hlavný.

6. Budete si prácu viac užívať

Toto predsavzatie môže hneď z úvodu niekoho nahnevať: veď práca nemá byť zábavná, má sa v nej makať. To je pravda, no nikto netvrdí, že si ju z času na čas nemôžete spríjemniť. Kúpte si do vášho pracovného priestoru kvety, pustite si z času na čas príjemnú hudbu, zájdite s kolegom na kávu alebo sa pripojte na spoločné online stretnutie, doprajte si pravidelnú prestávku na ponaťahovanie svalov alebo si cez obed doprajte vaše obľúbené jedlo. Existuje veľa spôsobov, ako si prácu viac užívať a priniesť do pracovného dňa momenty, ktoré ho zlepšia. Už len začať.

nemethova-fake-user
Mojmíra Némethová
Copywriterka
Profesia spol. s r.o.
Profesionálna social media surferka a vo voľnom čase zberateľka horských výhľadov, učiteľka pozície bojovníka 2 a vyznávačka bežeckých okruhov. Keď jej zostane nejaký voľný čas, rada napíše texty na rôzne témy, ktoré ju zaujmú.
Všetky články autora

Jeden komentár

  1. Pridal: Martin Marone | 28. januára 2021 15:13
    Odpovedať

    Ako si mam prosim poradit, ked mam narocnu pracu, vela aktivit a aj tie volnocasove ma stoja vela sil? Hlavne tych fyzickych. Nemate nejake tipy ako efektivne odpocivat a oddychovat? Mozno tip na dalsi clanok? Dakujem.

Pridať komentár

Have your say!

správa *

meno *

e-mail *

Hľadať

Najčítanejšie za mesiac

Kategórie

Facebook