Blog Profesia.sk
jan
26

Ako hľadať prácu bez obáv, že sa o tom dozvie šéf?

Autor: | Kategórie: Hľadanie práce | Značky: , ,
Ako hľadať prácu bez obáv, že sa o tom dozvie šéf?
Chcete zmeniť prácu, no bojíte sa, že na to príde šéf a dá vám okamžitú výpoveď? Získať novú prácu dokážete aj bez rizika, že to zistí váš nadriadený.

V živote každého zamestnanca skôr alebo neskôr nadíde chvíľa, kedy sa začne obzerať po novej príležitosti. Mnoho ľudí má však tendenciu hľadanie novej práce odkladať, hoci na sebe spoznajú hneď niekoľko neklamných znakov, že je čas zmeniť zamestnanie.

Tiež sa už dlhšie pohrávate s myšlienkou na zmenu práce, no nechcete riskovať, že šéf váš úmysel odhalí a dá vám výpoveď ešte skôr, než si nájdete nové uplatnenie? Možno ani netušíte, koľkými spôsobmi si môžete hľadať prácu tak, aby sa o tom nedozvedel váš nadriadený.

1. Odoberajte aktuálne ponuky práce

V práci nechcete preklikávať stránky pracovných portálov, aby na to neprišiel váš nadriadený. Po večeroch však nemáte čas prechádzať to obrovské množstvo ponúk, aby ste zistili, či vôbec vo vašej profesii pribudlo voľné pracovné miesto. Je to aj váš prípad? Potom zverte starosti do rúk technológii a nechajte si najnovšie pracovné ponuky posielať e-mailom. Jednoducho si nastavte vyhľadávací filter na ten typ ponúk či lokalít, aké vás zaujímajú. A vždy, keď bude zverejnená ponuka, ktorá vašim kritériám vyhovuje, dozviete sa o nej e-mailom medzi prvými. Nemusíte sa však obávať, že vás zavalí kopa spamu – e-mail so zoznamom ponúk odchádza maximálne raz za deň. Dajte si však pozor – nenechajte si ponuky posielať na pracovnú adresu, ktorú zamestnávatelia zvyknú monitorovať.

2. Zdôverte sa dobrým známym

Ľudia, ktorí sú vám najbližší, vás a vaše kariérne ambície poznajú najlepšie. Preto vám budú vedieť odporučiť pracovné miesta, o ktoré by ste mohli mať skutočný záujem a na ktoré sa so svojimi skúsenosťami hodíte. Nezáleží na tom, či vám o nejakej pracovnej príležitosti povedia pri káve, alebo vám odporučia pracovnú ponuku z Profesia.sk napríklad cez Whatsapp. Dôležité je, že pre vás môžu byť zdrojom tých najrelevantnejších pracovných príležitostí a mali by ste im o svojej dostupnosti na trhu práce dať vedieť. Uistite sa však, že o svoje plány sa delíte iba s osobami, ktorým môžete stopercentne dôverovať. Ak by sa totiž táto informácia dostala do nepovolaných uší, mohlo by to spôsobiť viac škody ako úžitku. Zároveň ich upozornite, aby vám ponuky neposielali verejne (napríklad na vašej nástenke na Facebooku), ale radšej súkromne, povedzme cez Messenger.

profesia_odporucit_ponuku_facebook_viber_whatsapp

3. Zverejnite svoj životopis

Keď sa rozhodnete aktívne hľadať novú prácu, budete potrebovať aj aktualizovaný životopis. A keď už ho pripravíte, nie je nič jednoduchšie, ako zverejniť ho v databázach pre firmy, ktoré hľadajú zamestnancov. Ak napríklad svoje CV zverejníte na Profesia.sk, je to ideálny spôsob, ako vás môže osloviť budúci zamestnávateľ. Aby však takáto forma pasívneho hľadania práce fungovala, nesmú byť informácie vo vašom životopise staršie ako tri mesiace. Svoj online životopis preto priebežne aktualizujte, napríklad doň pridajte fotografiu, ktorá je vhodná pre profesionálny životopis. Takáto forma pasívneho hľadania práce je najbezpečnejšia a keď na vás natrafí šéf, jednoducho mu vysvetlíte, že iba monitorujete pracovný trh.

4. Oslovte zamestnávateľa osobne

Hoci panuje doba informačných technológií, firmy, ktoré aktívne hľadajú nových ľudí, si stále uvedomujú aj význam osobného kontaktu. A tým nemám na mysli to, aby ste bez ohlásenia napochodovali na recepciu a neodbytne žiadali o prácu. Mnohé spoločnosti dávajú záujemcom o prácu pravidelne možnosť stretnúť sa osobne – napríklad počas dní otvorených dverí vo firme alebo na pracovných veľtrhoch. Pridanou hodnotou veľtrhu práce je navyše to, že za jeden deň dovolenky, ktorý do jeho návštevy investujete, môžete požiadať o prácu v desiatkach firiem naraz a v prípade obojstranných sympatií rovno absolvovať aj pohovor. Choďte to vyskúšať napríklad už o mesiac na veľtrh príležitostí Profesia days 2017.

5. Naznačte možnosť spolupráce

Ak to vaša profesia dovoľuje, budujte si renomé na internete. Vytvorte si napríklad vlastnú prezentačnú webstránku, kde zverejníte portfólio svojich projektov, pretože je vysoká pravdepodobnosť, že niekomu sa vaša práca zapáči a ponúkne vám spoluprácu. No aj keď pracujete v odvetví, kde osobná webstránka nemá zmysel, využite niekoľko šikovných techník, ako si hľadať prácu na sociálnych sieťach a internete. Nemusíte si zrovna do profilu písať, že ste “Otvorený novým príležitostiam”, pretože to by váš súčasný šéf asi nepredýchal. Buďte však aktívni vo svojej profesijnej komunite a ponuka práce môže prísť aj bez toho, aby ste o ňu sami požiadali.

babulicova@profesia.sk
Dominika Babulicová
Produktová marketingová špecialistka
Profesia spol. s r.o.
Idealistka, ktorá sa snaží robiť svet lepším cez dobré texty a dobro(voľníctvo). Z médií presedlala na online marketing. Najčastejšie bloguje o motivácii, úspechu, produktivite a hľadaní práce.
Všetky články autora

4 komentáre

 1. Pridal: Bella | 31. januára 2017 11:17
  Odpovedať

  nesuhlasim s bodom cislo 3. kazde HR oddelenie ma k zivotopisom na Profesii pristup a mozu zbadat vo vasej firme, ze si tymto sposobom hladate pracu.

  taktiez pozor na korporacie, ktore si zvyknu robit "backgroud check" – overuju si, ze ci udaje uvedene v zivotopise su pravdive = zavolaju do firiem, kde ste robili a pytaju sa na vas

  • Pridal: Dominika Babulicová | 31. januára 2017 11:27
   Odpovedať

   Ďakujem za reakciu, Bella. Napriek Vášmu podnetu – pri pasívnom zverejnení životopisu na Profesia.sk zamestnanca nie je možné z ničoho "obviniť", súhlasíte?

   • Pridal: Ľuboš | 25. februára 2017 15:02
    Odpovedať

    To si myslím, že je pre zamestnávateľa úplne jedno či môže alebo nemôže dokázať že jeho zamestnanec si hľadá nové zamestnanie – jednoducho si dal životopis na portál, kde sa hľadá zamestnanie. Jednoducho keď zamestnávateľ uvidí, že zamestnanec si posiela životopisy, môže to posúdiť tak, že si hľadá prácu a nemusí zamestnanca prepustiť ale značne mu znížiť výplatu, formou nižších osobných príplatkov alebo inou formou odmeňovania nakoľko už nebude chcieť zamestnanca motivovať v prací z ktorej chce odísť.

 2. Pridal: Igor | 18. októbra 2017 22:20
  Odpovedať

  Už som to v minulosti skúšal a okamžite ma kontaktovali z HR, že či si hľadám prácu a či o tom môj nadriadený vie. Stále precujem v tej istej spoločnosti, no HR pracovník, čo ma kontaktoval sa zabudol pochváliť nadriadenému, že aj on si hľadal prácu a už tam nepracuje. Treba pridať možnosť blokovania zobrazenia pre spoločnosť.

Pridať komentár

Have your say!

správa *

meno *

e-mail *

Hľadať

Najčítanejšie za mesiac

Kategórie

Facebook