Nie ste zhovorčiví a na pracovnom pohovore nechcete pôsobiť nevychovane a zvedavo? Zahoďte svoje predsudky za hlavu. Na pracovnom pohovore sú otázky z vašej strany priam žiadúce.
Doplníte si kompletnú skladačku o pracovnej pozícii, vďaka čomu sa vám bude ľahšie rozhodovať, či prijať ponuku na druhé kolo pohovoru prípadne uzatvoriť pracovnú zmluvu. Svojimi otázkami zároveň presvedčíte budúceho šéfa, že o danú pozíciu máte skutočný záujem. Neviete, čo sa máte pýtať? Inšpirujte sa otázkami, ktoré by na pracovnom pohovore mali zaznieť.
Sú firmy, v ktorých je zavedený fixný pracovný čas. Očakáva sa, že do práce prídete 7:30 a odchádzate až po odpracovaní svojho denného pracovného fondu.
Viaceré moderné firmy ponúkajú svojim zamestnanom flexibilný pracovný čas, a teda nezáleží, kedy do práce zamestnanec prichádza či odchádza, kľúčové je splnenie mesačného pracovného fondu. K tejto otázke patrí aj home office. Ponúka ho váš zamestnávateľ? V akom rozsahu? Je potrebné ho vopred nahlasovať?
Zaujímajte sa o programové vybavenie v spoločnosti, bez ohľadu na to, či ste učiteľ alebo účtovník. Je pravdepodobné, že firma využíva softvérové riešenie pre prácu, evidenciu, účtovanie, kontrolu či komunikáciu v tíme. Je fajn mať túto informáciu nielen z praktického hľadiska, ale aj z pohľadu vašej osobnej pripravenosti.
Ak ide o existujúcu pozíciu, na ktorej budete nahrádzať súčasného zamestnanca, môžete sa dozvedieť dôvody jeho odchodu a odhaliť tak „pikošky“ z vnútra firmy. Dozviete sa, či vás niekto bude zaúčať alebo budete hodení rovno do vĺn novej pozície. Tiež tu vzniká priestor na zistenie informácii o fluktuácii vo firme. Vymieňajú sa zamestnanci vo firme často alebo v nej trávia podstatnú časť svojho pracovného života?
Smelo sa pýtajte na zloženie žien a mužov v kolektíve, do ktorého vstupujete. Buďte zvedaví, ktoré generácie na pracovisku spolupracujú. Budete súčasťou malého alebo väčšieho tímu? Kto bude váš priamy nadriadený?
Ak dostanete odpoveď, že každý deň bude iný, pripravte sa na výrazné dynamické prostredie. V prípade, že hľadáte pokojné pracovné prostredie s rutinnou prácou, možno táto pozícia nebude pre vás. Získajte aj praktický pohľad na úlohy, ktorých plnenie bude očakávať váš budúci nadriadený či nadriadená.
V tejto otázke môžete rozobrať benefity, ktoré firma svojim zamestnancom ponúka. Starajú sa o psychické a fyzické zdravie svojich ľudí? Spýtajte sa, či podporujú vzdelávanie svojich zamestnancov a akým spôsobom toto vzdelávanie realizujú. Je možné na ponúkanom mieste aj kariérne rásť a dosiahnuť vyššiu pozíciu a ohodnotenie?
Buďte zvedavý aj na ekonomické výsledky firmy. Aký bol jej výsledok hospodárenia v posledných účtovných obdobiach? Dosahovala firma stratu alebo zisk? Akým výzvam a hrozbám čelí? Má definovanú víziu a dlhodobé ciele vo svojom podnikaní? Týmito hlbšími otázkami opäť preukážete váš záujem o firmu ako celok, o jej výsledky a budúce postavenie.
Pracovné pohovory nie sú len o tom, aby zamestnávateľ spoznal iba vás. Vyspovedajte ho aj vy. Získate jasný obraz o firemných cieľoch, kultúre i dennom chode firmy. Aj vďaka nim sa správne rozhodnete o svojej pracovnej budúcnosti.
Have your say!