Job sharing alebo jeho slovenský ekvivalent zdieľanie pracovného miesta je moderný pracovný model, pri ktorom sa delia o jednu pracovnú pozíciu dve alebo viaceré osoby.
Viacerí zamestnanci zabezpečujú plnenie všetkých úloh a povinností, ktoré sa vzťahujú k jednému pracovnému miestu. Majú pridelené adekvátne kompetencie k danej pozícii a nesú zodpovednosť za vykonanú prácu. Či už si pracovné povinnosti rozdelia rovnakým dielom na polovicu či tretiny alebo je rozdelenie nerovnomerné, závisí len od ich dohody.
Práca na čiastočný úväzok prináša zamestnancovi možnosť lepšie zladiť pracovný a osobný život. Zaisťuje menej stresu a prináša pocit užitočnosti. Nie je nútený vziať menej kvalifikovanú prácu a pokračuje v rozvoji a zveľaďovaní svojich skúseností.
Zamestnávateľ, ktorý vytvorí zdieľané pracovné miesto, má istotu, že práca bude vykonaná kompletne, nie čiastkovo. Zároveň mu job sharing pomôže udržať si kvalifikovaného pracovníka. Ak by takúto ponuku zamestnanec nedostal, zrejme by mu neostávalo nič iné, iba požiadať o ňu u konkurencie.
Lebo plný pracovný úväzok na osem hodín je nie pre každého. Nemusí sedieť zamestnancovi, ktorý pracuje na part-time na inom projekte alebo matke, ktorá sa vracia po rodičovej dovolenke. Malé dieťa si vyžaduje veľkú pozornosť rodiča a nepochybne aj veľa času. Ak je však zároveň matka či otec vysoko kvalifikovaný, pracovne ambiciózny a svoju odbornosť chce neustále zvyšovať, job sharing je vhodné riešenie.
V slovenských firmách je job sharing iba v plienkach. Aj keď ho vymedzuje §49 Zákonníka práce, v našich podmienkach je tento model využívaný minimálne.
V zahraničí začína byť job sharing bežnou praxou a novou alternatívnou k trvalému pracovnému pomeru a part-time práci. To, že tento model práce nie je na Slovensku rozšírený, môže súvisieť s dlhšou rodičovskou dovolenkou. Tá je na Slovensku až tri roky, no v zahraničí rodičia zostávajú s dieťaťom doma kratšie a do práce nastupujú skôr. Rovnako aj finančné náklady spojené so starostlivosťou o dieťa v materských školách alebo jasličkách sú zahraničí vyššie v porovnaní so Slovenskom. Rodičia sú tak nútení hľadať nové cesty a spôsoby návratu do pracovného kolotoča.
Vo Švajčiarsku je tento model veľmi populárny. Podľa prieskumov z Eurostatu viac ako tretina Švajčiarov pracuje na skrátený pracovný úväzok. Asociácia, ktorá sa venuje Optimalizácii práce na čiastočný úväzok sa vo svojej odbornej príučke, opisuje dôležitosť koučingu a cielených workshopov pri delení pracovného miesta. Zároveň upozorňuje na nevyhnutnosť presného definovania zodpovednosti a právomoci. Pri job sharingu sú očakávané aj osobnostné predpoklady ako otvorenosť, veľkorysosť a kritické myslenie.
Have your say!