Blog Profesia.sk
jan
28

Prečo zamestnávatelia neuvádzajú skutočný plat pri pracovných ponukách?

Autor: | Kategórie: Hľadanie práce | Značky: ,
Prečo zamestnávatelia neuvádzajú skutočný plat pri pracovných ponukách?
Aký plat si predstavujete? Táto otázka mnoho rokov desila ľudí na pracovných pohovoroch a desí ich stále. Aj napriek tomu, že pri pracovných ponukách firmy uvádzajú základnú zložku mzdy, vás táto otázka neminie. Povieme vám, prečo zamestnávatelia v inzerátoch neuvádzajú skutočné platy.

Základný plat musí byť v každej pracovnej ponuke

Od mája minulého roka musia firmy uvádzať pri ponukách aspoň základný ponúkaný plat na danej pozícii. Je to dané Zákonníkom práce a Zákonom o službách zamestnanosti. Zákon však neupravuje v akej forme majú byť platy zverejňované. Z našich dát vyplýva, že viac ako 90 % všetkých ponúk na Profesia.sk má uvedený plat. Otázkou však je v akej forme sú platy zverejňované a aký je rozdiel medzi platom v ponuke a finálnym platom úspešného kandidáta.

Pozrite si rôzne spôsoby ako firmy uvádzajú platy pri pracovných ponukách.platy v ponukách

V každej ponuke je plat uvedený iným spôsobom, čo môže byť pre niekoho mätúce a neprehľadné. Väčšina firiem si však osvojila formát základná mzda a slovom dopísané ďalšie zložky a faktory, ktoré budú mať vplyv na finálnu mzdu. Preto si treba uvedomiť, že vaša reálna mzda môže byť v konečnom dôsledku vyššia ako bolo uvedené v inzeráte (nebojte sa, nižšia byť nemôže). Preto berte túto informáciu ako odrazový mostík a nebojte sa o svojom plate vyjednávať.

Prečo ale firmy neuvádzajú do pracovných ponúk skutočný plat?

Konečný plat sa skladá z viacerých zložiek

Plat sa skladá zo základnej zložky, variabilnej zložky a iných zložiek. Základný plat je minimum, ktoré vám za vašu prácu prináleží a jeho suma sa nemení. Variabilná alebo pohyblivá zložka záleží od výkonu zamestnanca. Patria do nej odmeny alebo bonusy či osobné hodnotenie. Plat dopĺňajú ešte tzv. iné zložky ako príplatky za prácu v noci, cez víkend a nadčasy, náhrady za neodpracovaný čas či mimoriadne príjmy.

Ak patria k vašej mzde variabilné zložky, potom je možné, že každý mesiac je výška vašej výplaty iná a závisí na vašich výkonoch a odpracovanom čase. Je to bežné pri zamestnaniach vo výrobe, obchode či gastro prevádzkach.

Zavážia aj skúsenosti a prax kandidáta

Personalisti si otázku predstavovaného platu stále nechávajú ako súčasť pracovného pohovoru. Najmä z dôvodu, že potrebujú mať lepšiu predstavu o kandidátovi a jeho skúsenostiach. Mnohé pohovory sú veľmi individuálne a pracovnú pozíciu môže obsadiť mladý človek, ktorý možno nemá toľko skúseností, ale je ochotný na sebe pracovať a zlepšovať sa (aj platovo), alebo na pozíciu prijmú skúseného hotového človeka s určitými nárokmi. Podľa toho prebieha aj vyjednávanie o plate. Prax, skúsenosti a potenciál človeka sú faktory, ktoré majú veľký vplyv na finálnu výšku platu.

Firmy nemusia uvádzať skutočný plat

Zamestnávatelia sú povinní uvádzať v pracovných ponukách iba základnú zložku mzdy. To znamená, minimum ktoré sú schopní na danej pozícii zamestnancovi ponúknuť. Zároveň platí, že pri podpise pracovnej zmluvy nesmie byť plat nižší ako bol v pracovnej ponuke. Takže by ste sa nemali nechať odradiť od zaujímavej pracovnej pozície iba kvôli tomu, že uvedený plat považujete za nízky. Ide totiž iba o spodnú hranicu a na pohovore si môžete vyjednať vyšší plat.

Nechcú sa prezradiť pred konkurenciou

Dnes firmy súperia o každého schopného voľného uchádzača. Aj preto nechcú, aby konkurencia mala informácie o tom, ako sú platení ich zamestnanci. Môžeme s tým súhlasiť alebo nemusíte, no z pohľadu firiem by malo byť odmeňovanie zamestnancov interná vec. Dlhú dobu si firmy platy zamestnancov chránili, dokonca zakazovali zamestnancom o nich hovoriť. To sa však zmenilo a od januára tohto roka platí nové nariadenie v Zákonníku práce, kedy firmy už nemôžu prikázať zamestnancom mlčanlivosť o svojom plate.

Chcete vedieť, aký skutočný plat môžete očakávať? Porovnajte si plat na Platy.sk.

 

belanova@profesia.sk
Lucia Belanová
Copywriter
Profesia spol. s r.o.
Venuje sa oblastiam ako PR a komunikácia, no jej najväčšou vášňou je písanie textov na tie najrozličnejšie témy. Oddychuje pri filmoch a seriáloch. Keď si potrebuje vyvetrať hlavu, rada sa túla uličkami miest, alebo chodníčkami v horách.
Všetky články autora

2 komentáre

  1. Pridal: Rastoi | 8. februára 2019 13:45
    Odpovedať

    Článok je prešpikovaný slovom 'plat', v skutočnosti však pojednáva primárne o mzde

  2. Pridal: Anna | 8. februára 2019 15:23
    Odpovedať

    pre každeho zamestnavatela je zaujimavy kandidat,ktoremu daju najnizsie platove ohodnotenie

Pridať komentár

Have your say!

správa *

meno *

e-mail *

Hľadať

Najčítanejšie za mesiac

Kategórie

Facebook