Je nedeľa večer. Namiesto pokojnej rekapitulácie víkendu pociťujete v bruchu nervozitu, obavu alebo hnev. Čo spôsobuje tieto pocity pred pondelňajším ránom?
Úloh je veľa, stratégia nie je žiadna a spätná väzba nekonštruktívna. Váš nadriadený je očividne človek, ktorý nemá záujem stať sa lídrom. Despotický šéf, ktorý rozdáva príkazy bez rozmyslu, žmýka svojich ľudí a neprejavuje im náznak empatie, býva veľakrát zdrojom narušenia duševného zdravia či pohody svojich podriadených. Nezmyselné úlohy, krik či agresia nesmú byť súčasťou pracovného prostredia.
Skvelí kolegovia trávia spolu čas aj mimo práce, stávajú sa priateľmi, poznajú navzájom svoje rodiny. Ak zdieľate svoje pracovný priestor s kolegami, s ktorými si neviete prísť na meno, v pracovnom kolektívne sa opakuje výsmech či šikana, podlamuje to vaše duševné zdravie.
Úvodný trojlístok uzatvára nízka mzda, resp. nedostatočné ohodnotenie za vykonávanú prácu. Ak sa k nej pridá aj porovnanie mzdy s kolegom či kolegyňou, ktorí pracujú na rovnakej pozícii a ich odmena je vyššia, nedostatočné mzdové ohodnotenie spúšťa vlnu sklamania alebo závisti.
Dostávate naložené viac ako zvládate alebo neviete povedať nie? Práca vás nebaví, je nudná, monotónna, bez chuti a zápachu. Motivácia pracovať s chuťou a radosťou sa nenávratne stratila.
Zatuchnutá kancelária bez slnečných lúčov a izbových kvetov alebo zdieľaný pracovný stôl s kolegom, ktorý neholdujte poriadku a telefonuje veľmi nahlas. Pracovné prostredie priamo vplýva na pracovný výkon a duševné zdravie zamestnanca. Ak nie je prívetivé, negatívne to ovplyvňuje aj dušu zamestnanca.
Správa Svetovej zdravotníckej organizácie hovorí o približne 1 miliarde ľudí, ktorí žijú s duševnou poruchou. Pričom 15 % z nich sú pracujúce osoby v produktívnom veku. Zamestnanec s podlomeným psychickým zdravím nie je výnimočný úkaz.
Pri definovaní problémov, ktoré negatívne ovplyvňujú duševné zdravie na pracovisku, sa v spomínanej správe z roku 2022 opakuje šikana v rôznych podobách, nerovnosť a (nielen) pohlavná diskriminácia. K téme psychického zdravia na pracovisku široká verejnosť diskutuje v nedostatočnej miere, zamestnanci z obavy o stratu zamestnania nechávajú svoju dušu v práci trpieť.
Pre elimináciu faktorov, ktoré negatívne ovplyvňujú duševné zdravie a jeho ochranu, odporúča Svetová zdravotnícka organizácia:
Výsledkom trénovaných lídrov je včasné rozpoznanie zamestnancov, ktorí vykazuje známky stresu, psychického tlaku. V tréningu zlepšujú aktívne počúvanie a otvorenú komunikáciu bez prehnaných emócií.
Zamestnanci edukovaní v oblasti psychického zdravia dokážu rýchlejšie a presnejšie vyhodnocovať zmeny svojich pocitov. Vedia na ne upozorniť, spracovať ich a vyhodnocovať.
Konkrétne kroky pre podporu duševného zdravia na pracovisku zahŕňajú voľnočasové činností, zamestnanecké aktivity mimo pracovného miesta, rotáciu zamestnancov, ..
Počas života trávite tisícky hodín v práci. Strávte tento čas v duševnej pohode. Pokúste sa dôvody svojej aktuálnej nespokojnosti vyhľadať, zanalyzovať a zmeniť. Ak sa vám to napriek vašej snahe nedarí a začnete sa rozhliadať po novej práci, preverte si budúceho zamestnávateľa zo všetkých strán. Neoľutujete.
Have your say!