Buďte v strehu a sledujte, kedy váš vysnívaný zamestnávateľ otvorí nové pracovné pozície. Využite Profesiu, kde si môžete nastaviť posielanie emailového agenta – teda čerstvé pracovné ponuky priamo do mailu. Ak nechcete dostávať iné ponuky, v nastaveniach si vyberte iba firmu, v ktorej by ste sa chceli zamestnať. Pracovný agent vás bude informovať v momente, keď táto firme zverejní novú pracovnú ponuku. Môžete byť medzi prvými, ktorí na ňu zareagujú.
Alebo nedáte o sebe vedieť, nedostanete prácu. Nečakajte na zverejnenie pracovnej ponuky, buďte proaktívni a oslovte vysnívanú firmu priamo. Pošlite im svoj životopis spolu s motivačným listom. Dajte si záležať a uveďte dôvody, pre ktoré by ste chceli v tejto spoločnosti pracovať. Pripojte aj súhlas so spracovaním osobných údajov. Iba vtedy dokážu váš životopis zaradiť do databázy.
Priemerne až 5 hodín denne trávime pred obrazovkou smartfónu. Využite tento čas a sledujte sociálne siete svojej obľúbenej spoločnosti. Na Facebooku, Instagrame či LinkedIn firmy často zverejňujú novinky a udalosti, ktoré vám pomôžu lepšie porozumieť ich firemnej kultúre. Tieto informácie využite na lepšiu prípravu pred prvým pohovorom. Alebo nadviažte kontakt s niektorými zamestnancami firmy. Šťastie praje odvážnym.
Ak sa vám podarí zistiť, aké zručnosti a kvalifikácie sú pre danú firmu kľúčové, začnite ich cielene rozvíjať. Sledujte požiadavky v pracovných inzerátoch danej firmy. Absolvujte kurzy, ktoré vám chýbajú, získajte certifikáty, ktoré by vám mohli zvýšiť šance. Zároveň to ukáže váš proaktívny prístup a motiváciu neustále sa zlepšovať.
Referencie predávajú. Nielen samotné produkty a služby, ale aj talenty v HR svete. Jedným z najlepších spôsobov, ako sa dostať do pozornosti vytúženého zamestnávateľa, je mať odporúčanie od zamestnanca zvnútra spoločnosti. Skúste nadviazať kontakty s ľuďmi, ktorí v danej firme pracujú. Cez sociálne siete, na konferenciách, kariérnych podujatiach alebo v networkingových skupinách. Interné referencie majú veľkú váhu a môžu vám výrazne pomôcť dostať sa na pracovný pohovor.
Prispôsobte svoj životopis a motivačný list firme i pozícii, o ktorej snívate. Každá firma má iné hodnoty, ciele a špecifiká. Myslite na to pri písaní motivačného listu a konkretizujte, prečo práve vy ste ideálny kandidát či kandidátka na vypísanú pozíciu. Je to cesta ako im ukážete, že rozumiete ich firemnej kultúre, hodnotám a cieľom.
Ak je to možné, skúste sa k zamestnávateľovi priblížiť cez stáž alebo dobrovoľnícku prácu. Je to vhodné, ak ste čerstvý absolvent alebo absolventka a nemáte dostatok pracovných skúseností. Svojou energiou, snahou a zodpovednosťou si môžete otvoriť dvere k práci u vysnívaného zamestnávateľa.
Vlastnú digitálnu stopu zanechávate od prvého kontaktu s digitálnym svetom. HR manažérov, manažérky i vášho budúceho šéfa či šéfku bude zaujímať, čo zdieľate na sociálnych sieťach. Premyslite si teda každý status, komentár či publikované video. Je vami uverejnený obsah v súlade s hodnotami, ktoré váš budúci zamestnávateľ komunikuje?
Ak skutočne túžite pracovať pre konkrétneho zamestnávateľa, nestačí len pasívne čakať, kým sa objaví vhodná pracovná ponuka. S využitím týchto tipov môžete aktívne pracovať na tom, aby ste si zvýšili šance na úspech. Pamätajte, že vytrvalosť, pripravenosť a správne načasovanie sú kľúčové na ceste za vašou vysnívanou prácou. Držíme palce.
Have your say!