Blog Profesia.sk
okt
18

4 tipy, ako bezpečne využívať sociálne siete pri hľadaní práce

Autor: | Kategórie: Hľadanie práce | Značky: , ,
4 tipy, ako bezpečne využívať sociálne siete pri hľadaní práce
Sociálne siete sú dnes plnohodnotnou súčasťou v procese hľadania práce. Nikdy neviete, kedy vám aj obyčajný „like“ môže získať nový job. Ako však bezpečne tento nástroj využívať, aby ste si v online prostredí skôr neublížili?

Známe platformy sociálnych sietí vytvorili v súčasnej dobe dôležitý komunikačný nástroj s obrovským globálnym dosahom a stali sa užitočným doplnkom v procese hľadania práce.  Pre niektorých potenciálnych uchádzačov sú priestorom, ktorý môže pozitívne ovplyvniť ich kariéru. Pre iných však môžu znamenať jej koniec. Roky praxe na trhu práce nás naučili množstvo užitočných informácií. Spísali sme pre vás 4 tipy, ktoré je potrebné dodržiavať v prostredí sociálnych sietí v prípade, ak hľadáte zmenu v podobe novej práce.

1. Nezabudnite na nastavenia ochrany súkromia

Každá sociálna sieť má svoje špecifické nastavenia pre ochranu súkromia. Tieto nastavenia však nefungujú automaticky, ale každý užívateľ si ich musí nastaviť podľa svojich potrieb. Nezabúdajte, že ochrana súkromia sa nedotýka len prihlasovacích údajov, ale aj zobrazovania obsahu, ktorý na danom médiu uverejňujete (napr. Facebook poskytuje rôzne možnosti zobrazenia obsahu na vašej nástenke). Preto sa uistite, kto môže vidieť vaše príspevky, prípadne, kto vás môže kontaktovať s ponukou novej práce cez správu.

2. Dávajte si pozor na to, čo uverejňujete

Virtuálny svet je špecifický v tom, že ľudia majú pocit, že v ňom môžu všetko a nič sa im nestane. Je veľmi dôležité, aby ste vedeli nájsť rozdiel medzi virtuálnym a skutočným svetom. Zdieľanie nevhodného obsahu na sociálnej sieti môže mať následky ako v skutočnom svete. Rovnako myslite na to, že čo raz bolo uverejnené online, online aj zostane. A to môže neskôr ovplyvniť váš kariérny rast, prípadne šance nájsť si nový job. Ak si hľadáte novú prácu je dôležité neohovárať pracovné ponuky, na ktoré ste už reagovali. Nikdy neviete, kedy si vás váš nový, potenciálny, zamestnávateľ preverí aj cez sociálne siete. Rovnako nezverejňujte ani to, že si hľadáte novú prácu v prípade, ak ešte stále pracujete u svojho zamestnávateľa.

3. Limitujte zdieľanie vašich osobných údajov

Publikovanie relevantného obsahu sa nedotýka len príspevkov, ale aj toho, čo všetko ste ochotní o sebe komunikovať verejne. Na žiadnej sieti nezverejňujte váš celý životopis aj s kontaktnými údajmi. Ak si vytvárate profil na LinkedIn, personalista vás vie kontaktovať priamo cez správu. Rovnako nikto nemá právo od vás pýtať bankový účet, rodné číslo alebo číslo OP. Najbezpečnejšia cesta pri zverejňovaní životopisu je priamo cez náš portál. Keď si vytvoríte životopis na profesia.sk, stačí si vybrať vzhľad, ktorý budete posielať pri reakcii, vyplniť potrebné údaje a vo vašom konte nastaviť zobrazenie životopisu na viditeľný pre spoločnosti. Tak majú personalisti možnosť vás priamo kontaktovať.

4. Vytvorte si sieť kontaktov

Veľkým plusom sociálnych sietí je, že spájajú ľudí z brandže. O to viac, ak ste čerstvý absolvent a chcete diplom vymeniť za svoj prvý job. Zapájajte sa do obsahu, sledujte určitú firmu a udržiavajte kontakt s ňou na sociálnych sieťach. Získajte informácie o firemnej kultúre či o aktuálnom dianí na trhu a tie využite pri hľadaní novej práce. Rovnako nezabudnite, že sociálne siete nie sú len o Facebooku. Na našej Facebook stránke Profesie komunikujeme s komunitou, ktorá túži po zmene v profesijnom živote či hľadá zaujímavé rady a tipy, ako byť v práci lepším. Na LinkedIn sa spájame s profesionálmi z oblasti trhu práce a na našom Instagrame otvárame okienko do každodenného diania v našom office. Inšpirujte sa a využite sociálne siete vo svoj prospech, pretože nikdy neviete, kedy vám práve obyčajný „like“ môže získať nový job.

Dobrá rada na záver

Starostlivosť o komunitu je základom bezpečného fungovania sociálnych sietí, a to aj v prípade, keď si hľadáte novú prácu. Pokiaľ máte pocit, že niekto porušuje pravidlá komunity, vystupuje pod falošnou identitou, prípadne sa správa vulgárne či rasisticky, nebojte sa daný obsah nahlásiť. Rovnako staré dobré pravidlo hovorí: „Dôveruj, ale preveruj. O to viac na sociálnych sieťach. Neposkytujte vaše osobné údaje hocikomu, kto sa predstaví ako personalista či niekto, kto ponúka prácu. Dohodnite sa skôr na osobnom stretnutí, kde si odkonzultujete ďalšie kroky. Ak však máte pocit, že vám na danom človeku niečo nesedí, overte si jeho totožnosť tak, že kontaktujete priamo jeho zamestnávateľa.

Ak máte nejaké otázky týkajúce sa bezpečného využívania sociálnych sietí v čase hľadania nového zamestnania, napíšte nám ich do komentára, radi vám na ne zodpovieme.

piterkova@profesia.sk
Barbora Piterková
Social media specialist
Profesia spol. s r.o.
Čerstvá absolventka marketingovej komunikácie. Miluje dobré jedlo, vôňu jesene a všetko čo je made in Slovakia. V Profesii sa stará o fanúšikov na sociálnych sieťach.
Všetky články autora

Jeden komentár

  1. Pridal: Mária Petőczová ,MUDr. | 26. októbra 2017 11:23
    Odpovedať

    Hľadám prácu pre moju sestru, ktorá jedno desaťročie opatrovala našu imobilnú mamičku a teraz ako vyše 5O ročná napriek spúste absolvovaných pohovor, ťaž.skúšok, konkurzov si stále ešte počas 2 rokov po skončení opatrovania nevie násjť prácu.je inžinierka, má absolv.aj pedagógiu vhod.pre II.stupeň stred.škôl, bakalaureát , a stále nič .pravdepod.zamestnávateľom nevyhovuje
    vek 5O+.V byxdlisku má svoj dom, ptrťedsa každý nemôže zanechať svoje obydlie a sťahovať sa
    niekede inde,a čo potom v tých regiónoch, odkiaľ sa húfne vysťahujú? tam budú vyľudnené oblasti..To predsa nemôže chcieť vláda ..Ako by som jej mohla pomôcť?

Pridať komentár

Have your say!

správa *

meno *

e-mail *

Hľadať

Najčítanejšie za mesiac

Kategórie

Facebook