Blog Profesia.sk
aug
19

Zostali ste bez práce? Povieme vám, ako ďalej

Autor: | Kategórie: Motivácia a rozvoj | Značky: ,
Zostali ste bez práce? Povieme vám, ako ďalej
Stratili ste zamestnanie a nemáte zaň náhradu? Nehádžte ešte motyku do žita. Ak je pre vás byť nezamestnaní nová životná situácia, prinášame tipy ako voľný čas zužitkovať tak, aby ste sa priblížili k novej, lepšej práci.

1. Prehľad o pracovnom trhu nájdete na Profesii

Ak nemáte v pláne dopriať si pár mesiacov oddychu a byť nezamestnaným nie je pre vás úplne ideálna situácia, nové pracovné ponuky nájdete na Profesii. Už na začiatku si urobte prehľad situácie vo vašom odvetví, aby ste vedeli koľko je voľných miest a aké požiadavky zamestnávatelia vyžadujú. Aby ste zvýšili vaše šance na novú prácu, odporúčame vytvoriť si dobrý životopis alebo si aktualizovať súčasný a zverejniť ho pre zamestnávateľov.

2. Zaevidujte sa na Úrade práce

Ak skončíte v zamestnaní a neprechádzate plynule do ďalšieho, vaše prvé kroky by mali smerovať na Úrad práce v mieste vášho trvalého bydliska. Evidencia nie je povinná, ale uľahčí vám trochu život a môže aj ušetriť peniaze. Podať žiadosť o evidenciu by ste mali do 7 kalendárnych dní od skončenia pracovného pomeru. Tým pádom budete evidovaní od vášho posledného dňa v práci.

 • Nemusíte si hradiť zdravotné poistenie z vlastného vrecka. Ak by ste boli dobrovoľne nezamestnaní, musíte si sami hradiť zdravotné poistenie. Ak ste evidovaní na úrade práce, zdravotne poistenie za vás hradí štát. Jediné, čo musíte urobiť je zaniesť rozhodnutie o zaradení do evidencie do svojej zdravotnej poisťovne.   
 • Preplatenie cestového za účelom hľadania práce. Ak cestujete na pracovný pohovor mimo svojho bydliska, môžete požiadať Úrad práce o vrátenie časti cestovného. Podmienky, ktoré musíte splniť sú: musí ísť o prostriedky verejnej dopravy, dátum na lístku a na pečiatke na potvrdení z výberového konania sa musí zhodovať. Úrad práce vám nahradí 70 % preukázaných cestovných výdavkov, čo je od 4 do 35 € eur za mesiac.
 • Kurzy na získanie kvalifikácie, RE-PAS. Úrad práce podporuje snahu získať vyššiu kvalifikáciu alebo rekvalifikáciu. A to aj prostredníctvom poskytnutia grantu na absolvovanie rekvalifikačného kurzu. Podmienkou je, že musíte byť uchádzačom o zamestnanie, evidovaným na Úrade práce sociálnych vecí a rodiny, ktorý za posledných 5 rokov neabsolvoval cez úrad práce podobný kurz. Ak spĺňate túto podmienku, potom si vyberiete kurz, o ktorý máte záujem. Kontaktujete prevádzkovateľa daného kurzu s tým, že oň máte záujem cez RE-PAS. Mnohí prevádzkovatelia vám pomôžu s vyplnením potrebných žiadostí.

3. Zostaňte aktívni

To, že nechodíte do práce neznamená, že budete celé dni vysedávať pred televízorom, playstation alebo počítačom. Doprajte si pár dní na vybavenie úradných povinnosti a krátku regeneráciu. No ak sa nerozhýbete za mesiac, dva alebo tri, môžete mať problém s nájdením novej práce a vrátením sa do pracovného režimu. Preto by ste mali zostať aktívni.

 1. Hľadajte si prácu aktívne – sledujte novinky a trendy v životopisoch. Aktualizujte svoj životopis alebo si pripravte nový. Dôležité je, aby bol stručný, obsahovo relevantný a zaujímavý. Taktiež sa zamyslite, o akú prácu by ste mali záujem. Okrem vyhľadávania pracovných ponúk, nezabudnite svoj životopis zverejniť aj v databáze životopisov, kde si vás môže vyhľadať sám zamestnávateľ a osloviť s pracovnou ponukou. Postupne môžete svoje siete rozhodiť aj na svojich známych. Dobrým zdrojom ponúk pre niektoré odvetvia sú aj sociálne siete. Dôležité je byť konzistentní a nenechať sa odradiť, ak sa vám na prvých pár životopisov nikto neozve.
 2. Zlepšite svoje soft skills – mnoho spoločností sa pri výbere nových zamestnancov pozerá na ich tzv. mäkké zručnosti. To sú schopnosti, ktoré sa využívajú pri medziľudskej interakcii a odvíjajú sa od vašej osobnosti, napr. komunikačné schopnosti, emocionálna inteligencia, time management, analytické myslenie a pod. Zlepšovať si ich môžete prostredníctvom rôznych kurzov (online aj offline), tréningom alebo štúdiom rôznych publikácií. A nezabudnite ich zahrnúť do životopisu.
 3. Zostaňte aktívni aj fyzicky – aby ste si zachovali zvyk chodiť do práce, nájdite si zmysluplné aktivity, ktoré vám vyplnia čas. Môžete viac športovať, hľadať si prácu z kaviarne alebo tráviť viac času s deťmi či vnúčencami. Dôležité je, aby ste vychádzali z domu a stretávali sa ľuďmi.

TIP: Vyskúšajte dobrovoľníctvo. Využijete svoj čas zmysluplne a podáte pomocnú ruku, tam kde je treba. Vďaka dobrovoľníctvu môžete spoznať nových ľudí, získať nové skúsenosti a zároveň vám pribudne riadok do životopisu, ktorý vám môže pomôcť k novej práci.

4. Vyskúšajte spôsoby ako si privyrobiť

Ak ste evidovaní na úrade práce, môžete požiadať o vyplácanie podpory v nezamestnanosti. Podmienkou je, aby ste za posledné štyri roky boli poistení v nezamestnanosti minimálne dva roky, to znamená mali ich odpracované u zamestnávateľa. Dávku v nezamestnanosti vypláca Sociálna poisťovňa po dobu 6 mesiacov. Okrem toho máte ešte iné možnosti, ako si prilepšiť:

 • Pracujte na dohodu. Ak ste evidovaní na úrade práce, môžete vykonávať prácu mimo pracovného pomeru, teda prácu na dohodu.  A to v rozmedzí maximálne 40 dní za kalendárny rok. Zároveň si musíte dať pozor na to, aby odmena za vykonávanú prácu nepresiahla 210, 20 € za mesiac (suma životného minima pre plnoletú fyzickú osobu). Pamätajte, že akúkoľvek prácu, za ktorú dostanete odmenu, musíte nahlásiť na Úrad práce.
 • Ponúknite svoje služby ostatným. Ste domáci majster, nevadí vám upratovať alebo by ste vedeli doučovať, či postrážiť deti? Privyrobiť si počas obdobia bez práce, môžete aj tak, že ponúknete svoje služby ľuďom, ktorí ich potrebujú. Vyskúšajte napríklad portál Domelia, ktorý funguje na princípe ponuky a dopytu služieb v domácnosti. Takéto práce vám pomôžu zostať v kontakte s ľuďmi a byť aktívni.
belanova@profesia.sk
Lucia Belanová
Copywriter
Profesia spol. s r.o.
Venuje sa oblastiam ako PR a komunikácia, no jej najväčšou vášňou je písanie textov na tie najrozličnejšie témy. Oddychuje pri filmoch a seriáloch. Keď si potrebuje vyvetrať hlavu, rada sa túla uličkami miest, alebo chodníčkami v horách.
Všetky články autora

Jeden komentár

 1. Pridal: Nada | 12. septembra 2019 09:05
  Odpovedať

  Dobry den. Kde si maju hladat ludia na Invalidnom dochodku privyrobenie – pracu ? Ked ID nepokryje takmer nic a musia pracovat kvoli prezitiu i ked nevladzu. Resp. aj v chranenej dielni, ak su prijati, musia splnit normu a vyrovnat sa v nej zdravym ludom, ktori tam pracuju.

Pridať komentár

Have your say!

správa *

meno *

e-mail *

Hľadať

Najčítanejšie za mesiac

Kategórie

Facebook