Blog Profesia.sk
dec
20

7 najlepších spôsobov, ako v budúcom roku ušetriť peniaze

Autor: | Kategórie: Motivácia a rozvoj | Značky: , ,
7 najlepších spôsobov, ako v budúcom roku ušetriť peniaze
Sú ústrednou témou vašich novoročných predsavzatí peniaze? Prečítajte si sumár najlepších sporiacich výziev, ktoré sa vám v budúcom roku oplatí vyskúšať.

Keď som tento blog zverejnila na konci roka 2014, množstvo ľudí mi písalo s odhodlaním do niektorej z výziev sa pustiť. Hoci neviem, či sa im toto predsavzatie podarilo aj dodržať, pre veľký úspech každý rok blog o nejaké tipy aktualizujem a pevne verím, že opäť niekomu pomôže pevnejšie si stáť za novoročnými predsavzatiami, ktoré sa týkajú sporenia.

Asi najčastejšou radou, ktorú dostanete, keď potrebujete zvýšiť príjem, je: nájdi si vedľajší job. V ponukách na Profesia.sk síce nájdete čiastočných úväzkov neúrekom a možnosťou je aj ponúknuť pomoc s prácami v domácnosti na portáli Domelia.sk. Ak ste ale bežný smrteľník ako ja, na druhé zamestnanie už určite nemáte kapacitu. Objavila som však niekoľko zaujímavých spôsobov, ako v nadchádzajúcom roku prilepšiť svojmu rozpočtu, keď vo vašich novoročných predsavzatiach rezonuje slovo peniaze. Stačí si len pripraviť pokladničku (prasiatko, vankúš, sporiaci účet – preferenciám sa medze nekladú) a vybrať si jednu z nasledujúcich výziev. Idete do toho? :)­

1. 52-týždňová výzva

Tento veľmi populárny spôsob šetrenia zlákal asi pred troma rokmi veľké množstvo odvážlivcov a každému z nich ušetril presne 1 378 eur (dolárov, libier…) za rok. Princíp šetrenia je veľmi jednoduchý – podľa poradovej číslovky týždňa v kalendári si odložíte prislúchajúcu sumu peňazí. Teda v prvý týždeň roka si odložíte euro, v trinásty týždeň 13 eur, v štyridsiaty piaty týždeň 45 eur a tak ďalej. Z nasporenej sumy peniaze nevyberáte a po zrátaní všetkých odložených eur by vám po 52 týždňoch malo na konci roka zostať sympatických 1 378 eur. Slušné, nie?

Nevýhodou tohto sporenia je finančná náročnosť v závere roka, kedy by ste si v posledný mesiac mali odložiť dohromady vyše dvesto eur, čo sa pri vianočných a koncoročných výdavkoch v rodinách nedarí najľahšie. Ľudia, ktorí túto výzvu vyskúšali, preto odporúčajú princíp napríklad otočiť (v prvý týždeň roka si odložíte 52 eur a v posledný týždeň 1 euro) alebo striedať vysoké a nízke čiastky. Výsledná nasporená suma je rovnaká, ale motivácia môže byť príjemnejšia a na konci roka sa nebudete trápiť s obracaním každej koruny.

2. Šetrite s drobnými

Aj vy máte na konci dňa plnú peňaženku mincí? Poďte do tejto výzvy! Stačí v závere dňa pozbierať po všetkých vreckách a priečinkoch v peňaženke drobné, ktoré sa vám tam nakopili, a vhodiť ich do pokladničky (najlepšie veľkého pohára na zaváraniny). Veľmi rýchlo uvidíte, ako hladina vyzbieraných mincí stúpa. A keď ich na konci mesiaca zameníte za bankovky, zistíte, že ste nasporili celkom peknú čiastku.

Opačnou verziou tohto šetrenia je naučiť sa mince míňať. Patríte k ľuďom, ktorým sa drobné doslova liahnu, pretože pri pokladni vždy radšej vytiahnete bankovku? Verte alebo nie, neochota počítať mince vás núti častejšie navštevovať bankomat. A neustála prítomnosť bankoviek vo vašej peňaženke vám podvedome dovoľuje míňať, aj keby ste nemuseli. Skúste pri každom nákupe platiť najskôr drobnými a keď sa to naučíte, uvidíte, že tú veľkú bankovku skrytú vo vnútornom vrecku peňaženky budete chcieť utratiť oveľa neochotnejšie.

3. Zapisujte si výdavky

Skúsili ste si niekedy odsledovať každý jeden cent, ktorý miniete? Možno by ste boli prekvapení, akými smermi sa drobné z vašej peňaženky dokážu rozkotúľať. Zvyčajne si totiž pamätáme iba tie veľké alebo pravidelné výdavky ako nájom, cestovné, ošatenie či väčšie nákupy potravín. Uvedomujete si však aspoň približne, koľko peňazí za mesiac necháte v lekárni, drogérii, v bare pri posedení s priateľmi alebo u tety bufetárky?

Keď si skúsite jeden mesiac detailne zaznačovať čo i len najmenší výdavok, možno sa budete chvíľku cítiť ako strýko Držgroš. Ale garantujem vám, že už po pár dňoch začnete viac premýšľať o všetkých svojich nákladoch. Už do konca prvého mesiaca miniete oveľa menej, než by pre vás bolo bežné predtým. A od ďalšieho mesiaca si pomaličky začnete vytvárať návyk nemíňať na položky, ktoré v podstate nepotrebujete. So sledovaním výdavkov vám pomôžu napríklad mobilné aplikácie, spoľahnúť sa ale môžete aj na tabuľku v Exceli či starý dobrý papierový notes.

4. Založte si sporenie

Najjednoduchšie sporiace riešenie. Jediné, čo treba urobiť, je založiť si sporiaci účet a nechať naň každý mesiac automaticky presmerovať časť výplaty. A je len a len na vás, či to bude sto, päťdesiat alebo len päť eur. Stanovte si limit, ktorý môžete z príjmu bez obáv transferovať bez toho, že by ste sa dostali do finančnej tiesne.

Obdobným riešením môže byť priplácanie životnej poistky alebo väčšie splátky pri splácaní hypotéky či pôžičky. Vďaka nim sa rýchlejšie zbavíte dlhu a zároveň sa naučíte menej míňať, keďže až do splatenia úveru budete mať k dispozícii menší mesačný rozpočet.

5. Skúste rok bez výdavkov

Toto predsavzatie je jedno z najodvážnejších v šetrení peňazí. Ste počas neho totiž prinútení nekupovať si absolútne nič okrem vecí potrebných pre uspokojenie základných ľudských potrieb. A to na tak dlhú dobu, ako si stanovíte, ideálne rok. Takže platíte napríklad nájom, hypotéku, potraviny (z ktorých si sami varíte a nestravujete sa vonku), základnú drogériu a podobne. Nekupujete si však nové oblečenie či šperky, elektroniku, ktorá nie je nevyhnutná pre život, nechodíte míňať do podnikov a odopriete si napríklad aj dovolenku.

Zhrňme to tak, že zo svojho príjmu investujete iba do uspokojenia základných ľudských potrieb. Odopretie si akéhokoľvek „luxusu“ vám za rok nielen ušetrí obrovské sumy peňazí, ale naučí vás aj sebazapreniu a prezieravosti. Budete si totiž uvážlivejšie vyberať veci, ktoré majú s vami vydržať celý rok. Výnimkou sú nečakané súrne výdavky, ktoré však vďaka šetrnosti na iných veciach dokážete bez problémov zaplatiť.

6. Zbavte sa zbytočností

Aj vy počas roka pravidelne bojujete so zaplneným šatníkom či nepriechodnou garážou, pretože sú plné vecí, ktoré vlastne nepoužívate? Vyskúšajte túto výzvu, ktorá nie je tak úplne sporiaca, ale má množstvo ďalších výhod. Jej princíp spočíva v tom, že každý deň najbližších dvanásť mesiacov sa zbavíte jednej nepotrebnej veci. Môžete ju vyhodiť, venovať známym či na charitu alebo speňažiť v bazári, výpredaji, prípadne cez inzerát na internete. Ak sa neviete pri niektorých veciach rozhodnúť, opýtajte sa: Keby ste sa mali rozhodnúť v tejto chvíli, kúpili by ste si to znovu? Ak áno, nechajte si to. No ak nie, zbavte sa toho.

Rok s týmto predsavzatím vám dokáže kompletne zmeniť život. Čosi zarobíte z predaja, zbavíte sa zbytočností a získate väčší životný priestor. A presne tak si nastavíte aj myseľ – budete sa vedieť s väčšou ľahkosťou rozhodovať a nebudete lipnúť na veciach. A podobným spôsobom môžete riešiť aj svoje výdavky – kupujte si najbližší rok iba predmety z druhej ruky. Urobia vám rovnakú službu ako tie novučičké, zaplatíte však podstatne menej.

7. Učte sa od skúsenejších

Je také ľahké nechať sa pri nákupe zlákať lichotivým komentárom predavačky – a doma zistiť, že sa v kúpenej košeli vlastne vôbec necítite pohodlne. Nepočúvajte rady ľudí, ktorí sa vám snažia niečo predať, ale dôverujte tým, ktorí sa v peniazoch vyznajú. Aj vy máte toho jedného známeho, ktorý nikdy nemá problém s peniazmi napriek tomu, že zarába asi rovnako ako vy? Alebo obdivujete úspešných podnikateľov, ktorí začínali od nuly? Práve títo ľudia sa radi a bez problémov podelia o svoje skúsenosti, pretože vedia, aké ťažké bolo začať, keď sa učili myslieť a žiť ekonomickejšie. Jednoducho sa ich spýtajte alebo ich sledujte. Napríklad portál Platy.sk na svojom Facebooku uverejnil sériu skvelých tipov, ako ušetriť z platu.

Takže, ste odhodlaní ušetriť si budúci rok nejaké peniaze navyše? Vyberte si niektorú z výziev alebo napíšte svoju vlastnú a dajte mi o tom vedieť v komentári! Prajem vám veľa šťastia a vytrvajte! :)
babulicova@profesia.sk
Dominika Babulicová
Produktová marketingová špecialistka
Profesia spol. s r.o.
Idealistka, ktorá sa snaží robiť svet lepším cez dobré texty a dobro(voľníctvo). Z médií presedlala na online marketing. Najčastejšie bloguje o motivácii, úspechu, produktivite a hľadaní práce.
Všetky články autora

2 komentáre

  1. Pridal: Matúš Sedlák | 4. januára 2015 18:41
    Odpovedať

    Ja si každé ráno pošlem do inej banky kde mám slušný úrok presne 0,50 € za mesiac to je cca 14 – 15,50 € za rok je 180 € ako študent to je v pohode. Taktiež ak zarobím niečo a príjem príde na účet odložím si 10 % z 200 € je to 20 € a keď máš viac príjmov si cool a možno aj bohatý :)

  2. Pridal: Slavo | 7. januára 2017 19:19
    Odpovedať

    Idem to vsetko vyskusat!!!!

Pridať komentár

Have your say!

správa *

meno *

e-mail *

Hľadať

Najčítanejšie za mesiac

Kategórie

Facebook