Blog Profesia.sk
jan
23

Ako stereotypy bránia funkčnej inklúzii na pracovisku?

Autor: | Kategórie: Pracovný život | Značky: ,
Ako stereotypy bránia funkčnej inklúzii na pracovisku?
Nerovnomerné zastúpenie žien vo vrcholových pozíciách, predsudky voči rómskej komunite či odsúvanie ľudí so zdravotným znevýhodnením alebo inou sexuálnou orientáciou na okraj pracovného kolektívu sú situácie, ktoré bránia vzniku inkluzívneho pracovného prostredia. Čo je to inklúzia na pracovisku a aké stereotypy bránia jej funkčnosti?

Inklúzia (ešte stále) nie je bežná

Inkluzívne pracovné prostredie rešpektuje autenticitu a jedinečnosť každého zamestnanca. V takomto prostredí pracujú vedľa seba kolegovia bez ohľadu na ich rozdielnosti. S rešpektom a vzájomnou podporou.

Inkluzívne prostredie umožňuje naplno využívať potenciál rôznorodého pracovného tímu. Samozrejmosťou sú rovnaké príležitosti pre všetkých, a to bez ohľadu na pohlavie, orientáciu, zdravotný stav či vierovyznanie. Takýto stav je žiadúci, no zďaleka nie samozrejmý.

Napriek tomu, že slovenská legislatíva podporuje takéto prostredie, realita je iná. Podľa údajov z minuloročnej štúdie Woman in Business je na vrcholových miestach iba 15 % žien, až 85 %  pozícií vo vrcholovom manažmente zastávajú muži. Čo bráni úplnej inklúzii v slovenských firmách?

Prekážky inkluzívneho pracovného prostredia

Zaužívané stereotypy alebo prekážky, ktoré bráni inkluzívnemu pracovnému prostrediu majú rozličnú podobu. Ich obsah zachytávajú nasledujúce štyri skupiny.

1. Rodové stereotypy

Ak ste zamestnanec či zamestnankyňa v slovenskej firme, je väčšia pravdepodobnosť, že vaším nadriadeným bude muž. Muži zastávajú vedúce pozícii častejšie ako ženy.

Okrem nerovnomerného zastúpenia pohlaví v manažmente je problémom aj nerovné mzdové ohodnotenie oboch pohlaví. Európske štatistiky tvrdia, že ženy musia pracovať približne o dva mesiace dlhšie, aby dosiahli rovnaké platové ohodnotenie ako muži. Samozrejme, na rovnakej pozícií a s rovnakými skúsenosťami a nasadením. Na tieto rodové stereotypy každoročne poukazuje konferencia Equal Pay Day.

2. Etnické stereotypy

Predsudky voči marginalizovaným skupinám sú na Slovensku hlboko zakorenené. Toto nesprávne nastavenie obmedzuje prístup k pracovným príležitostiam okrajových skupín obyvateľstva.

Typickým príkladom je rómska komunita. Etické stereotypy ovplyvňujú ich zamestnanosť a integráciu. V časoch zvýšenej migrácie obyvateľstva sa môže tento stereotyp dotýkať aj ukrajinských, srbských či sýrskych obyvateľov, ktorí si vybrali Slovensko ako druhý domov a snažia sa uplatniť na trhu práce.

3. Vekové stereotypy

Zosúladenie zamestnancov z rôznych generácií je pre manažment slušná výzva. Prevláda vo firme názor, že starší zamestnanci nie sú schopní adaptovať sa na nové technológie? Že sú príliš pomalí a nedokážu reagovať na zmeny? Alebo naopak, že mladší nemajú dostatok skúseností, chýbajú im pracovné návyky a sú leniví?

Takéto predsudky môžu viesť až k diskriminácii na základe veku a vytváraniu stereotypov, ktoré bránia vzniku a rozvoju inkluzívneho pracovného prostredia.

4. Stereotypy voči ľuďom so zdravotným znevýhodnením

Mnohé spoločnosti i samotní zamestnanci zastávajú názor, že ľudia so zdravotným znevýhodnením nie sú schopní plniť pracovné úlohy. To často vedie k ich vylúčeniu z pracovného procesu. Aj tento stereotyp je potrebné zbúrať.

Prítomnosť ľudí so zdravotným znevýhodnením na pracovisku prináša väčšiu mieru empatie, ľudskosť i nové pohľady na vykonávanú prácu. O pozitívach včleňovania ľudí so zdravotným znevýhodnením nielen do pracovného, ale i do celospoločenského života hovorila na TEDeX konferencii psychologička a organizátorka medzinárodného festivalu tvorivosti a fantázie Jašidielňa, Soňa Holúbková.

5. Stereotypy v oblasti sexuálnej orientácie

Priznanie homosexuálnej orientácie v pracovnom kolektíve, v ktorom sú zakorenené predsudky voči lezbám či gayom, si vyžaduje obrovskú dávku odvahy.

Stereotypy v oblasti sexuálnej orientácie sú v slovenských firmách silno prítomné, čo bráni rozvoju inkluzívneho pracovného prostredia. To, že ste homosexuálom, nemôže mať vplyv na vaše ohodnotenie, prístup nadriadeného či kolegov a tiež nesmie negatívne ovplyvňovať príležitosti na váš kariérny rast.

Dôsledky stereotypov

Stereotypy vedú k diskriminácii, znižujú morálku zamestnancov a obmedzujú diverzitu názorov. Vo výsledku majú negatívny vplyv na výkon, produktivitu, atmosféru a firemnú kultúru. Odstránenie stereotypov je kľúčové pre vytvorenie inkluzívneho pracovného prostredia. Začnime na tom pracovať každý od seba.

fabrici-fake-user
Zuzana Fabrici
Copywriterka
Profesia spol. s r.o.
Marketingu sa venuje niekoľko rokov, najviac ju však ťahá k písaniu. Energiu si dobíja pri športe, zaspáva pri (ne)dobrej knihe. Miluje žltú farbu, vôňu lesa a pyžamové rána.
Všetky články autora

Pridať komentár

Have your say!

správa *

meno *

e-mail *

Hľadať

Najčítanejšie za mesiac

Kategórie

Facebook