Blog Profesia.sk
nov
3

4 najdôležitejšie odpovede o facelifte Profesia.sk

Autor: | Kategórie: Zákulisie Profesie | Značky:
4 najdôležitejšie odpovede o facelifte Profesia.sk
Pracovný portál Profesia.sk dostal vynovenú tvár. Prečítajte si, aké zmeny sme pripravili pre zamestnávateľov a pre uchádzačov o prácu.

V posledných mesiacoch sme na Profesia.sk nezavádzali takmer žiadne technologické zmeny. Intenzívne sme pracovali na tom, aby sme vám po troch rokoch, ktoré ubehli od posledného redizajnu, priniesli opäť o čosi lepší užívateľský zážitok.

1. Prečo meníme Profesia.sk?

Naposledy sme dizajn Profesia.sk upravovali v roku 2012, kedy sme ako jeden z prvých slovenských portálov implementovali responzívny dizajn. Vďaka nemu sa stránka dokáže prispôsobiť zariadeniu, na akom si ju prezeráte. Znamená to, že sa inak poskladá na mobile a inak na klasickom monitore. Niektoré z funkcií však v tom čase bolo pre nás náročné prispôsobiť malým obrazovkám. Odvtedy však nastal posun v technologických možnostiach aj v trendoch web dizajnu, my sme sa veľa naučili, a preto sme teraz pristúpili k ďalším úpravám.

Svet internetu sa neustále mení a s ním aj potreby našich užívateľov. Len za posledný rok stúpla návštevnosť Profesia.sk z mobilných zariadení až o 11 %, čo znamená, že v súčasnosti každý tretí návštevník prichádza na stránku z mobilu alebo tabletu. Preto sme chceli zlepšiť použiteľnosť stránky pre tieto zariadenia, upratať dizajnové prvky a vylepšiť typografiu (písmo). Sami totiž vnímame, ako ťažko sa čítalo 13-pixelové písmo, najmä na veľkých monitoroch.

2. Čo teda presne zmeníme?

Nezrealizovali sme celkový redizajn portálu, len jeho jemný facelift. Nezmenili sme ceny ani funkcionalitu, iba sa vám Profesia.sk odteraz bude prezerať o čosi príjemnejšie. Hlavným cieľom faceliftu je lepšia čitateľnosť textu, moderný minimalistickejší vzhľad a najmä lepšia práca so stránkou na mobilných zariadeniach. Nemusíte nič meniť vo svojich užívateľských kontách. Profesia.sk je taká ako predtým, zmenu pocíti iba vaše oko.

profesia, facelift, redizajn, ponuka

Cieľom faceliftu je lepšia čitateľnosť textu a moderný vzhľad stránky na všetkých zariadeniach

3. Ako sa vás to dotkne?

Ak si prácu hľadáte

Pre uchádzačov o prácu sme vylepšili vyhľadávanie ponúk. Vo fulltextovom vyhľadávaní môžete kombinovať viacero kritérií a pomôže vám aj inteligentný našepkávač. Taktiež si môžete orezať a otočiť profilovú fotografiu v životopise. A určite sa oplatí spomenúť aj upravený vzhľad pracovných ponúk, ktoré získali krajšiu podobu na mobilných zariadeniach aj na väčších monitoroch.

Uchádzači o prácu si môžu orezať a otočiť profilovú fotografiu v životopise

Ak prácu ponúkate

Používatelia na strane firiem zase v lepšie čitateľnej forme vidia životopisy potencionálnych kandidátov. Zjednodušili sme aj zadávanie kľúčových informácií vo formulári ponuky, konkrétne platu, miesta práce, pozície a vzdelania. A čo ma osobne veľmi teší, tabuľky so štatistikami pracovných ponúk sú responzívne tiež. Zamestnávatelia si ich tak môžu pozrieť aj z mobilu.

profesia, facelift, redizajn, vyhľadávanie

Fulltextové vyhľadávanie umožňuje kombinovať viacero kritérií súčasne

4. Z čoho sme vychádzali?

Pred samotným faceliftom sme si stanovili ciele a najdôležitejším je pre nás zachovať či prípadne zvýšiť konverzné pomery. To znamená, že sme chceli priniesť takú dizajnovú zmenu, ktorú bez problémov prijmú naši súčasní užívatelia a zapáči sa aj novým. Celý projekt sme teda rozdelili do piatich fáz – príprava, implementácia, vylaďovanie, ostrá prevádzka a vyhodnotenie.

V prípravnej fáze sme uskutočnili dve nezávislé užívateľské testovania (User testing) v profesionálnych UX agentúrach. User testing nám pomohol odhaliť a hneď aj opraviť niektoré drobné chyby. Po šiestich mesiacoch od nasadenia zmien ho chceme zopakovať, aby sme si potvrdili lepšiu použiteľnosť. Podarilo sa nám zrealizovať aj audit súčasného dizajnu, ktorý slúžil ako podklad k vyladeniu dizajnových prvkov. Pri úprave formulárov sme sa opierali o analytické údaje.

Pri úpravách sme zohľadňovali aj podnety od vás – uchádzačov hľadajúcich na Profesia.sk uplatnenie aj zamestnávateľov, ktorí tu zverejňujú pracovné ponuky. Myslím si, že samotné vyhodnotenie bude preto najkrajšia časť projektu. Dúfam, že sa vám zmena páči.

Najdôležitejšie fakty na záver

 

 • Zmenili sme vzhľad Profesia.sk.
 • Ide o dizajnovú zmenu, nie zmenu obsahu.
 • Stránka je použiteľnejšia na mobiloch a tabletoch.
 • Písmo je čitateľnejšie, prvky prehľadnejšie.
 • Ide nám o váš príjemný pocit z návštevy stránky.
ivanovicova@profesia.sk
Alžbeta Ivanovičová
Produktová manažérka Profesia.sk
Profesia spol. s r.o.
Miluje šport, tak rozbehla e-shop so športovým vybavením. Skúsenosti s riadením webu ju priviedli do Profesie na pozíciu produktovej manažérky. Riadi kompletný životný cyklus portálu Profesia.sk.
Všetky články autora

23 komentárov

 1. Pridal: Beáta | 4. novembra 2015 08:09
  Odpovedať

  Dobrý deň,

  pri vytváraní životopisu je možnosť zadať termín možného nástupu do zamestnania. Avšak v tlačenej forme už tento údaj chýba. Zamestnávatelia nás potom kontaktujú úplne zbytočne, ak potrebujú zamestnanca ihneď, keďže nie každý má možnosť z práce odísť ihneď. Bolo by možno vhodné zvážiť, či by nebolo vhodné, aby bola táto informácia uvedená priamo v životopise. V súčasnosti to riešime len tak, že termín možného nástupu vpisujeme do sprievodného listu, čo nemusí byť vždy vhodným riešením.
  Ďakujem.

  • Pridal: Alžbeta Ivanovičová | 4. novembra 2015 14:14
   Odpovedať

   Dobrý deň Beáta, myslím si, že je správne, ak termín možného nástupu uvádzate v motivačnom prípadne sprievodnom liste. Každopádne Vám ďakujem za návrh, v budúcnosti sa ho pokúsim zvážiť pri implementácii ďalších zmien.

 2. Pridal: Simoneta | 5. novembra 2015 16:14
  Odpovedať

  Dobrý deň,
  chcela by som vás poprosiť keby ste tam povinne mohli zadať kde sa tá práca nachádza a nie len napr. Bratislava. Bolo by vhodné dať buď Bratislava III, Bratislava Ružinov alebo Bratislava VW, pretože ak mi niekto zavolá a je tam napr. len Bratislava, tak pre mňa ako dochádzajúcu je na zváženie a hlavne hádanie kde sa tá firma nachádza.
  2, dávať tam povinne sumu brutto, lebo ak si vás niekto zavolá na pohovor a tvári sa ako keby dával milióny, dáva len minimálnu mzdu, tak to by šetrilo mojím časom aby som tam nemusela písať, ale aj ich že robia akože pohovor.

  Prajem pekný deň
  Simoneta Baťková

  • Pridal: Alžbeta Ivanovičová | 6. novembra 2015 09:14
   Odpovedať

   Dobrý deň Simoneta, zamestnávatelia musia pri zadávaní pracovnej ponuky uviesť miesto výkonu práce (kraj alebo mesto). Presná adresa aj naďalej ostáva ako nepovinná položka. Ako pomôcka Vám môže slúžiť adresa firmy, ktorá je zvyčajne uvedená pri informáciách o inzerujúcej spoločnosti. Zároveň by som Vám poradila, aby ste vždy pri plánovaní pohovoru požiadali danú spoločnosť o zaslanie potvrdzujúceho e-mailu s presnou adresou, kam sa máte dostaviť.

 3. Pridal: Filip | 5. novembra 2015 18:08
  Odpovedať

  Dúfam, že už konečne vytvoríte možnosť označovať zamestnávateľov, ktorých ponuky sú klamlivé, pofidérne, neponúkajú v skutočnosti to, čo tam píšu a ich cieľom je zisk pochádzajúci práve z ľudí, ktorí sa snažia finančne dostať na nohy.

  Aj jednoduchá červená bodka z počtom ľudí, ktorí vystríhajú pred ponukou alebo zamestnávateľom by postačila.

  Inak to tu nemá veľký zmysel.

  Dúfam, že nie som jediný kto si všimol, že tu chýba určitá prehľadná možnosť navzájom sa upozorniť na zavádzajúce ponuky.

  • Pridal: Alžbeta Ivanovičová | 6. novembra 2015 09:19
   Odpovedať

   Dobrý deň, v rámci Faceliftu nepridávame možnosť označovať zamestnávateľov, ktorú uvádzate. Skúsime túto možnosť zvážiť v budúcnosti. Ďakujeme.

   • Pridal: Škuta F. | 16. novembra 2015 15:23
    Odpovedať

    Super nápad. Ale profesia.sk by išla proti svojim chlebodárcom. Bohužiaľ ľudia nimi niesú.

  • Pridal: Peter | 7. novembra 2015 14:58
   Odpovedať

   Páči sa mi. Taká funkcia by bola veľmi užitočná.

  • Pridal: Jana | 12. novembra 2015 17:59
   Odpovedať

   Pripájam sa k Vášmu návrhu a 100% s ním súhlasím. Takýmto nenápadným spôsobom by mohli byť označení nespoľahliví zamestnávatelia. Ušetrilo by to veľmi veľa sklamaní a ochoty veriť, že za inzerátom sa nachádza aspoň ako tak spoľahlivý a slušný zamestnávateľ.

  • Pridal: Dominika Babulicová | 19. novembra 2015 14:02
   Odpovedať

   Filip, ešte by som doplnila, že robíme všetko pre to, aby sa na Profesia.sk klamlivé a pofidérne firmy či ponuky ani neobjavili. O tom, ako sa o to snažíme, si môžete prečítať tu: http://blog.profesia.sk/preco-je-profesia-najspolahlivejsi-pracovny-portal/
   Ak máte pocit, že ste niekedy na takúto firmu či ponuku narazili, sme pripravení a aj riešime všetky podnety, ktoré dostávame. Preto je dobré po ukončení hodnotiť aj výberové konania, o tom sme viac písali tu:
   http://blog.profesia.sk/3-dobre-dovody-preco-by-ste-mali-hodnotit-vyberove-konania/
   Len vďaka spolupráci so všetkými našimi klientmi (či firmami, alebo uchádzačmi) môžeme prinášať kvalitné služby. A za to sme vďační :)

 4. Pridal: Peter | 6. novembra 2015 08:22
  Odpovedať

  Dobrý deň

  Čo sa tyká fotografie v životopise, ved je taký zákon o ochrane osobných údajov, že sa nemá vôbec zverejňovať fotka. Ine pracovné portály fotografie životopisu nezverejňujú vôbec.

  Len Váš jediný pracovný portál zverejňuje. Tak ako to je vlastne ?

  • Pridal: Alžbeta Ivanovičová | 6. novembra 2015 09:20
   Odpovedať

   Dobrý deň Peter, fotografiu v životopise sprístupňujeme zamestnávateľom iba v prípade, že nám zašlete písomný súhlas na jej sprístupnenie. Tento postup je konzultovaný a schválený Úradom na ochranu osobných údajov. V opačnom prípade sprístupnená nie je, ostáva však súčasťou životopisu. Ak si teda stiahnete životopis vo formáte PDF bude jeho súčasťou.

 5. Pridal: Soňa | 12. novembra 2015 05:28
  Odpovedať

  Dobry den,

  bolo by mozne pre uchadzaca pri rozsirenom hladani doplnit nasledovne ? :

  Pri pracovnej oblasti, ked chcete vybrat 2-3 oblasti z ponukanej roletky – neda sa zadat zaciatocne pismeno. Vzdy musite hladat od zaciatku roletky, teda od pismena A. Ked vyberiete jednu oblast, roletka sa vam vrati na zaciatok a zase musite rolovat na pismeno, ktore potrebujete. Pri vyberani napr 5 oblasti je to velmi nekomfortne. Pisem o vyhladavani na ipade.

  Dakujem,

  Soňa

  • Pridal: Alžbeta Ivanovičová | 12. novembra 2015 10:44
   Odpovedať

   Dobrý deň Soňa, nie som si úplne istá o ktorom políčku hovoríte. Každopádne použiteľnosti políčok "Pracovná pozícia" a "Miesto práce" v rozšírenom vyhľadávaní ponúk sme sa venovali. Bude možné do nich písať, tým obmedziť počet položiek v roletke a zvoliť viacero možností. V aktuálnej testovacej prevádzke nám to funguje dobre aj na mobiloch a tabletoch. Dnes som dokonca špeciálne skúšala iPad a fungovalo to v poriadku. Dúfam, že po nasadení do živej prevádzky budete spokojná aj vy. Prajem pekný zvyšok dňa.

 6. Pridal: Martin | 14. novembra 2015 18:59
  Odpovedať

  Dobry den,

  pri vyvarani zivotopisu je moznost pridat certifikat/skolenie. Chyba mi tu moznost uviest udaj od kedy do kedy je platny certifikat, ktory som na skoleni ziskal. Neuvazujete o pridanie doplnujucich informacii v tejto casti?

  Ziadost o referenciu je mozne poslat iba v Slovenskom jazyku – planujete pridat aj ine jazyky?

  Prajem pekny den,

  S pozdravom Martin.

  • Pridal: Alžbeta Ivanovičová | 16. novembra 2015 09:47
   Odpovedať

   Dobrý deň Martin,
   o možnosti pridať doplňujúce informácie ku kurzom a školeniam som zatiaľ neuvažovala. Odporučila by som Vám napísať platnosť certifikátu do jeho názvu, napríklad "Názov certifikátu (platný od 11/2015 do 10/2016)". Myslím, že takáto informácia bude personalistom postačovať a v prípade ďalších otázok sa na daný kurz alebo certifikát opýtajú.

   Čo sa týka referencií, v prípade, že ste prihlásený do svojho užívateľského konta, máte možnosť si celú stránku prepnúť v pravom dolnom rohu do anglického jazyka. Tým pádom budete mať aj formulár "Žiadosť o referenciu" v anglickom jazyku. Hodnotiteľ tak dostane e-mail s výzvou na poskytnutie referencie taktiež v anglickom jazyku.

   Dúfam, že som Vám aspoň trochu pomohla. Želám pekný deň.

 7. Pridal: Dusan | 19. novembra 2015 09:45
  Odpovedať

  Zdravim,
  po novom nieje mozne oznacit celu skupinu napr. Administrativa ale len jednotlive profesie. Chyba, alebo zamer.
  Dakujem
  Dusan

  • Pridal: Alžbeta Ivanovičová | 19. novembra 2015 13:44
   Odpovedať

   Dobrý deň Dušan,
   bol to zámer. Robili sme hĺbkovú analýzu a užívatelia zadávali najmä konkrétne pracovné pozície. Preto som sa rozhodla, že budú môcť zvoliť viacero pracovných pozícií a nie celú kategóriu.

   Zároveň predchádzajúce políčko nebolo responzívne tj. nefungovalo na mobiloch a tabletoch, čo bol ďalší z dôvodov nahradiť ho.

   Celá kategória sa dá zvoliť vpravo hore vo fulltextovom vyhľadávaní alebo na http://www.profesia.sk/praca/ vo vyhľadávaní vľavo hore. Následne môžete ďalej filtrovať.

   Pripúšťam však, že ak túto funkciu bude požadovať viacero užívateľov, pokúsime sa ju vrátiť.

   Želám pekný deň.

 8. Pridal: Martina | 19. novembra 2015 11:29
  Odpovedať

  Dobrý deň,

  chcela by som sa opýtať, či je možné povinne dávať do kolonky Plat (brutto) konkrétnu sumu, a nie iba slovo "dohodou". Uchádzač o zamestnanie, potom reaguje na ponuky, ktoré aj nemusia spĺňať jeho platové očakávania. Takisto, firma si ušetrí čas so selekciou početne zaslaných životopisov a takisto s pohovormi.

  Takisto, by bolo dobré, hlavne pre mamičky, ktoré majú deti v škôlkárskom veku, aby bola možnosť pre firmy, kde sa prezentujú, resp. charakterizujú, dať kolonku, či je alebo nie je prístupná akceptovať mamičky po materskej, resp. s malými deťmi. A bol by to povinný údaj. Mám veľmi veľa negatívnych skúseností s reakciami firiem priamo na pohovoroch, keď sa dozvedia, že mám malé deti, a samozrejme, že odpoveď na prijatie je následne negatívna… Samozrejme, že je to diskriminácia, ale deje sa to denno-denne, nie je to iba moja skúsenosť…

  Ďakujem.

  Martina

  • Pridal: Alžbeta Ivanovičová | 19. novembra 2015 14:10
   Odpovedať

   Dobrý deň Martina,

   firmy aktuálne nie sú povinné zadávať v ponukách ponúkaný plat (brutto). Súhlasím s Vami, že ako pre uchádzača tak aj pre firmu to môže byť veľká pomôcka, avšak nie všetky firmy sú ochotné plat zverejňovať. Takisto si myslím, že na Slovensku je téma zverejňovania platov relatívne veľké tabu, v porovnaní napr. so susedným Rakúskom alebo s Fínskom. Z tohto dôvodu v dohľadnej dobe neplánujem zadávanie platových podmienok dať ako povinnú položku.

   Čo sa týka vhodnosti pracovných ponúk pre mamičky, toto je tiež na individuálnom zvážení jednotlivých zamestnávateľov. Pri vytváraní pracovných ponúk majú možnosť takúto informáciu uviesť pri dodatočných informáciách o pracovnom mieste.

   Napriek tomu, že na vaše návrhy neodpovedám kladne, verím, že moja odpoveď je postačujúca. Prajem Vám pekný deň a veľa úspechov pri hľadaní práce.

 9. Pridal: Sasa | 19. novembra 2015 22:15
  Odpovedať

  Dobry vecer,

  taktiez by som sa rada pridala ku komentu pana Dusana, co sa tyka vyhladavania podla oblasti Administrativa, Ludske zdroje a personalistika…..myslim si, ze tato funkcionalita by tam mohla zostat pretoze pod Administrativu patri aj Asistentka, Office managerka, Referentka a najde mi tie ponuky hned na prvy krat a nemusim tie ponuky zadavat zvlast pre kazdu poziciu.

  Dakujem a zelam vela uspechov.

  Sasa

 10. Pridal: Michaela Tokarova | 21. novembra 2015 02:59
  Odpovedať

  Dobry vecer,hladam grigadu,alebo dlhodobu pracu

  pomozte mi prosim ,jedna sa o humenne

  • Pridal: Alžbeta Ivanovičová | 23. novembra 2015 10:27
   Odpovedať

   Dobrý deň Michaela,
   ponuky práce v Humennom (brigády alebo prácu na trvalý pracovný pomer) nájdete vyfiltrované na tomto odkaze: http://www.profesia.sk/praca/humenne/

   V ľavom menu, máte ďalej možnosť filtrovať ponuky podľa vašich požiadaviek. Prajem veľa úspechov pri hľadaní práce.

Pridať komentár

Have your say!

správa *

meno *

e-mail *

Hľadať

Najčítanejšie za mesiac

Kategórie

Facebook