Ako urobiť zlý dojem ešte predtým, než vyslovíte prvé slovo na pracovnom pohovore? Meškať naň. Personalistovi, potenciálnemu nadriadenému i ďalším zúčastnením na pohovore tak predstavíte v priamom prenose svoju nespoľahlivosť a preukážete im neúctu.
V deň pracovného pohovoru si dajte obzvlášť pozor na time manažment, nevystavujte sa časovému stresu a počítajte s časovou rezervou. Ak už s istotou viete, že sa vám nepodarí prísť načas, zatelefonujte a informujte o čase meškania. Ústretový zamestnávateľ to pochopí.
Pri výbere oblečenia na pracovný pohovor voľte pohodlné pred vyzývavým, voľnejšie pred príliš obtiahnutým. V opačnom prípade riskujete strieľajúce gombíky z košele alebo prasknutý zips na sukni. Čistota a vkus je samozrejmosťou pre kandidátov na pozíciu riaditeľa, predajcu či učiteľa. V deň pohovoru sa vyhnite cesnakovej polievke, plesnivým syrom a morským plodom. Zápach z vašich úst by vám na ceste za vysnívanou prácou mohol iba uškodiť.
Klamstvá v životopise a zahmlievanie informácií o svojich pracovných skúsenostiach či danostiach priamo na pohovore je zlá cesta. Nenaskočte na ňu. Lož sa prevalí a stanete sa nedôveryhodným. V lepšom prípade uspejte a zatajená neodbornosť či nízka jazyková úroveň s vami zamáva v novej praxi.
Fiasku na pohovore sa dá vyhnúť dôslednou prípravou. Znovu si dôkladne prejdite svoj životopis. V rámci prípravy odprezentujte vlastné pracovné skúsenosti priateľovi alebo mame. Prelustrujte webové stránky spoločnosti, tiež ich sociálne médiá. Na webovej stránke finstat.sk overíte, ako sa firme darí hospodáriť s financiami. A ak sa vám navyše podarí získať informácie o firme aj od jej zamestnancov, máte kompletný obraz. Ste pripravení.
Zbaľte si na pohovor sebaistotu. Drzosť, arogantný prejav či hrubé vyberané slová nechajte doma. I keď vaše povahové črty, akými sú zdravá výbušnosť a silný ťah na bránu môžu byť v niektorých pozíciách žiadúce, na pracovný pohovor nepatria.
„Máte seriózny záujem o túto pozíciu?“ Nečudujte sa, ak zaznie z úst personalistu takáto veta na záver vláčneho pohovoru. Informácie o pracovných skúsenostiach z vás ťahali ako z chlpatej deky. Pri otázke na osobnostné či jazykové zručnosti ste sa dívali po bielych stenách. A keď ste dostali priestor na vlastné otázky, nedokázali ste zo seba vysúkať ani jednu. Neaktívny prístup, dlhé mlčanie a minimum položených otázok z vás robia neúspešného kandidáta.
Úsmev, podanie rúk a pohľad z očí do očí sú prvé neverbálne prejavy, s ktorými sa stretnete na pohovore. Veľa o vás prezradia. Faux pas bude, ak úsmev nahradíte smiechom, očný kontakt neudržíte a vaša ruka pri podávaní pripomína mŕtvu rybu alebo pokazené rameno vysokozdvižného vozíka.
Aj pri rozhovore dbajte na neposedné ruky, nohy a neverbálne gestá. Nedržte prekrížené ruky na hrudi, nedotýkajte sa rukami tváre. Ruky nechajte voľne položené na stole alebo stehnách. Používajte ich pri gestikulácii.
Existujú zakázané témy, o ktorých sa na pohovoroch nehovorí. Nikdy. Patria sem vierovyznanie, politika, sexuálna orientácia a rodinné vzťahy. Neodporúčame vyťahovať ani nedobré vzťahy v predchádzajúcom pracovnom mieste alebo farbisté opisy negatívnych vlastností bývalého šéfa. Nechajte si to na debatu s priateľmi.
„Kde sa vidíte o 5 rokov?“ Správnych odpovedí na túto notoricky známu otázku z úst vášho budúceho šéfa je viacero. Nesprávna je jedna: „Na vašom mieste.“ 😊
Dobrý deň. Volám sa Monika Bähler-Jèney. Od februára si hľadám prácu. Vo Švajčiarsku som žil a pracoval 26 rokov. Hovorte perfektne po nemecky.