Blog Profesia.sk
feb
17

Rekreačné poukazy a ich využitie v praxi

Autor: | Kategórie: Pracovné právo | Značky: ,
Rekreačné poukazy a ich využitie v praxi
Od 1. januára 2019 začala platiť novela Zákona o podpore cestovného ruchu, vďaka ktorej si budú niektorí pracujúci môcť užiť lacnejšiu dovolenku na Slovensku.  Aké podmienky musíte splniť, aby ste tento benefit získali?

Zaváži veľkosť firmy, v ktorej pracujete

Zamestnanci v súkromnej sfére budú mať na túto podporu nárok iba vtedy, ak pracujú pre stredne veľké a veľké firmy, čiže tie s 50 a viac zamestnancami. Ak je firma, v ktorej pracujete na rozhraní a neviete, či o túto dotáciu môžete žiadať, najdôležitejšie bude zistiť, aký bol priemerný evidenčný počet zamestnancov počas predchádzajúceho kalendárneho roka. Do tohto počtu sa nezarátavajú tzv. „dohodári“ ani zamestnanci na materských a rodičovských dovolenkách. Do priemerného počtu sa zarátavajú len zamestnanci pracujúci na trvalý pracovný pomer.

Ak má vaša spoločnosť menej ako 50 zamestnancov, nezúfajte. Aj váš zamestnávateľ vám môže poskytnúť takúto podporu. Ak sa s ním dohodnete, dá vám príspevok v rovnakej výške ako väčší zamestnávateľ. Príspevok vám tiež poskytne za rovnako výhodných podmienok.

…a tiež ako dlho ste zamestnaní u svojho zamestnávateľa

Ďalšou rozhodujúcou podmienkou pre získanie príspevku je to, ako dlho trvá váš pracovný pomer. Nárok na podporu vám vzniká až vtedy, keď odpracujete nepretržite aspoň 24 mesiacov. Ak ste začali pracovať 1. mája 2017, nárok na vrátenie nákladov na rekreáciu vám vznikne presne o dva roky, teda 1. mája 2019. Keďže Zákonník práce hovorí, že „splnenie podmienok na poskytnutie príspevku na rekreáciu sa posudzuje ku dňu začatia rekreácie“, 1. mája 2019 už môžete odísť na dovolenku, za ktorú vám vrátia časť nákladov.

Dovolenka ale aj pobyt pre vaše dieťa

Podľa zákona musí vaša rekreácia spĺňať dve základné podmienky. Prvou je, že sa musí uskutočniť celá na území Slovenska. Druhou podmienkou je, že musíte stráviť aspoň dve noci v ubytovacom zariadení. Nemusí to byť len jedno ubytovacie zariadenie. Môžete prespať napríklad aj v dvoch odlišných hoteloch, ak je to v rámci jedného pobytového balíka.

Môžete si žiadať aj vrátenie peňazí za stravovacie služby, výlet, wellness, kúpele a pod., ak sú tieto služby súčasťou rekreačného pobytu.

Zamestnávateľ vám musí preplatiť aj náklady na rodinného príslušníka (manžel, manželka, dieťa) alebo inú osobu, ktorá s vami žije v spoločnej domácnosti (napr. rodič, partner a pod.).

Na všetkých týchto akciách sa musíte zúčastniť osobne. Výnimkou sú „organizované viacdenné aktivity a zotavovacie podujatia“, na ktorých sa zúčastňuje vaše dieťa. Tieto vám preplatí váš zamestnávateľ aj vtedy, ak sa ich ako rodič osobne nezúčastníte. Vaše dieťa však musí byť žiakom základnej školy alebo prvých štyroch ročníkov strednej školy s osemročným študijným plánom (čiže osemročné gymnázium). Ďalej sa tieto aktivity musia uskutočniť počas školských prázdnin (môže ísť napríklad o letný tábor).

V akej výške vám patrí náhrada?

Podľa zákona je vám zamestnávateľ povinný uhradiť 55% nákladov, maximálne však len do výšky 275 eur. Znamená to, že ak zaplatíte 300 eur, za rekreáciu dostanete od zamestnávateľa 165 eur. Ak zaplatíte 500 a viac eur, dostanete maximálne sumu 275 eur. Nemusíte celú podporu minúť len na jeden výlet. Ak počas roka strávite na Slovensku viacero dovoleniek, za každú vám zamestnávateľ uhradí 55% nákladov, avšak len do celkovej výšky 275 eur za jeden kalendárny rok.

V prípade, že idete na výlet, ktorý vás stojí napr. 1000 eur a máte manžela alebo partnera, máte možnosť rozdeliť si pobytový balík na polovicu a druhú časť nechať fakturovať na svojho partnera. Takto si cestovné náklady rozdelíte na dve menšie časti, ktoré vám obom preplatia vaši zamestnávatelia.

Ak robíte na kratší úväzok, zamestnávateľ vám príspevok nedá v plnej výške. Máte právo len na pomernú časť tejto sumy. To znamená, že ak plný pracovný čas zamestnávateľa je 40 hodín za týždeň a vy robíte na 20 hodinový úväzok, máte možnosť žiadať len o 137,50 eur.

Ako vám zamestnávateľ vyplatí cestovné náhrady?

O náklady na rekreáciu musíte požiadať do 30 dní od skončenia rekreácie. Zamestnávateľovi musíte predložiť doklad, na ktorom bude uvedené vaše meno. Ten by vám mal peniaze za rekreáciu vrátiť v najbližšej výplate. Môžete sa však dohodnúť aj inak – napríklad, že vám náklady vráti hneď po predložení dokladu za rekreáciu.

Priamo v zákone zákonodarca počíta aj s inou, novou formou poskytovania príspevku. Ide o takzvané „rekreačné poukazy“, ktoré by mali slúžiť podobne ako slúžia dnes stravovacie kartičky. Ich použitie je limitované na poskytovateľov služieb, ktorí musia byť súčasťou certifikovanej siete.

Ďalšou výhodou pre vás je aj to, že za tento príspevok nemusíte platiť daň z príjmu, čo znamená, že vám (ani zamestnávateľovi) zaňho nevzniknú žiadne dodatočné náklady.

Okrem zamestnancov v súkromnej sfére získali tento benefit napríklad aj zamestnanci štátu, hasiči, záchranári, colníci, policajti, zamestnanci Národného bezpečnostného úradu, Slovenskej informačnej služby a profesionálni vojaci.

szabo@profesia.sk
Martin Szabo
Customer Support Specialist
Profesia spol. s r.o.
Vyštudovaný právnik. V Profesii pomáha uchádzačom a klientom zorientovať sa na stránkach Profesie a odpovedať na otázky o práci. Vo voľnom čase číta rád literatúru každého druhu.
Všetky články autora

12 komentárov

 1. Pridal: Monika | 27. februára 2019 13:53
  Odpovedať

  Dobry den, ma narok na rekreacne poukazy aj rodic na rodicovskej dovolenke, v pripade ze su splnene obidve kriteria (zamest.s poctom nad 50 a doba zamestnania viac ako 2 roky). Za odpoved vopred dakujem.

 2. Pridal: Martin Szabo | 27. februára 2019 14:14
  Odpovedať

  Dobrý deň, pani Monika.

  Podľa nášho názoru má aj zamestnanec na materskej alebo rodičovskej dovolenke (po splnení zákonných podmienok) nárok na preplatenie nákladov na rekreáciu, a to v rovnakej miere ako bežný zamestnanec. (Zákon síce vylučuje zamestnancov na materskej a rodičovskej z tzv. evidenčného počtu zamestnancov, nevylučuje ich však z nároku na tento príspevok, pokiaľ splnili podmienky).

 3. Pridal: Radka | 27. februára 2019 23:16
  Odpovedať

  Dobrý deň,

  je možné nárokovať si preplatenie rekreácie, ak sú všetky vyššie spomínané podmienky splnené, pobyt sa uskutočnil vo februári tohto roku, ale faktúra za túto rekreáciu bola vystavené v decembri 2018?

  Ďakujem za odpoveď

  • Pridal: Martin Szabo | 28. februára 2019 13:06
   Odpovedať

   Dobrý deň, pani Radka,

   podľa nášho názoru je možné nárokovať si preplatenie pobytu, ktorý sa uskutočnil vo februári, aj keď bola faktúra zaplatená už v decembri 2018. Zákon totiž v priamo v § 152a ods. 1 hovorí "Splnenie podmienok na poskytnutie príspevku na rekreáciu sa posudzuje ku dňu začatia rekreácie." Podobne aj v ods. 6 sa píše, že náklady zamestnávateľ preplatí "do 30 dní odo dňa skončenia rekreácie" (za rozhodujúcu udalosť pre plynutie lehoty teda zákon považuje začiatok rekreácie a nie dátum zaplatenia faktúry). Kľúčové pre vás bude preukázať oprávnené oprávnené výdavky v 30 dňovej lehote.

 4. Pridal: Gabriela Kováčová | 26. marca 2019 10:55
  Odpovedať

  Dobrý deň,
  ako je to v prípade detí zamestnanca, pokiaľ sú tieto už zaopatrené a nežijú v spoločnej domácnosti so zamestnancom? Môže v tomto prípade zamestnanec požiadať o príspevok, ak sa jeho dospelé deti rekreovali spoločne so zamestnancom? Deti si nebudú uplatňovať príspevok na rekreáciu u svojho zamestnávateľa.
  Gabriela

  • Pridal: Janko | 27. mája 2019 10:42
   Odpovedať

   V zákone to nie je exaktne uvedené, ale vo všeobecnosti sa považuje za dieťa nezaopatrené dieťa. V prípade že nežijú deti s vami v spoločnej domácnosti, mohol by sa zamestnávateľ zdráhať preplatiť časť pobytu. Odporúčam dohodnúť sa s hotelom resp. ubytovacím zariadením, aby na faktúre bolo iba vaše meno, počet nocí a celková suma. Väčšinou s tým ubytovacie zariadenia nemajú problém.

 5. Pridal: Andrea | 13. mája 2019 15:12
  Odpovedať

  Dobry den,
  ak je faktura vystavena iba na moje meno a nikde na fakture sa neuvadza, ze som tam bola s partnerom (nemame spolocne trvale bydlisko, aj ked zdielame jednu domacnost), mam narok uplatnovat si prispevok na zaklade celej sumy alebo sa mi bude ratat iba polovica?

 6. Pridal: Pútecová | 7. októbra 2019 13:54
  Odpovedať

  Dobrý deň, mám kúpený pobyt cez booking. Nakoľko som platila kartou a nepožadovala som stornovanie, dostala som zľavu za predčasné zaplatenie. Pobyt stojí 393€, ale platba za pobyt cez platobnú kartu bol iba 363€. Ubytovacie zariadenie mi však vystaví FA vo výške 393€, mám potvrdenie od spoločnosti booking, že som zaplatila za ubytovanie 393€, ale v bankovom výpise mám 363€. Ako si mám teraz vykázať rekreačný poukaz u zamestnávateľa? Bude akceptovať faktúr vo výške 393€ a platba bude 363€?

  Ďakujem

 7. Pridal: Ondrej | 23. októbra 2019 16:46
  Odpovedať

  Dobry den. Mam narok na preplatenie poukazu ak som bol v kupeloch kde mi bola ystavena PN. V kupeloch som platil doplatok za ubytovanie, miestnu dan , pozicanie bicykla, vstupy do bazena a sauny.

 8. Pridal: Ing. Milan Taraba, | 19. novembra 2019 12:18
  Odpovedať

  Dobrý deň, mám dva pracovné úväzky u toho istého zamestnávateľa (50 % učiteľ a 50% zásobovač) .Chce by som sa spýtať,či mám nárok na príspevok na rekreáciu a či v plnej sume.S pozdravom Taraba. Vopred ďakujem.

 9. Pridal: Jolllkaa | 2. decembra 2021 14:26
  Odpovedať

  Dobrý deň,
  absolvovala som v počas PN kúpeľnú liečbu po operácii . Pobytu sa zúčastnil som mnou aj môj manžel na dobu jedného týždňa a uhradila som za neho pobyt aj s odporúčanými procedúrami ako za samoplatcu platobnou kartou z účtu vedeného na moje meno.
  Mám nárok na uplatnenie si uhradenej sumy ktorú som uhradila za manžela ako samoplatcu formou
  žiadosti o poskytnutie príspevku na rekreáciu ?
  Ďakujem za odpoveď

 10. Pridal: Michal | 11. februára 2023 17:19
  Odpovedať

  Dobrý deň.
  Mám nárok na rekreačný poukaz aj keď som vo výpovednej lehote?
  Ďakujem

Pridať komentár

Have your say!

správa *

meno *

e-mail *

Hľadať

Najčítanejšie za mesiac

Kategórie

Facebook