Blog Profesia.sk
dec
28

Choroby z povolania: Keď práca ohrozuje naše zdravie

Autor: | Kategórie: Pracovný život | Značky:
Choroby z povolania: Keď práca ohrozuje naše zdravie
Choroby z povolania môžu dobehnúť každého. Nezáleží pri tom, či pracujete v nadmerne hlučnom, prašnom či toxickom prostredí. Ohrození sú pracovníci v sklade, stavbári, zdravotníci, ale aj účtovníci či iní administratívni pracovníci. Ako chorobám predchádzať, aké faktory ich ovplyvňujú a aké sú tie najtypickejšie choroby z povolania?

Čo je to choroba z povolania? 

Ak vás trápia zdravotné problémy, ktoré priamo súvisia s vykonávanou prácou alebo pracovným prostredím, môže ísť o chorobu z povolania. Hovoríme o špecifických zdravotných problémoch, ktoré sa dostavia pri dlhodobom vystavovaní sa určitému nepriaznivému vplyvu na pracovisku.

Napadol vám ako prvý hluk a zápach? Nie ste jediní. Sú to najbežnejšie faktory zodpovedné za choroby z povolania. Nezamieňajte si ich však s pracovným úrazom. Ak v sklade spadne paleta s tovarom na vašu ruku, ktorú zlomí, ide jednoznačne o pracovný úraz. Úraz je náhly a zrejmý. Choroby z povolania sa vyvíjajú postupne a ich dopady sa môžu prejaviť až o niekoľko rokov.

Prichádza nenápadne, buďte v strehu

Choroby z povolania môžu byť spôsobené rôznymi faktormi. Naoko sa môžu tieto faktory zdať neškodné, no ich dlhodobé pôsobenie môže mať neblahé následky na vaše zdravie.

Fyzické faktory

Zaraďujeme sem rozličné vibrácie zo strojov a zariadení, ionizujúce či ultrafialové žiarenie, ale i zvýšený tlak vzduchu. S lasermi pracujú v kozmetických salónoch, rôznym druhom žiarenia sú vystavení najmä zdravotní pracovníci.

Najvýraznejším faktorom tejto skupiny je dlhodobé vystavenie sa hluku. Dlhodobá práca v nadmernej hlučnom prostredí môže byť príčinou zhoršenie sluchu vo vyššom veku.

Chemické látky

S toxickými chemikáliami, prachom, dymom alebo škodlivými výparmi prichádzajú do kontaktu najčastejšie pracovníci laboratórií, ale i upratovačky či stavbári. Všetky spomínané faktory môžu dráždiť dýchacie cesty a pokožku, tiež môžu spôsobiť vážne vnútorné poškodenie. Aj keď ich koncentrácia minimálna, dlhodobé vystavovanie sa týmto látkam negatívne ovplyvňuje vaše zdravie.

Biologické faktory

Mikroorganizmy, baktérie, plesne či ďalšie biologické látky môžu po kontakte s pokožkou či vnútornými orgánmi viesť k vážnym zdravotným komplikáciám alebo infekčným ochoreniam. Najohrozenejšou skupinou sú zdravotníci, ktorí do kontaktu s biologickými materiálmi prichádzajú dennodenne.

Ostatné faktory

Do tejto skupiny zaraďujem faktory, ktoré nadmerne zaťažujú ľudský organizmus. Mentálne i fyzicky. Práca v stresujúcom pracovnom prostredí môže viesť k vyhoreniu. Na zdraví sa negatívne odráža aj vysoká psychická záťaž, tlak zo strany zamestnávateľa či napäté medziľudské vzťahy na pracovisku.

Spadá sem aj nadmerné zaťažovanie určitých častí tela, akými sú chrbtica či ruky. Ohrozenou skupinou sú najmä stavbári, ale tiež administratívni pracovníci s jednostranným zaťažovaním ruky a zápästia. Patrí sem tiež extrémna záťaž chladom či teplom, ktorú vo svojej práci zažívajú pracovníci v mraziarenských skladoch či pekári počas horúcich letných dní.

Preventívne opatrenia ochraňujú zdravie

Či už ste účtovník, stavbárka alebo zdravotník, zodpovedný prístup a dôsledné plnenie firemných nariadení a odporúčaní pomôže ochrániť vaše zdravie v práci.

  1. Vzdelávajte sa. Majte informácie o rizikách, o správnych pracovných postupoch.
  2. Chráňte sa. Používajte pri práci ochranné pomôcky. Noste respirátory, okuliare, ochranné oblečenie, topánky či rukavice.
  3. Vystrite sa. Nastavte si stoličku a opierku, prispôsobte výšku monitora. Vystrite si chrbát a nohy položte kolmo na zem.
  4. Vyšetrite sa. Absolvujte pravidelné lekárske prehliadky a odhaľte chorobu z povolania už v počiatočnom štádiu.

Typické príklady choroby z povolania

Zoznam 47 chorôb z povolania je prílohou k Zbierke zákonov č.461/2023. Okrem chorôb spôsobených chemickým látkami sa v zozname nachádzajú aj infekčné choroby či rakovina.

Svoje miesto má choroba lakťového nervu, tzv. tenisový lakeť, ktorý vzniká pri nútenej polohe horných končatín. Poznajú ho najmä maliari, stavbári, ale i kaderníčky.

Medzi kolegami v sedavých zamestnaniach je známy syndróm karpálneho tunela. Toto ochorenie postihuje tých, ktorí pracujú s rukami manuálne, rutinne a stereotypne. Či už s počítačovou myšou, šijacím strojom alebo maliarskym štetcom.

Choroby z povolania sú realitou, ktorá môže postihnúť každého z nás. Včasná prevencia, vzdelávanie a dodržiavanie bezpečnostných predpisov môžu výrazne znížiť riziko, že práca, ktorá vás živí, sa stane zdrojom zdravotných problémov.

fabrici-fake-user
Zuzana Fabrici
Copywriterka
Profesia spol. s r.o.
Marketingu sa venuje niekoľko rokov, najviac ju však ťahá k písaniu. Energiu si dobíja pri športe, zaspáva pri (ne)dobrej knihe. Miluje žltú farbu, vôňu lesa a pyžamové rána.
Všetky články autora

Pridať komentár

Have your say!

správa *

meno *

e-mail *

Hľadať

Najčítanejšie za mesiac

Kategórie

Facebook